Artykuły

Wigilijne przesądy i wróżby

Od dawna wierzono, że to, w jaki sposób spędzimy Wigilię, jest zapowiedzią całego nadchodzącego roku. Tradycja rodzinnej wieczerzy przed Bożym Narodzeniem sięga jeszcze pogańskich czasów, być może dlatego powstało tak wiele zwyczajów, przesądów i zabobonów z nią związanych.

Wigilijne przesądy i wróżby
REKLAMA

Tradycja ubierania choinki przywędrowała do nas w XVIII w. z Niemiec. Jest symbolem szczęścia, dobrobytu i zdrowia. Pamiętajmy również, że ozdoby na niej też nigdy nie były przypadkowe. Orzechy, jabłka, ozdoby wykonane z papieru i ze słomy czy ciastka, wszystkie z nich mają swoje znaczenie.

Orzechy zawinięte w sreberka miały przynieść siłę i dobrobyt, jabłka oznaczają zdrowie i urodę. Łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi, dzwoneczki dobrą nowinę, natomiast tak uwielbiane przez wszystkich światełka, to symbol ochrony przed złymi mocami. Bardzo ważna jest również gwiazda na samym szycie drzewka świątecznego – pomaga w bezpiecznych powrotach do domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij >>>

Zanim zasiądziemy do wieczerzy, przełamujemy się opłatkiem, który w X w. zdeklasował chleb święcony. Słowo opłatek wywodzi się z języka łacińskiego i w tłumaczeniu oznacza „ofiarowanie”. Niegdyś miał on działanie magiczne, pokruszony wrzucało się do studni, aby oczyszczał wodę. Powszechnie wierzono, że jeśli w Wigilię podzielisz się z innymi ludźmi opłatkiem, to przez cały rok nie zaznasz ani głodu, ani biedy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

 

Choinkowy zawrót głowy. Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

W niektórych regionach naszego kraju gospodarze łamali opłatek na tyle części, ilu było domowników. Następnie jego kawałki maczali w miodzie, wypowiadali imię domownika i przyklejali opłatek na szybie. Ten, który odpadł oznaczał śmierć w zbliżającym się roku osoby, której imię zostało przypisane danemu kawałkowi opłatka.

Do stołu zasiada się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, która symbolizuje wędrówkę pasterzy do żłóbka. Przy stole zasiadamy według starszeństwa, czyli najpierw siadają osoby najstarsze z rodu. Sianko pod obrusem i owies na nim symbolizują ubóstwo, w którym narodził się Jezus. W niektórych regionach Polski, na stole można znaleźć również sól i czosnek, które mają przypominać o odwiecznej walce dobra ze złem.

Z kolei paląca się świeca to symbol światła, które oznacza miłość i dobroć. Pamiętajmy również, aby pod każdym talerzem znalazła się łuska karpia i pieniążek, zapewnią wielkie szczęście w nowym roku i pomyślność finansową.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                      Jak udekorować stół wigilijny. Kliknij >>>

Bardzo ważne jest również to, co jemy. Postnych potraw, bez zwierzęcych tłuszczy powinno być 12. Każdej z nich należy przynajmniej spróbować, jeżeli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że w nowym roku może ich nam zabraknąć.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                            Kulinarne tradycje Polaków. Kliknij >>>

Nie zapominajmy o dodatkowym nakryciu. Powszechnie uważa się, że jest to miejsce dla zbłąkanego wędrowca, nie jest to jednak zgodna ze starosłowiańską tradycją, w której wierzono, że w noc wigilijną dusze zmarłych wracają na ziemię. Powinno się dla nich pozostawić uchylone okna oraz drzwi, oraz resztki jedzenia i opłatka.

W obecność duchów wierzono tak mocno, że pojawił się zakaz używania tego wieczoru ostrych narzędzi, które mogłyby skaleczyć przybyłe duchy. Nie wolno było również spluwać ani wylewać brudnej  wody przez okno. Przed rozpoczęciem wieczerzy często przywoływano zwierzęta, gdyż wierzono, że mogą w nie wejść dusze zmarłych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Wróży się nie tylko w noc andrzejkową, dawniej zwyczaj ten kultywowano również w noc przed Bożym Narodzeniem. Samotni, który chcieli w przyszłym roku spotkać swoja miłość, jedli jabłko i liczyli znajdujące się w nim pestki. Parzysta ich liczba oznaczała, że w nowym roku spotkają wymarzonego partnera.

Może pamiętacie, że przed kolacja wigilijną babcia wręczała wam 10-złotowy banknot? Kto ma przy sobie pieniądze podczas wieczerzy, będzie wiódł finansowy prym w nadchodzącym roku. Jedząc barszcz z uszkami, trzeba uważać, bowiem osoba, która znajdzie wśród pierożków grosz, może spodziewać się szczęścia. Kłótnie i awantury w tym dniu są absolutnie zakazane, należy się do wszystkich odnosić z szacunkiem, życzliwością i miłością.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Pamiętajcie również, aby koniecznie zdjąć pranie ze sznurka, nie chcemy przecież przenosić starych problemów na nowy rok. Jeśli chcemy wiedzieć, jaki będzie nadchodzący rok, to pokrójmy cebulę na 12 kawałków, posypmy ją solą, te kawałki które najszybciej spleśnieją, zapowiadają deszczowe miesiące.

Natomiast składając życzenia małżonkowi, uważajmy, aby nawet okruszek opłatka nie spadł nam na ziemię, ponieważ wróży to zdradę małżeńską. W tym dniu należy się również trzymać z daleka od wszelakich napraw i majsterkowania, a jeżeli ktoś będzie od was chciał coś pożyczyć, odmówcie – w innym przypadku przyniesie wam to niedostatek.

Zwyczaj pocałunków
Całowanie się pod jemiołą to jeden z niewielu pogańskich zwyczajów, który nadal jest żywo kultywowany na całym świecie. Pierwsi pod jemiołą całowali się Anglicy i to właśnie tam narodził się doskonale znany, szczególnie z amerykańskich filmów, zwyczaj pocałunków pod jemiołą. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii było to również związane z rytuałem zrywania owoców tego krzewu. Po każdym pocałunku, mężczyzna musiał zerwać jeden owoc jemioły. Jeśli udało mu się zerwać wszystkie, znaczyło to, że kolejny rok będzie owocował w miłość, a już niedługo urodzi mu się potomek.

Zewnętrzne dekoracje domu na świeta. Kliknij >>>

Przeczytaj także:

 

Choinki do małych mieszkań

 

 

 

Jak niewielkim kosztem odświeżyć salon i przygotować wnętrze na święta?

 

Jak stworzyć nastrój w święta?

 

"Ta produkcja wymaga wielkiej cierpliwości i precyzji" - wywiad z Małgorzatą Esse

 

Poczuj magię świąt w swoim domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

martynap24

Ciekawy artykuł na temat przesądów - http://przyjacielmikolaja.pl/wigilijne-przesady-top-12/

Hanys

No i gdzie ta cebula?.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wigilijne przesądy i wróżby"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.