Budowa i remont

Ile prądu zużywa grzejnik konwektorowy? Co jest lepsze - grzejnik konwektorowy czy na podczerwień?

Grzejnik konwektorowy to urządzenie elektryczne. Należy do nowoczesnego systemu grzewczego, który cechuje energooszczędność i łatwość w obsłudze. Czy warto wybrać grzejnik konwektorowy, jak jest zbudowany i ile prądu zużywa? Co z grzejnikiem na podczerwień? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.  

Ile prądu zużywa grzejnik konwektorowy? Co jest lepsze - grzejnik konwektorowy czy na podczerwień?
Grzejnik konwektorowy czy na podczerwień - tylko z jednym pieniądze zostają w kieszeni. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest grzejnik konwektorowy? 

Grzejnik konwektorowy to urządzenie elektryczne, ponieważ jest zasilany przez gałkę elektryczną. Dodatkowo możemy go przenosić w różne miejsca w zależności od potrzeby.

Grzejnik konwektorowy jest urządzeniem służącym do ogrzewania pomieszczenia za pomocą grawitacyjnego przepływu powietrza. Sprawdza się idealnie w miejscach, gdzie brakuje głównego źródła energii lub w przypadku, kiedy jest ono niewystarczające lub uległo awarii. Grzejnik konwektorowy możemy używać poza sezonem grzewczym. 

To elektryczne urządzenie przenośne jest łatwe w obsłudze - wystarczy podłączyć je do gniazdka. Warto kupić grzejnik konwektorowy, ponieważ cechuje go mobilność, niska cena (ok.1000 zł) oraz szybkie ogrzewanie pomieszczenia. 

Budowa i działanie grzejnika konwektorowego 

Grzejnik konwektorowy zbudowany jest z wymiennika ciepła, który składa się z miedzianych rurek oraz miedzianych lub aluminiowych płytek. Elementy te ulokowane są wewnątrz obudowy urządzenia.  

W środku znajduje się także wężownica grzewcza. Powierzchnia wymiany ciepła jest ożebrowana i nie ma kontaktu z obudową. Pełni ona funkcję osłonową i dekoracyjną, natomiast nie nagrzewa się, jak w tradycyjnym grzejniku.  

W grzejniku konwektorowym chłodne powietrze napływa od dołu kaloryfera, następnie ogrzewa się w procesie konwekcji i zostaje wypychane do góry przez wentylator. Ciepłe powietrze opuszcza urządzenie przez kratkę ulokowaną w górnej części obudowy. 

Przeczytaj również: Energooszczędne grzejniki elektryczne. Ile kosztuje ogrzewanie, czy opłaca się kupować?

Ile prądu zużywa grzejnik konwektorowy? 

Im wyższa moc grzejnika konwektorowego, tym więcej prądu zużywa. Aby wykorzystać urządzenie efektywnie i energooszczędnie, musimy dopasować jego moc do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że na każdy m2 potrzebne jest ogrzewanie o mocy 85 W.  

Przykładowo, jeżeli chcemy ogrzać pomieszczenie o wielkości 20 m2, to należy wybrać grzejnik konwektorowy o mocy 1700 W. Taki kaloryfer w ciągu godziny zużyje 1,7 kWh. Z kolei grzejnik konwektorowy o mocy 2000 W wykorzysta więcej prądu, a mianowicie 2 kWh, więc rachunek będzie większy.  

Przed zakupem grzejnika konwektorowego warto zwrócić uwagę na funkcję kilkustopniowej regulacji mocy. Dzięki niej korzystamy z trybu oszczędnego np. w sytuacji, gdy temperatura nie jest na tyle niska, aby konieczne było wykorzystanie całej mocy urządzenia. 

Mniejsze zużycie prądu jest także w grzejniku konwektorowym wyposażonym w termostat. Po osiągnięciu ustalonej temperatury urządzenie przestaje się nagrzewać.  

Przeczytaj również: Ile prądu zużywa farelka 2000 W, a jak dużo 3000 W? Policz, ile cię to będzie kosztować

Grzejnik konwektorowy a grzejnik na podczerwień 

Grzejnik na podczerwień ogrzewa pomieszczenie przez emitowanie fal podczerwonych. Promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem elektromagnetycznym, którego nie widzimy gołym okiem.  

W pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami na podczerwień panuje korzystny mikroklimat. Powietrze nie jest wysuszone, a promieniowanie podczerwone nie ma złego wpływu na organizmy żywe. Grzejniki na podczerwień ogrzewają tylko przestrzeń, w której przebywamy, dlatego urządzenia te są oszczędniejsze niż te konwektorowe.  

Grzejnik konwektorowy ogrzewa całe pomieszczenie, a najwięcej ciepła znajduje się pod sufitem, dlatego energia zostaje marnowana. Ponadto w urządzeniu działa wentylator pobierający prąd. Grzejnik konwektorowy powoduje także wysuszanie powietrza, a także wzbudzanie jego ruchu, co może być niekorzystne dla alergików ze względu na krążący kurz.  

Źródło: interia.pl, deccoria.pl

Przeczytaj również: Energooszczędny grzejnik elektryczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.