Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Przychodzi w życiu moment, kiedy decydując się na budowę domu, musimy wybrać jego lokalizację. W zależności od potrzeb i preferencji mamy do wyboru różne opcje, wśród których jest m.in. możliwość zakupu działki na tzw. „odludziu” z dala od sklepów, szkół itp. Czy to jednak dobre rozwiązanie?

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Warto zastanowić się, na co powinniśmy być przygotowani, decydując się na takie rozwiązanie. Czy rzeczywiście cisza i spokój wokół nas wynagrodzi wszelkie inne 'trudności' związane z mieszkaniem na odludziu? Poniżej nasze rozważania na temat dobrych i złych stron domu zlokalizowanego daleko od miasta.

Cisza i spokój

Te dwa aspekty to najczęściej przewijające się argumenty osób, które podejmują decyzję o zakupie działki z dala od innych gospodarstw. Kupując ziemię, warto sprawdzić plany zagospodarowania przestrzeni wokół na następne lata. Okazać się może niestety, że nasz wymarzony dom na odludziu, w ciągu następnych 20 lat otoczony zostanie osiedlem, mimo iż dziś nie ma tam nic poza pięknym lasem.

Warto więc sprawdzić to dokładnie, jeśli nie chcecie zostać w przyszłości nieprzyjemnie zaskoczeni. Decydując się na działkę daleko od ludzi, trzeba zadać sobie szereg pytań i zastanowić się co jest w naszym życiu najważniejsze.

Bardzo dużo zależy od trybu życia, jaki prowadzimy oraz wielu innych aspektów, choćby faktu posiadania dzieci (które muszą chodzić do szkoły, przedszkola lub lekarza), zwierząt, które potrzebują dobrego dostępu do lecznicy oraz czy nasz zawód pozwoli nam na wykonywanie go w domu (jeśli dojazdy okażą się zbyt długie i męczące).


Fot. Pixaba

Dom na odludziu – dla kogo?

Dom na odludziu to świetne rozwiązanie dla tych z nas, którzy uprawiają wolny zawód, nie mają zbyt wielu życiowych zobowiązań i potrafią świetnie odnaleźć się w samotności, którą odbierają jako atut, a nie utrudnienie. Często zdarza się tak, iż oczekiwania – wspomniana cisza i spokój – przerastają rzeczywistość i ludzie, którym wydawało się, iż dom daleko od sąsiadów jest ich życiowym marzeniem, zamienia się w ich koszmar.

Wielu z nas nie zdaje sobie niestety sprawy, że ucieczka w głuszę, to rzeczywiście życie w ciszy, blisko natury, ze śpiewem ptaków (zwykle bardzo głośnym! co rano), ale za to z długim dojazdem do sklepu, ciągłym odśnieżaniem zimą, czy spotkaniami z dzikimi zwierzętami na własnym tarasie. Te i inne aspekty powinny być przez nas dokładnie przemyślane, ponieważ budowa domu z dala od gospodarstw zwykle pochłania dość poważne środki finansowe, z uwagi choćby na konieczność budowy drogi dojazdowej (jeśli takowej nie ma).

Zdecydowanie nie powinniśmy podejmować takiej decyzji pod wpływem impulsu bądź zmęczenia otaczającą nas rzeczywistością. Cisza też może przytłaczać, a ci z nas którzy przyzwyczajeni są do zgiełku od wielu lat, mogą się w tym wymarzonym spokoju po prostu nie odnaleźć.

Zalety i wady posiadania domu bez sąsiadów

Trudno określić konkretnie, które aspekty powinniśmy uznać za wady, a które za zalety, ponieważ dla każdego z nas udogodnienia i trudności oznaczać będą co innego.

Patrząc obiektywnie, do najważniejszych 'zalet' zaliczyć powinniśmy wspomniane już kilkakrotnie – ciszę i spokój. To chyba najważniejsze z pozytywów przeprowadzki z dala od ludzi. Mieszkając w domu bez sąsiadów, nie usłyszymy kłótni, nadjeżdżających samochodów, krzyku dzieci (chyba że własnych), ujadających psów zza płotu, czy odgłosów imprez dobiegających z sąsiedztwa.

Będziemy sami i dźwięki, jakie będą do nas docierały to dźwięki natury. Jeśli rzeczywiście jest to aspekt, który ma dla nas ogromne znaczenie, możemy założyć, że ta opcja jest dla nas.

Z kolei do najpoważniejszych 'minusów' zaliczyć należy przede wszystkim odległość od wszelkich udogodnień i punktów usługowo-handlowych (kina, galerii, supermarketów, warsztatów samochodowych itp.). Nie będziemy mogli już wyjść do sklepu „po cukier” niemalże w kapciach, ponieważ najczęściej dzieliło nas będzie od niego kilka a nawet kilkanaście kilometrów. Decydując się więc na mieszkanie na odludziu, powinniśmy posiadać prawo jazdy oraz samochód - najlepiej duży z napędem na cztery koła – przyda się w szczególności zimą, kiedy po raz kolejny zakopiemy się w śniegu.

Warto też poznać wcześniej odległości dzielące naszą działkę od pobliskiego lekarza, weterynarza (jeśli posiadacie zwierzęta), kościoła (dla praktykujących) oraz szkół i naszego miejsca pracy. Trzeba się zastanowić, czy dystans, jaki będziemy musieli pokonywać, nie utrudni wam codziennego życia i zbytnio nie obciąży budżetu.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli jednak wszelkie znaki na niebie i ziemi mówić wam będą, iż to rozwiązanie spełni wszelkie nasze marzenia i oczekiwania to pozostaje wam je zrealizować i cieszyć się z tego, że należymy do nielicznych osób, które potrafią swój własny spokój przedłożyć ponad dobra materialne i współczesne udogodnienia.

Autor: Joanna Herstowska, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zdjęcie główne: Pixaba.com

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki - jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.