Ekspert na wysokości

Sopli na zimę możesz się pozbyć już jesienią

Na okres zimowy warto przygotować się już jesienią. Jeśli obawiasz się sopli, które mogą spaść Ci na głowę, to możesz zapobiec ich powstawaniu już wcześniej. Jak?

REKLAMA

Oblodzenie to nie tylko sople

Obraz sopli pojawia się za każdym razem, gdy myśli się o lodzie na wysokości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oblodzenie nie zawsze znajduje się tylko na zewnątrz, ale pojawia się także wewnątrz rynien i rur spustowych.

Z czego to wynika? Jeśli w jakiejś przestrzeni znajduje się woda (np. w rynnie) lub z niej ścieka, to pod wpływem niskich temperatur następuje jej zamrożenie. Niestety to zjawisko może doprowadzić często nie tylko do powstania sopli, ale także uszkodzeń.

Jak zabezpieczyć się przed powstawaniem lodu na wysokości?

Sprawdzonym sposobem jest montaż ogrzewania przeciwoblodzeniowego rynien i rur spustowych. Wykonuje się go przy wykorzystaniu odpowiednich przewodów grzewczych. Na rynku dostępne są ich następujące rodzaje:

  1. Kable o stałej mocy

Takie, które grzeją z tą samą mocą – niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

  1. Kable samoregulacyjne

Takie, które dostosowują moc do warunków otoczenia. Jeśli temperatura na zewnątrz wzrasta, to ich moc maleje i analogicznie, jeśli temperatura na zewnątrz spada, to ich moc wzrasta.

Dzięki zainstalowanym przewodom grzewczym udrażnia się drogi odpływu dla topniejącego śniegu, a co najważniejsze nie dopuszcza się do jego zamarznięcia.

Montaż przewodów grzewczych – jak się za to zabrać?

W pierwszej kolejności należy się zastanowić nad tym, jak dostać się na wysokość elementów, gdzie będą montowane przewody. Do tego zadania sprawdzi się jeden z 2 sposobów: wynajęcie podnośnika koszowego lub rusztowania. W praktyce pierwsze z rozwiązań okazuje się szybsze i sprawniejsze w działaniu.

Gdy już jesteś na wysokości, możesz zabrać się za montaż. Przewody grzewcze układa się w rynnach i rurach spustowych, wykorzystując do tego specjalnie uchwyty mocujące. Jeśli uznasz, że ogrzewanie rynien jest niewystarczające, to należy wykonać również ogrzewanie krawędzi dachu. W tym wypadku praca przebiega podobnie.

Taki montaż możesz wykonać sam. Pamiętaj jednak, że jeśli nie posiadasz większego doświadczenia w pracach na wysokości oraz odpowiednich uprawnień, to lepiej w tym wypadku skorzystać z pomocy ekspertów. Przecież chcesz skutecznie i bezpiecznie pozbyć się sopli na zimę.

 

EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sopli na zimę możesz się pozbyć już jesienią"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.