Nowości na rynku

Pies sąsiada nie pozwala zasnąć. Jak wyciszyć ściany i sufit?

Nic tak nie cieszy jak kupno mieszkania na nowym osiedlu. Do poszczególnych lokali wprowadzają się rodziny, bardzo często z czworonożnymi przyjaciółmi. Problem pojawia się, gdy sąsiedzi idą do pracy, czy też na kilkugodzinne zakupy. Pies wówczas zostaje sam w mieszkaniu i zaczyna skomleć oraz szczekać. Mija kilka godzin i nie przestaje? Tu zaczyna się większy problem.

Pies sąsiada nie pozwala zasnąć. Jak wyciszyć ściany i sufit?
REKLAMA

Każdy mieszkający w bloku na pewno zetknął się z głośnym szczekaniem psa. O ile sporadyczne nie powinno budzić naszego gniewu, o tyle nieustające jest już problemem. Oczywiście najlepiej porozmawiać o tym z sąsiadem i znaleźć rozwiązanie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Możemy oczywiście zadzwonić po odpowiednie służby i powołać się na przepis prawny z kodeksu wykroczeń:

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jednak jak wiemy skutkiem będzie mandat dla sąsiada za zakłócanie spokoju, a dla nas to początek konfliktu z sąsiadem. Nie najlepsze rozwiązanie, prawda?

Oczywiście nie mamy wpływu na to, kto będzie mieszkał za ścianą, ale możemy zdecydować, w jakim budynku zamieszkamy. Przed wprowadzeniem się do mieszkania powinniśmy koniecznie zapytać dewelopera o to, czy budynek jest dobrze zaprojektowany pod względem akustycznym, a nie tylko spełnia podstawowe wymagania. Warto wiedzieć, że niezwykle rzadko deweloper konsultuje projekt z akustykiem. Zanim kupimy mieszkanie powinniśmy zapytać zatem o poradę akustyka, który określi izolacyjność akustyczną ścian, stropów, drzwi i stolarki okiennej oraz dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach.

A co, jeśli jesteśmy już po zakupie mieszkania i dostrzegliśmy, że hałas z mieszkania nad lub obok jest nie do zniesienia? Wówczas możemy zastosować sprawdzone rozwiązania, które wyciszą mieszkanie.

- Jak wskazuje norma PN-B-02151-3:2015-10, aby osiągnąć topowy komfort, ściana między mieszkaniami musi mieć izolacyjność 62 dB. Dobrym izolatorem akustycznym jest ściana gipsowo-kartonowa z wypełnieniem wełną mineralną szklaną bądź skalną - wskazuje Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Wyciszyć powinno się jednak nie tylko ściany, ale też strop i ewentualnie sufit. Najlepszym sposobem będzie zastosowanie „podłogi pływającej”, czyli poprawne oddzielenie warstwy wylewki od stropu konstrukcyjnego warstwą izolacyjną z wełny mineralnej lub styropianu uelastycznionego. Wyciszymy w ten sposób odgłosy stąpania lub przesuwania mebli. Nie należy zapominać o poprawnym zaizolowaniu instalacji wentylacji.

Materiały prasowe.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pies sąsiada nie pozwala zasnąć. Jak wyciszyć ściany i sufit?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.