Okiem eksperta

Faktura za prąd: Jak to zrozumieć?

To, co przewidywali eksperci rynkowi stało się faktem! Energia elektryczna podrożała. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach tendencja zwyżkowa cen utrzyma się. Co robić w takim razie? Podwyżki prądu będą miały wpływ na nasz portfel i komfort życia. Nie każdy może mieć własną instalację fotowoltaiczną i samemu produkować energię. Drugim rozwiązaniem jest zrozumienie konstrukcji faktury za prąd i „tajemniczych” sformułowań, które się za nimi kryją. Może zrozumienie faktury sprawi, że mądrzej będziemy podchodzić do zużycia, a to w rezultacie sprawi, że ów faktury będą niższe.

REKLAMA

Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Faktura za prąd i główne jej składowe

Każda faktura za energię składa się z dwóch rodzajów kosztów:

-koszty związane ze sprzedażą

-koszty związane z dystrybucją (dostarczeniem energii do naszego licznika)

Na każdej fakturze znajduje się Grupa Taryfowa, zgodnie z którą rozliczany jest klient. Grupa taryfowa uzależniona jest od mocy zamówionej i planu taryfowego. W Polsce funkcjonują grupy taryfowe dla klientów indywidualnych G, oraz klientów biznesowych A,B,C

Plan Taryfowy to najczęściej taryfa narzucana przez Dystrybutora, w oparciu o Moc zamówioną. Odpowiednia analiza zużycia jest w stanie pomóc właściwie personalizować taryfę. Właściwa taryfa jest jednym ze skutecznych sposobów na obniżenie własnej faktury za prąd. Bez znaczenia czy mówimy o fakturach dla klienta biznesowego czy indywidualnego podział na grupy taryfowe wygląda bardzo podobnie.

Mamy taryfy G11,C11,C21,B11,B21 - to taryfa płaska gdzie przez cały dzień płacimy tyle samo za energię.

W taryfie G12,G12e,G12w,C12a,C12b,C22a,C22b,B22 - dobę mamy podzieloną na dwie strefy, w których płacimy dwie określone ceny w zależności od godzin, w których energie wykorzystujemy.

Ostatnią najpopularniejszą grupą taryf i najczęściej występujących jest G13,C13,C23,B23 - w tym wypadku doba podzielona jest na trzy strefy godzinowe i zgodnie z nimi rozliczony jest prąd.

Istnieją też różne inne taryfy, ale stanowią one promil tych powyżej wymienionych.

W celu dobrania właściwej taryfy odpowiadającej własnym potrzebom odsyłam do Taryfy Dystrybucyjnej dostępnej na stronie internetowej dystrybutora, który nas obsługuje. Ważne, aby korzystać z aktualnej na dany rok kalendarzowy, bo każdego roku są zmiany.

Koszty związane ze sprzedażą na fakturze to:

Licznik energii czynnej – ta pozycja pokazuje, ze ile energii mamy do zapłaty. Funkcjonują dwa rodzaje odczytów licznika: prognozowy i rzeczywisty. Prognozowy najczęściej to okres obejmujący okres 6 miesięcy, i tutaj sprzedawca zakłada pewne średnie wartości zużycia, na które opiewa faktura. W kolejnym okresie mamy nadpłatę jeśli zużyjemy mniej niż zaprognozowane, albo dopłatę jeśli zużyjemy więcej prądu. Następna prognoza jest już oparta na tej poprzedniej. Główną zaletą jest odroczona płatność, wadą - nie wiemy ile prądu faktycznie zużywamy przynajmniej przez okres pierwszego roku. Przy pozycji Licznik energii czynnej widnieje jeszcze numer naszego licznika, zgodnie z odczytami, którego wystawiane są faktury.

Opłata handlowa – opłata pobierana przez zakład energetyczny za obsługę odbiorców, czyli prowadzenia rozliczeń, odczytów licznika, wystawianie faktury. Każdy sprzedawca ma inną wysokość opłaty handlowej, w zależności od grupy taryfowej.

Powyższe parametry znajdujące się na fakturze za energię są tymi związanymi ze sprzedażą. Bez znaczenia kto będzie świadczyć nam sprzedaż, nie może pobierać innych kosztów. Urząd Regulacji Energetyki wnikliwie weryfikuje sytuację związaną z uwolnieniem rynku energii w Polsce, więc wszelkie przejawy nieuczciwości piętnowane są milionowymi karami.

W dalszej części artykułu omówimy koszty związane z dystrybucją energii. Sprzedawcę energii można zmienić i tutaj głównym bodźcem do zmiany będzie cena, długość kontraktu, dodatkowe benefity. Dystrybutor, ma monopol na świadczenie swoich usług, gdyż jest właścicielem całej infrastruktury nas otaczającej. Najbardziej rozpoznawalne są słupy energetyczne i chyba widzimy na co dzień ich ogrom. W ostatnich latach zaczęto kable wkopywać w ziemie, aby nie przybywało już tych pięknych elementów krajobrazu. Trudno zatem oczekiwać, iż każdy podmiot, który mógłby świadczyć usługę konkurencyjną dla Spółki Dystrybucyjnej będzie musiał stawiać swoje słupy. Spółki Dystrybucyjne są Spółkami należącymi na Państwa, to wynika ze stosownych przepisów, głównym ich celem jest zabezpieczenie Polakom ciągłości dostaw energii.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Faktura za prąd: Jak to zrozumieć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.