fot. Pixabay.com
Zadbajmy o trawnik
Jak zapewne zauważacie, trawa o tej porze roku rośnie już znacznie wolniej niż wiosną i wczesnym latem. Nie wymaga więc tak częstej pielęgnacji, nie trzeba jej zbyt regularnie podlewać i przycinać. Oczywiście nadal należy to robić, niemniej intensywność prac z tym związanych jest zdecydowanie mniejsza.
Warto zwrócić uwagę na pojawiające się grzyby, które często są zmorą osób posiadających działki pod lasem, choć nie tylko. Problem ten można jednak rozwiązać, nabywając odpowiedni preparat, który sobie z grzybami świetnie poradzi – jak w każdym przypadku warto dobrze sprawdzić, czy dany produkt jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt. Pamiętać należy także o jesiennym nawożeniu trawnika. Należy zwrócić uwagę na zawartość azotu w kupowanym nawozie – zabezpieczenie roślin w azot jest potrzebne, niemniej zawartość azotu w nawozach jesiennych powinna być stosunkowo niska, aby rośliny nie rozrastały się przez zimę.
Eksperci radzą, aby nawożenie azotem odbywało się raczej pod koniec lipca, a niżeli jesienią. W tym okresie lepiej postawić na nawozy fosforowe i potasowe. Zadaniem nawożenia jest wzmocnienie ukorzenienia rośliny, a także poprawienie przepływu substancji odżywczych, które znajdują się w liściach, do węzła krzewienia.
Nawożenie jest czynnością często pomijaną, co skutkuje dużym przerzedzeniem roślin po zimie. Młody trawnik nie wymaga nawożenia przez około 3-4 miesiące, jeśli wysiany został pod koniec lata jedyną czynnością, jakiej wymaga, jest odpowiednie przycięcie. Koszenie odbywać się powinno aż do pierwszych przymrozków. Kosząc po raz ostatni, zwróćcie uwagę, aby trawa została przycięta bardzo krótko (w granicach 2-3 cm, w przypadku trawnika z rolki do około 4 cm), tak aby zalegający śnieg nie był zbyt przytłaczający dla liści.
Pielęgnacja roślin w ogrodzie
Ogród po lecie jest nie mniej piękny niż podczas długich ciepłych dni, o ile dobrze zaplanujemy jesienne prace. Warto zadbać o wszelkie rośliny, które posiadacie, sprawiając, że dobrze przetrwają zimę oraz cieszyć będą oczy jeszcze przed jej nadejściem. Iglaki (świerki, sosny, jałowce) nie wymagają szczególnego traktowania, chyba że posiadacie gatunki, które trzeba będzie okryć przed śniegiem (należą do nich popularne żywotniki wschodnie, sosna himalajska, szydlica japońska i inne).
Kupując rośliny i uprawiając je na swojej działce, sprawdźcie, jakie są ich potrzeby i jak je odpowiednio zabezpieczać. Warto pamiętać, że jeśli zamierzacie przesadzać iglaki, należy to zrobić do końca sierpnia, ponieważ będą miały szansę się ukorzenić. W przypadku drzew i krzewów liściastych oraz ozdobnych powinniśmy zachować ostrożność. O tej porze roku nie trzeba ich już zbytnio przycinać, żeby nie pobudzać ich do wypuszczania młodych pędów.
W przypadku roślin ciepłolubnych nie trzeba stosować już nawozów lub róbcie to bardzo ostrożnie, najlepiej uzyskując poradę eksperta w tej dziedzinie. Zadbać należy też o drzewa i krzewy owocowe, pozbierać wszelkie owoce, zastosować wspomniany nawóz jesienny (fosforowy i potasowy, najlepiej niezawierający azotu). Młode drzewka i te, które zostały świeżo posadzone, obsypać należy kopczykiem ziemi do wysokości około 30 cm, który chronił będzie roślinę przed zimnem i pomoże jej dotrwać do wiosny.
Do wrażliwych gatunków należą przede wszystkim morela zwyczajna, brzoskwinia zwyczajna czy grusza pospolita. Ważne, aby wiedzieć, iż chcąc uchronić rośliny przed zimnem, nie powinno się stosować żadnych folii. Tego typu materiał nie przepuszcza powietrza i zdecydowanie zaszkodzi, zamiast pomóc. Jeśli w waszych ogrodach znajdują się jeżyny lub pędy winorośli, powinniście ułożyć je w 15 cm dołku i przykryć trocinami, lub np. słomą.
Dodatkowo powinno się je zabezpieczyć cienką warstwą ziemi. Nie zapomnijcie też o usunięciu roślin jednorocznych, które do końca jesieni stracą swą dekoracyjność. Warto w tym wypadku poczekać i zrobić to w stosunkowo ciepłe popołudnie, ponieważ ich zebranie z ogrodu będzie szybkie i bezproblemowe.
Kwiaty jesienne
Zanim nadejdzie zima, będziecie mogli cieszyć się kolorami jesieni. Kwiaty kwitnące jesienią dostarczą nam przepięknych barw, tak bardzo potrzebnych w coraz krótsze i znacznie częściej ponure dni. Do popularnych roślin jesiennych zaliczamy przede wszystkim byliny, takie jak chryzantemy i astry, znane nam od najmłodszych lat.
Do mniej popularnych, nie mniej bardzo ozdobnych roślin należą: dzielżan jesienny, rudbekie czy liatra kłosowa. Wybierając się na zakupy do sklepu z asortymentem ogrodniczym, przygotujcie się, na to, że znajdziecie tam mnóstwo odmian wspomnianych wyżej bylin i nie tylko, a wybór nie będzie łatwy. Na uwagę zasługują też rośliny jednoroczne i dwuletnie, takie jak komosy czy aksamitki. Jesień to także czas kolorowych bratków, pelargonii czy begonii.
Wybór jest ogromny i daje bardzo duże możliwości. Jesienne prace w ogrodzie będą przyjemniejsze, jeśli towarzyszyć nam będzie piękna gama kolorów. Jesienne kwiaty zdecydowanie wpłyną na poprawę naszego nastroju oraz sprawią, że ten trudny czas, z uwagi na zmieniające się warunki pogodowe, minie nam przyjemniej podczas oczekiwania na zimę.
Joanna Herstowska, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Przeczytaj inne artykuły eksperta:
Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?
Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów
Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?
Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?
Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?
Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Ceglane elewacje znowu wracają do łask
Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?