Na początku XX wieku, brytyjskie przedsiębiorstwo związane z produkcją wyrobów tytoniowych zaczęło dodawać do swoich towarów sztywne kartoniki, na których drukowano ilustrowane porady domowe. Tematycznie dotyczyły one zarówno prowadzenia domu, kulinariów, jak i drobnych prac remontowych. Mimo że technika „poszła do przodu”, pojawiły się rozwiązania znacznie ułatwiające codzienne prace, wiele z tych wskazówek odnajdzie zastosowanie także dzisiaj.Jakimi trikami posługiwali się w codziennym życiu nasi przodkowie? Sprawdźcie!
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
źródło: missmoss.co.za via pinterest.com
Jak pokroić świeży chleb?
Krojenie świeżego chleba może sprawiać trudności. Pod naciskiem noża miękki wypiek ugina się, a chrupiąca skórka mocno się kruszy, co sprawia, że ukrojenie równej kromki, bez rozsypania okruchów po całej kuchni jest niemal niemożliwe. No właśnie, niemal — jak radzi poradnik sprzed 100 lat, ze świeżym bochenkiem dobrze rozprawi się nóż rozgrzany we wrzątku.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
źródło: secondstreet.ru via pinterest.com
Jak prawidłowo trzymać zwierzęta domowe?
Hodowlane gołębie nie towarzyszą ludziom tak często, jak kiedyś, nadal jednak chętnie przygarniamy do domów szczeniaki, kociaki lub większe gryzonie. Ta grafika pokazuje, w jaki sposób zwierzaki powinny być trzymane, by nie sprawiać im bólu i nie wyrządzić im krzywdy.
Dodatkowa rada: większe koty należy trzymać dwoma rękami – jedną pod klatką piersiową, a drugą pod zadem lub tylnymi łapami.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
źródło: survivallife.com via pinterest.comwarpedspeed.com via pinterest.com
Jak zrobić gaśnicę?
Przepis na uniwersalną gaśnicę to całkiem cenna wiedza, mimo że są one teraz bardzo powszechne i można zakupić je w sklepach z produktami do domu, na stacjach benzynowych czy w internecie.
Zgodnie z poradnikowym karteluszkiem, aby przygotować gaśnicę potrzebne będą: woda (2 litry) sól (1 funt, czyli ok. 0.5 kg) i chlorek amonu (0,5 funta, czyli 25 dag; można go kupić w aptece). Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć.
Jak ściąć drzewo?
Kiedy dopniemy już wszystkich formalności związanych z możliwością usunięcia drzewa z własnej działki, pora na ścinanie. Można w tym celu użyć piły ręcznej lub mechanicznej, możemy też sięgnąć po „tradycyjną” siekierkę. Jak przed stu laty radzono sobie z niechcianymi roślinami? Jeśli ich pień nie był zbyt szeroki, robiono dwa kliny po przeciwnych stronach drzewa, obwiązywano je sznurem i pociągano do ziemi. Prawda, że proste?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
źródło: mentalfloss.com via pinterest.com
Jak podpalić zapałkę na wietrze?
Ten trik przyda się szczególnie w nadchodzące święta celebrujące pamięć o zmarłych. Jeśli listopadowa pogoda będzie niesprzyjająca, a wiatr uparcie będzie gasił zapałki, którymi próbujemy zapalić znicze, w drewnianej części patyczka wyżłóbmy otworki, tworząc coś na kształt „choineczki” – dzięki temu, po podpaleniu zapłka szybciej zajmie się ogniem.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
źródło: sliptalk.com via pinterest.com
Jak wyjąć drzazgę?
Wyjmowanie drzazgi nie jest przyjemnym doświadczeniem. W dodatku nieprawidłowo przeprowadzone może sprawić, że w mikrorankę wda się zakażenie. Ten sprytny, choć wiekowy już trik poradzi sobie z zadrą bezboleśnie. Małą buteleczkę lub słoiczek (wcześniej dokładnie wyczyszczone) wypełniamy gorącą wodą do ¾ wysokości. Do otworu naczynia przykładamy miejsce ze zranieniem. Oddająca ciepło woda będzie stopniowo „zasysać” skórę, a wraz z nią drobinkę drewna.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
źródło: sliptalk.com via pinterest.com
Jak pozbyć się plam z atramentu z kieszonkowej chusteczki?
Teraz mało kto nosi na co dzień przy sobie białą chusteczkę. Dobrym pomysłem jest jednak przetestowanie tej metody na białych koszulkach czy tkaninach wyścielających torebki, które dość często padają ofiarami tuszu z piór i długopisów. Ponoć wystarczy namoczyć zabrudzony materiał w mleku, by skutecznie usunąć zabrudzenia. My dodatkowo rekomendujemy po takim namaczaniu zwyczajne pranie w pralce.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
źródło: zmescience.com via pinterest.com , vintag.es via pinterest.com
Jak przywrócić piękny wygląd i przedłużyć żywotność ciętych kwiatów?
Do przetestowania są aż dwie wskazówki. Pierwsza z nich mówi, że łodygi świeżych kwiatów, które zmarniały podczas transportu, należy zanurzyć w gorącej wodzie. Kiedy ostygnie, zielone końcówki przycinamy i przekładamy rośliny do wazonu z zimną wodą.
Według drugiej rady świeże rośliny, szczególnie róże, będą utrzymywały się dłużej, jeśli zostaną wetknięte w świeżego ziemniaka. Warzywo ma dostarczyć kwiatom wszelkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania się.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne
Przeczytaj: TOP 10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć»
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Zobacz także:
Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować
10 trików, które musisz poznać, by prać efektywnie
Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie?
Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej