Poradniki

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Czasem chcąc nie chcąc, uczestniczysz w życiu sąsiadów: słuchasz z nimi radia, ścieżki dźwiękowej z filmu akcji, wiesz, w co bawią się ich dzieci. Jeśli marzysz, by wreszcie pobyć sama w swoim domu, poznaj sposoby wyciszania pomieszczeń.
REKLAMA
Absolutna cisza w domu to stan... nieosiągalny. Możesz jednak sprawić, by dźwięki przenikające przez ściany w Twoim mieszkaniu były mniej uciążliwe. To, jaki sposób zastosujesz, zależy przede wszystkim od natężenia hałasu. Jeżeli od czasu do czasu przeszkadzają Ci dźwięki dochodzące od sąsiadów mieszkających obok, wystarczy, abyś na oddzielającej wasze lokale ścianie postawiła duży regał z książkami lub zawiesiła kilim. Jeżeli hałas jest bardzo uciążliwy, wskazane może okazać się zastosowanie kilku metod (w skrajnych przypadkach - z pogrubieniem ścian włącznie). Sprawdź, w czym możesz wybierać.
 
Ściany
 
Dźwięk jest falą, która przenika ściany i stropy w naszych domach. Im grubszą ma przeszkodę do pokonania, tym bardziej traci energię. Dlatego w starym budownictwie, gdzie ściany są z cegły, rzadko słyszymy odgłosy z sąsiedniego mieszkania. W nowoczesnych budynkach ściany są cienkie, a to oznacza niską izolację akustyczną. Jednak konstrukcja domu zwykle nie pozwala na jej obciążenie przez dostawienie drugiej, ciężkiej sciany, która tłumiłaby hałasy. Dlatego obok "starej" ściany należy postawić nową, najlepiej z lekkich płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-wiórowych, pomiędzy którymi umieszcza się watę mineralną. Wprawione w drgania włókna waty zmienią falę dźwiękową w... ciepło. Ściany można także pogrubić zawieszając na nich np. grube klimy lub dywany. Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie ścian boazerią korkową która tłumi hałasy.
 
Podłoga
 
Według specjalistów od akustyki najlepiej tłumi dźwięki tzw. podłoga pływająca, czyli... nieprzytwierdzona do posadzki. W ten sposób zwykle montuje się panele podłogowe. Ważne jest jednak, by pod nimi znalazły się odpowiednie, grube warstwy materiału izolującego, np. twardy styropian, wata mineralna i pianka poliuretanowa. Kilka grubych warstw oznacza lepszą izolację akustyczną podłogi, ale może także oznaczać... konieczność podniesienia poziomu podłogi o kilka centymetrów. Przed wykonaniem prac trzeba więc dokładnie zliczyć łączną grubość warstw i jeszcze dodać do niej grubość panela czy deski.
 
Zasłona
 
Prostym sposobem na wytłumienie dźwięków pochodzących z ulicy jest zawieszenie w oknach grubych zasłon. Materiały takie jak aksamit, sztruks, welur, żakard będą pochłaniać zarówno dźwięki, jak i światło (są więc polecane do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń, z południową lub zachodnią wystawą). Uwaga! Ponieważ grube zasłony zwykle są ciężkie, ich zawieszenie może wymagać zamontowania solidnego karnisza.
Okno
 
To najcieńsza ściana w naszych mieszkaniach, przepuszczająca wiele dźwięków. Co więcej, często otwieramy okna, narażając się w ten sposób na hałas uliczny. Aby było ciszej, warto balkon lub loggię zabudować, np. ok-nami plastikowymi, szklaną taflą bezramową lub konstrukcją z aluminium. Innym rozwiązaniem jest zmiana okien na dźwiękochłonne - świadczy o tym tzw. czynnik izolacyjności akustycznej Rw. Przy dużym hałasie powinien on wynosić 42 lub 44 dB. Uwaga! Okna nie powinny być idealnie szczelne, bo brak wentylacji grozi m.in. zagrzybieniem mieszkania. W oknach dźwiękochłonnych należy więc zamontować nawiewniki z tłumieniem akustycznym
 
Dodatkowa izolacja
 
Oprócz konstrukcji podłogi (której czasami nie chcemy lub nie możemy zmienić) równie ważne jest to, co na niej kładziemy. Dobrym sposobem wyciszania jest pokrycie podłogi wykładziną korkową, która ma wysoką izolacyjność akustyczną. Skuteczne są także grube dywany i wielowarstwowe wykładziny dywanowe, a także wykładzina PCW. Warto pamiętać, że podłoga powinna być nimi pokryta w całości - wystarczy drobna luka w naszej izolacji, by dźwięk błyskawicznie się przez nią przedostał. Dźwięki doskonale przenoszą się także przez sufit. Jeśli są one bardzo uciążliwe, warto zlecić fachowcom wykonanie tzw. podwieszanego sufitu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pozwala na to wysokość pomieszczenia - powinna wynosić minimum 250 cm. Grubość podwieszanej konstrukcji to ok. 10 cm, więc o tyle niższy stanie się wyciszony pokój.
 
Źródło: Tina, © Bauer

Foto: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

Fantasma

Na początku, zanim przejdziemy do prac budowlanych mających na celu zniwelowanie hałasu, doradziłabym skontaktowanie się z profesjonalną firmą zajmującą się pomiarami drgań i hałasu, aby przeanalizować akustykę budowlaną i dobrać odpowiednie materiały izolacyjne. Taką firmą, którą osobiście polecam jest www.akusoft.pl. Profesjonalne podejście do problemu, świetne doradztwo. Pozbyliśmy się hałasów, które pochodziły z ruchliwej ulicy w pobliżu naszego domu.

Gordiana

Największy hałas robią moi sąsiedzi z góry, odgłosy jakby wybuchła kolejna wojna światowa, bombardowanie, walenie i do tego biegające stado słoni, tak właśnie to słyszę. Mimo że to nowoczesne osiedle to często przez to bydło z góry drga mi całe mieszkanie. O rozmowie nie ma mowy bo to straszne dzikusy nade mną mieszkają. Pomocy! Czym wyłożyć sufit żeby choć trochę wyciszyć ten niewiarygodny hałas?

REKLAMA
Niku

A jeśli ja już mam karton gips, to co? Nie ma dla mnie ratunku? No, bo przecież rwać wszystko ze ścian w całym segmencie - niewykonalne! POMOCY!

robbek

Dużo hałasu przedostaje się przez słabe drzwi. Mieszkałem przez parę lat na parterze, cały czas ruch, dzieciaki itp. Dopiero jak wstawiłem drzwi Porta zrobiło się znośnie.

Anyczka

a ja pomyślałam o piance wygłuszającej - wiem,że w ofercie mają tutaj http://www.artmeb.pl/, warto się dowiedzieć.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.