Maskowanie kabli
Z obecnością kabli trzeba się pogodzić. Może i są szpetne, ale nie mniej potrzebne. Nie ma innej rady, przecież nie wyrzucimy wszystkich urządzeń, które potrzebują prądu (chociaż to byłoby niesamowicie modne, hipsterkskie i eko!). Skoro nie można się ich pozbyć, trzeba spróbować je ukryć, albo przynajmniej tak zamaskować, aby nie rzucały się w oczy. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Nic bardziej mylnego! Mamy mnóstwo rozwiązań do wyboru, każde ładniejsze i bardziej pomysłowe od poprzedniego. Zanim jednak zastosujecie jedno z nich, czeka was jeszcze trochę porządków do wykonania.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Na początek, drobna reorganizacja
Odepnijcie wszystkie przewody od gniazdek, rozplączcie je i odkurzcie je suchą ściereczką z mikrofibry. Jeśli macie taką możliwość, zamieńcie długie kable na ich krótsze odpowiedniki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/Architecture Art Design
Najlepszym sposobem, by uniknąć bałaganu i zaplątanych przewodów, jest złączenie ich w jeden większy pęk. Kable, które odchodzą od komputera stacjonarnego (lub innego sprzętu, który wymaga wielu przewodów) można zebrać w warkocz lub połączyć za pomocą taśmy klejącej, specjalnych zacisków czy spiral i organizerów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/Homedit.com
Ukryć też można listwę, do której podpinacie przewody. Wystarczy, że umieśćcie ją jakimiś dekoracyjnym pudełku, a całość przykryjecie klapą. Ważne, aby pojemnik miał przynajmniej dwa szerokie otwory, przez które przejdzie zarówno wiązka kabli, jak i wtyczka od listwy. Przeciągnijcie je, podepnijcie wszystko do prądu i gotowe. Ładne pudełko na pewno będzie mniej kłuć w oczy niż zamotane kable.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/Homedit.com
W przypadku miejsc, w którym kumuluje się naprawdę duża liczba przewodów – kin domowych z telewizorami, głośnikami, stanowisk komputerowych z pełnym wyposażeniem – dużo lepiej od organizerów, sprawdzą się meble przeznaczone pod RTV i AGD. Wyglądem niczym nie różnią się one od tradycyjnego wyposażenia, posiadają jednak dodatkowe ukryte półki i przejścia, które pomieszczą i ukryją wszelkie kable oraz filtry zasilające.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/Decoist.com
Kable od sprzętów stojących na biurku (ekranów, klawiatur, telefonów stacjonarnych) powstrzymacie od swobodnego zwisania nad podłogą, montując wzdłuż krawędzi blatu maskownice lub „koszyki”, które je podtrzymają.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/ModernisticDesign.blogspot.com
W okiełznaniu przewodów pomocne będą również klamry do spinania dużych plików dokumentów. Zastąpią nam one specjalne uchwyty na wtyczki, które powinny być w zasięgu ręki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. houselogic.com
Kable oplatające całe mieszkanie (np. te od Internetu) najlepiej schować w listwach przypodłogowych i sufitowych. Nie obawiajcie się, że wyglądają topornie – dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu z łatwością dostosujecie je do waszych dopieszczonych aranżacji.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/Karl Zahn Picket Fence&Wall Cleats
Zamiast zwyczajnych maskownic, możecie zamontować np. płotek albo inne nietypowe konstrukcje. Równie ciekawie prezentują się osłonki na kable. Nawleczone na przewody będą imitować fantazyjne łańcuchy, czy roślinne pnącza.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/designsponge.com/homedit.com
Ponieważ kucie ścian to ostatnie z optymalnych rozwiązań, warto rozważyć przemienienie plątaniny kabli w element dekoracji. Ułóżcie je na ścianie w jakieś ciekawe wzory lub skomponujcie z naklejkami naściennymi. Przymocujecie je za pomocą specjalnych uchwytów montażowych, do znalezienia w sklepach budowlanych. Co ciekawe, takie uchwyty często same w sobie są fajnymi ozdobami.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Pinterest.com/homedit.com/etsy.com
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Więcej niż podłoga? Podłoga z drewna
Drewno w łazience – wady i zalety
Zakręceni na punkcie drewna. Oryginalne drewniane akcesoria i meble
Dla miłośników naturalnego drewna - czyli wnętrza w stylu rustykalnym