Porady domowe

Kompendium wiedzy o farbach do malowania drewna

Przemalowanie mebli – lub innych drewnianych elementów – wcale nie jest taką prostą sprawą, jakby się wydawało. Już sam wybór właściwej farby, w obliczu rozbudowanej oferty rynkowej, może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak malować? Czym malować? O czym pamiętać, konserwując drewno? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym poradniku.
Kompendium wiedzy o farbach do malowania drewna
REKLAMA

Wybór farb i lakierów
Paleta dostępnych farb do drewna – i to ta niekolorystyczna – jest bardzo bogata. W ofercie dostępne są emalie akrylowe, alkidowe (ftalowe) kredowe lub olejowe. Każda z nich ma inne właściwości, a więc i odmienne zastosowania. Wybierając tę odpowiednią, należy przede wszystkim mieć na względzie przeznaczenie malowanego przedmiotu. Do wyposażenia ogrodowego najlepiej nadają się farby odporne na szkodliwe działanie niejednorodnych warunków atmosferycznych, np. alkidowe (ftalowe) lub olejne. Przed nałożeniem emalii warto zaimpregnować drewno lakierem lub lakierobejcą.

Ogrodowe inspiracjeZobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Z kolei na potrzebny wewnętrzne, do rzeczy znajdujących się w domu (mebli, akcesoriów, drewnianych wyrobów) zwykle używa się farb akrylowych i kredowych, rzadziej tych alkidowych – chociaż są trwałe, ich intensywny zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu nawet przez kilkanaście dni. Zanim zdecydujesz się użyć jednej z nich, zastanów się, czy chciałbyś ukryć fakturę drewna, czy może uwydatnić ją i nadać jej nowego koloru. Jeśli bardziej zależy ci na podkreśleniu słoi, wykończ element przy pomocy lakieru bezbarwnego, lakierobejcy, lub farby akrylowej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Nie masz pieniędzy na nowe meble? Odmień stare! Kliknij!

Różnice i specyfikacja farb
Farby alkidowe nazywane są również ftalowymi. Ich głównym składnikiem są oleje: najczęściej lniany, rzadziej rycynowy lub sojowy. Funkcję spoiwa pełni specjalna żywica. Rozcieńcza się je lakową benzyną. Wymalowana powierzchnia zyskuje połysk, jest gładka i równa. Warstwy farby są elastyczne, zatem jest ona całkiem trwała. Bardzo intensywnie pachnie i wolno schnie (ok. jednego dnia). Podobne właściwości wykazują farby olejne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W składzie farb akrylowych znajdują się polimery (lateksy akrylowe) oraz żywice poliakrylowe jako spoiwo. Ich rozcieńczalnikiem jest woda. Ponieważ akryle szybko schną, a ich zapach jest neutralny i niedrażniący, są szczególnie polecane do stosowania we wnętrzach. Nieumiejętnie lub nałożone bez gruntującego podkładu mogą odpryskiwać, na pewno nie sprawdzą się w wilgotnych warunkach. Poziom krycia i wygładzenia zależy od liczby nałożonych warstw, a ich wykończenie jest raczej połyskliwe. Są dosyć uniwersalne – można pomalować nimi zarówno drewno, jak i metal, tworzywa sztuczne oraz gips czy beton. Niestety, w podstawowej palecie znajduje się niewiele kolorów, brakuje np. szarości. Aby uzyskać pożądane barwy, należy skorzystać z mieszalnika.

Metamorfoza stolików: efekt przed i po       Jak to zrobić? Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Farby kredowe stanowią zróżnicowaną pod względem składu chemicznego grupę, jednakże mają kilka zbliżonych właściwości: mocno kryją, bardzo szybko schną (ok. pół godziny) oraz świetnie łączą się z podłożem, które nie wymaga wcześniejszego szlifowania. Dają matowe, ciekawe wykończenia, które należy zakonserwować się woskiem lub lakierem. W przeciwieństwie do poprzedników posiadają szeroki wybór gotowych kolorów. Dzięki zastosowaniu różnych technik malowania, ich wierzchnia warstwa może być gładka lub chropowata, znacząca się cieniowaniem, gradientami, odwzorowująca ruchy pędzla.

Z powodu swojej plastyczności są bardzo cenione w sztuce decoupage. Co więcej, meble odnowione przy pomocy emulsji kredowej to idealny dodatek do wnętrz utrzymanych w stylach rustykalnym, vintage i shabby chic. Można przygotować ją samodzielnie, mieszając farbę akrylową, wodę oraz gips lub sodę oczyszczoną w proporcjach 3:1:1. Farby kredowe są znacznie droższe niż inne farby prezentowane w tym zestawieniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Bejca nie jest farbą, lecz kolorującym impregnatem, uzyskiwanym w wyniku zmieszania specjalnego proszku z wodą lub alkoholem (spirytusem, denaturatem). Wnika ona w strukturę drewna, barwiąc je na wybrany kolor. Ponieważ jej krycie jest niepełne, materiał zachowuje naturalny rys słojów. Często używa się jej do przyciemniania, odświeżania starych mebli lub wyrównywania ich kolorytu. Celem ochrony bejcowanych powierzchni przed niesprzyjającymi warunkami, warto pokryć je warstwą lakieru lub…

...zamiast bejcy i lakieru użyć lakierobejcy, która łączy funkcjonalność tych dwu. Poprawi ona wygląd drewnianego przedmiotu i zapewni mu odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami i wilgocią.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podstawą dobre przygotowanie
Niezależnie od gabarytów drewnianego przedmiotu – czy to ozdobnego puzderka, czy też ogromnej szafy – przed wymalowaniem każdy z nich wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez kilku pielęgnacyjnych zabiegów drewno może nie przyjąć farby. Po zaschnięciu będzie ona złuszczać się i odpadać brzydkimi płatami (chyba że wykorzystujesz farby kredowe).

Mała zmiana, wielki efektZobacz więcej zdjęć. Kliknij!

O czym pamiętać?
Przed malowaniem zadbaj, aby drewno było suche, gładkie i odpylone. Wyrównaj jego powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 140 lub 180 – staraj się szorować wzdłuż słojów.

W razie konieczności usuń starą warstwę koloru. Jeśli planujesz malować farbą akrylową, zagruntuj drewno używając primera, specjalnego podkładu, który przedłuży trwałość emulsji.

Do bejc i farb kredowych używaj pędzli z miękkim włosiem, do farb akrylowych i ftalowych – wałka.

Wyżej wymienione farby mają różne wady i zalety, jednakże łączy je jedno – bardzo ciężko jest je usunąć z pomalowanej powierzchni, dlatego rozsądnie wybierajcie rodzaje emulsji i ich kolory. Raz nałożone, bardzo ciężko będzie je usunąć.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Stara-nowa seledynowa szafa
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj również:

Więcej niż podłoga? Podłoga z drewna

Drewno w łazience – wady i zalety

Zakręceni na punkcie drewna. Oryginalne drewniane akcesoria i meble

Dla miłośników naturalnego drewna - czyli wnętrza w stylu rustykalnym

Jak dbać o wiklinowe meble?

 

Najpiękniejsze sypialnie Polaków. Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kompendium wiedzy o farbach do malowania drewna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.