fot. 123RF/PICSEL
Pandemia koronawirusa w Polsce nie ustaje. W sklepach brakuje środków higienicznych takich jak żele antybakteryjne czy maseczki ochronne na twarz. Podstawowe środki zaradcze – mycie rąk ciepłą wodą z mydłem i odkażanie często dotykanych powierzchni mogą być już niewystarczające, by uniknąć infekcji. Koronawirus w powietrzu może unosić się nawet do 3 godzin. O tym, jak przygotować skuteczny płyn do dezynfekcji pisaliśmy w tym artykule. Tym razem podpowiemy, jak przygotować w domu maseczkę higieniczną ograniczającą ryzyko zakażenia szkodliwym patogenem.
Koronawirus w Polsce: Od 16 kwietnia 2020 obowiązek zakrywania nosa i ust
Od czwartku 16 kwietnia 2020 roku obowiązywać będzie nakaz zasłanianie nosa i ust, gdy przebywamy w miejscach użyteczności publicznej: w sklepach, aptekach, gdzie ciężko zachować zalecaną odległość od innych osób. Co ważne, nowe zalecenie nie nie dotyczy masek medycznych i chirurgicznych, ale materiałowych, które wykonać można samodzielnie z papieru ręcznikowego czy nawet bawełnianej koszulki - zobacz, jak zrobić maseczkę bez szycia. W sytuacji gdy wielu ludzi przechodzi chorobę bezobjawowo, zasłanianie twarzy zapobiegać ma dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nosząc maseczki czy chustki na twarzy, będziemy chronić nie tylko siebie, ale też innych. Dzięki nakazowi zakrywania nosa i ust rozwój epidemii udało się ograniczyć na Czechach, które stopniowo przygotowują się do łagodzenia przeciwwirusowych obostrzeń.
Czy maseczka chroni przed koronawirusem
Warto pamiętać, że noszenie maseczek nie chroni przed złapaniem infekcji. Wirus SARS-CoV-2 jest na tyle mały, że przenika przez pory materiałów używanych do produkcji środków ochronnych. Zasłanianie twarzy i nosa ogranicza jednak rozprzestrzenianie się w powietrzu aerozolu, zawierającego cząsteczki koronawirusa. Gdy kichamy lub kaszlemy, patogeny mogą być rozsiewane na dużą odległość - nawet 6-8 metrów.
Koronawirus w Polsce. Jak zrobić maseczkę ochronną w domu
Maseczkę ochronną można przygotować w domu. Instrukcji wideo nie brakuje. Jednym ze szczególnie polecanych materiałów do przygotowania maseczki zapobiegającej rozszerzania się COVID-19 są worki od odkurzaczy. Dlaczego? Wszystko za sprawą włóknin antyalergicznych używanych do ich produkcji. Potrafią wychwycić i zatrzymać najmniejsze cząsteczki. Zanim użyjemy worków do odkurzaczy, upewnijmy się, że mają one oznaczenie HEPA10.
Jak uszyć maseczkę ochronną z flizeliny
Co będzie potrzebne:
- Flizelina;
- Materiałowy worek do odkurzacza;
- Dwa odcinki gumki o długości ok. 18 cm lub troczka o długości 20 cm;
- Igła, nici, szpilki
Lekarz radzi jak samemu zrobić maseczkę ochronną
Z tkaniny wycinamy kwadrat o boku 42 cm i składamy go na pół. Z worka do odkurzacza wycinamy kwadrat o boku 20 cm i wkładamy go między warstwy materiału, a następnie zszywamy lub sklejamy jej boki gorącym klejem. Z pomocą żelazka flizelinę zaprasowujemy, by nadać jej kształt harmonijki. Gumki lub troczki przyszywamy do krótszych, równoległych boków maseczki. Przed użyciem takiej maseczki warto ją wcześniej odkazić: wyprać w wysokiej temperaturze z i uprasować.
Przeczytaj: Maseczki na twarz bez szycia. Jak ją przygotować?
Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz z worka do odkurzacza
Podobny sposób na przygotowanie maseczki przedstawia użytkownik Take Look. Wszystkie składniki niezbędne do jej wykonania są łatwo dostępne – kupimy je nawet w wielobranżowych sklepach osiedlowych czy dyskontach. Tak jak w powyżej opisanym sposobie, komponentem filtrującym w tej masce będzie worek do odkurzacza, który dobrze przepuszcza powietrze, zatrzymując jednocześnie pyły i kurz.
Co będzie potrzebne:
- Nieużywany worek do odkurzacza;
- Dwie duże gumki recepturki;
- Wąsy do skoroszytu;
- Zszywacz biurowy;
- Prostokątny kawałek bawełnianej tkaniny o wymiarach 48 × 23 cm. Można go wyciąć nawet z niepotrzebnej, ale wypranej w wysokiej temperaturze koszulki.
W pierwszej kolejności odklejamy sklejone brzegi worka i rozcinamy go tak, by uzyskać dużą płachtę. Prostokątny kawałek bawełny składamy wzdłuż krótszego boku na pół i przykładamy go do worka – posłuży on jako wzór, wg. którego, z materiału filtrującego wycinamy taki sam kształt. Następnie oddzielamy włókninę filtrującą od zewnętrznej, papierowej warstwy – ona nie będzie potrzebna.
fot. Print screen Jak zrobić maseczkę ochronną, przyłbicę i rękawiczki z tego co masz w domu | Nie daj się zarazić, Youtube.com kanał: Take Look
Uzyskany filtr układamy na rozłożonej, bawełnianej tkaninie i przecinamy ją w połowie, wzdłuż krótszego boku. Metalowy pasek z wąsa od skoroszytu umieszczamy w górnej części powstającej maseczki i zawijamy go do środka. Zakładka powinna mieć 1,5 cm szerokości. Mocujemy ją zszywaczem w dwóch miejscach, po przeciwległych stronach metalowego paseczka.
fot. Print screen Jak zrobić maseczkę ochronną, przyłbicę i rękawiczki z tego co masz w domu | Nie daj się zarazić, Youtube.com kanał: Take Look
Następnie materiał fałdujemy palcami i robimy trzy zakładki na szerokość ok. 1 – 1,3 cm. Na razie ich nie zszywamy, dlatego dobrze nałożyć na nie coś cięższego, by się nie rozwinęły. Dolną część maseczki również zaginamy, tak aby powstał brzeg o szerokości 1,5 cm – w trzech miejscach łączymy je zszywaczem. Na końcu z dwóch stron po bokach maseczki mocujemy gumki recepturki.
fot. Print screen Jak zrobić maseczkę ochronną, przyłbicę i rękawiczki z tego co masz w domu | Nie daj się zarazić, Youtube.com kanał: Take Look
Przygotowaną w ten sposób maseczkę nosimy tylko raz, przez około 60 minut. Przed użyciem należy ją zdezynfekować – prasując lub namaczając w spirytusie (w drugim przypadku pozostawiamy ją do wyschnięcia).
fot. Print screen Jak zrobić maseczkę ochronną, przyłbicę i rękawiczki z tego co masz w domu | Nie daj się zarazić, Youtube.com kanał: Take Look
Jak zrobić maseczkę antywirusową z filtra do kawy
Pomysłami na zrobienie prostych maseczek ochronnych podzieliła się również amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób). Na jej stronie internetowej opublikowano instruktaż, w którym do przygotowania przesłony na twarz wykorzystuje się filtr do kawy.
Co będzie potrzebne:
- Bawełniana chusta, bandana, czysta ściereczka o wymiarach 50 × 50 cm;
- Filtr do ekspresu do kawy;
- Gumki recepturki;
fot. Use of Cloth Face Coverings to Help Slow the Spread of COVID-19 // National Center for Immunization and Respiratory Diseases (NCIRD), Division of Viral Diseases
Filtr do kawy przecinamy na pół – będziemy wykorzystywać tylko jego górną, szerszą część. Tkaninę składamy na pół i na środku układamy filtr. Zawijamy przeciwległe brzegi tkaniny, tak by ich krawędzie spotkały się na środku. Na krótsze boki powstałego w ten sposób pasa tkaniny zakładamy gumki recepturki i zawijamy je do środka. Materiał możemy złączyć zszywaczem i gotowe.
Wielorazowa maseczka ochronna z bawełnianej koszulki
CDC pokazuje również, że maseczkę można zrobić z niepotrzebnego T-shirtu. Z dolnej części koszulki wycinamy pas o szerokości 17 – 20 cm. Wychodząc od jednego z krótszych boków, w powstałym w ten sposób prostokącie wycinamy mniejszy, o boku o długości 15-17 cm. Pamiętajmy, by z obu stron zostawić ok. 2 cm materiału – posłużą jako sznurki do zawiązania maseczki. Tak wykonaną maseczkę pierzemy w wysokiej temperaturze. Możemy wykorzystywać je wielokrotnie.
fot. Use of Cloth Face Coverings to Help Slow the Spread of COVID-19 // National Center for Immunization and Respiratory Diseases (NCIRD), Division of Viral Diseases
Maseczka ochronna z ręcznika papierowego - jak zrobić? Instrukcja krok po kroku
Ciekawy i kreatywny sposób przygotowania ochronnej maseczki przedstawiono na facebookowej stronie Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Za jej projekt odpowiada dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska, która odpowiednio zmodyfikowała wzór składania origami mewy. Do jej przygotowania potrzebny nam będzie ręcznik papierowy (dwa listki), zszywacz i dwie gumki recepturki.
Jednorazowa maseczka ochronna z chusteczek higienicznych
Jednorazową maseczkę ochronną przygotować można również z chusteczek higienicznych, o czym przekonuje youtuber Aleksander Wach. Rozłożony arkusz chusteczki higienicznej składamy dwa razy, tak aby przeciwlegle boki spotkały się na środku. Tak złożoną tkaninę układamy na kolejnej chusteczce i ponownie jej boki zaginamy do środka. Krótsze boki maseczki zaklejamy taśmą klejącą. Z obu stron dziurkaczem lub nożyczkami wycinamy dwie dziurki, w których mocujemy sznurki lub rozcięte gumki recepturki.
Higiena noszenia maseczek ochronnych. Jak zakładać maseczki – rady WHO:
- Przed nałożeniem maseczki dokładnie myjemy ręce (ciepłą wodą i mydłem) lub dezynfekujemy je środkiem antywirusowym i antybakteryjnym.
- Maseczkę zakładamy tak, by szczelnie zakryć usta i nos – między materiałem a twarzą nie powinno być żadnych szczelin.
- Maseczkę wymieniamy na nową, gdy poczujemy, że bardzo zawilgotniała.
- Maseczkę jednorazowego użytku wyrzucamy do kosza na śmieci.
- Po zdjęciu maseczki dokładnie myjemy lub dezynfekujemy ręce.
Deccoria.pl
Koronawirus w Polsce. Jak odkazić mieszkanie po chorobie
Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Przepisy na środki do dezynfekcji
Sezon infekcji wirusowych: Koronawirus w Polsce. Jak sprzątać w domu?
Jak prawidłowo myć dłonie? Poznaj najbrudniejsze miejsca w swoim domu