Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Rośliny, które skutecznie odstraszają komary!

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Jak się ich pozbyć? Wystarczy posadzić kilka intensywnie pachnących roślin. Poznajcie 10 popularnych roślin, które odstraszają muchy i komary.
Rośliny, które skutecznie odstraszają komary!

Co przyciąga komary?

Zanim opowiemy wam, jak pozbyć się komarów, warto wiedzieć dlaczego upodobały sobie akurat nasze mieszkanie czy ogród. Co je najbardziej przyciąga, co lubią i czemu nie mogą się oprzeć?

Dwutlenek węgla znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu. Podczas upałów i wysiłku fizycznego, ilość wydychanego dwutlenku węgla wzrasta.

Kwas mlekowy występuje w naszym pocie. Jego ilość wzrasta podczas wysiłku fizycznego, ale również po spożyciu słonych i bogatych w potas potraw – jak sok pomidorowy.

Komary uwielbiają wilgoć spowodowaną poceniem. Latem pamiętajmy, by w miarę możliwości, przed każdym wyjściem z domu wziąć szybki prysznic.

Zapachy kwiatowe są kolejnym, silnym wabikiem dla komarów. Latem starajmy się unikać owocowych kosmetyków i perfum.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Komary lubią ciemne kolory, lepiej więc kompletując letnią garderobę wybierać jasne (w szczególności jaskrawe barwy jak pomarańczowy, różowy czy żółty).

Rośliny, które skutecznie odstraszają komary

Poniższe rośliny mają intensywny zapach, którego komary bardzo nie lubią. Warto posadzić je w miejscach, w których spędzamy czas wolny - przy tarasach, na balkonie, parapecie czy w ogrodzie.

Kocimiętka

Bujna bylina, która rośnie na wysokość 30-50 cm. Kwitnie od czerwca do września na niebiesko-fioletowo. Lubi słoneczne stanowiska i rośnie na każdej glebie. Zapach tej rośliny przypomina kocie feromony, więc jest wabikiem dla wszystkich kotów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Mirt

Wiecznie zielona, dekoracyjna roślina, która osiąga nawet 2 metry wysokości. Ma małe, skórzaste liście i bardzo liczne, białe kwiaty. Czasami pojawiają się na niej małe, jadalne jagody. Lubi półcieniste stanowiska i regularne zraszanie. Preferuje żyzne gleby i dobrze znosi przycinanie, więc można ją formować na dowolne kształty.

Lawenda

Ozdobna bylina, w Polsce osiągająca do 50 cm wysokości i 70 cm szerokości. Lubi nasłonecznione stanowiska i lekko zasadową, przepuszczalną glebę. Nie lubi zraszania i nadmiaru wody. Ma silnie aromatyczne, fioletowe kwiaty, które można suszyć.

Bazylia

Popularne w Polsce aromatyczne zioło hodowane w zielnikach. Lubi słoneczne stanowiska, ale wymaga regularnego podlewania. Preferuje przepuszczalną glebę, bogatą w składniki odżywcze.

Koper włoski

Roślina przyprawowa zaliczana do baldaszkowatych. Osiąga 90-200 cm wysokości. Ma silnie rozgałęzione i ulistnione pędy. Kwitnie od lipca do września. Ma drobne, żółte kwiaty, które są zabrane na szczytach pędów w płaskie baldachy. Koper włoski lubi nasłonecznione stanowiska i przepuszczalną, żyzną glebę o wysokiej zawartości składników odżywczych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Mięta

Bardzo aromatyczna roślina, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie. Lubi nasłonecznione stanowiska i przepuszczalną, próchniczą, bogatą w wapń glebę. Uprawiając miętę, trzeba kontrolować jej wzrost, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Bodziszek

Ozdobna, aromatyczna bylina. Ma różnokolorowe kwiaty i niezwykle dekoracyjne liście, które jesienią przebarwiają się na złoto, a potem na czerwono. Kwitnie od maja do czerwca. To mało wymagająca roślina, bo lubi zarówno słońce, jak i półcień, poza tym dobrze znosi suszę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Komarzyca

Jednoroczna bylina pnąca, często stosowana w kompozycjach doniczkowych jako wypełniacz. Ma ozdobne, zielone liście z białymi brzegami i dekoracyjnie zwisające pędy. Lubi słoneczne i półcieniste stanowiska, oraz częste podlewanie. Preferuje glebę bogatą w składniki odżywcze. Kwitnie od lata do jesieni.

Tymianek

Popularna roślina stosowana jako przyprawa, mająca również właściwości lecznicze. Lubi nasłonecznione stanowiska i żyzną, przepuszczalną glebę. Należy regularnie ją podlewać i nie przesuszać podłoża.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Surmia

Szybko rosnące drzewko o egzotycznym wyglądzie - z krótkim pniem i rozłożystą korą. Niektóre odmiany surmii mają koronę w kształcie kuli, która tworzy się sama (bez przycinania). Dorasta nawet do 15 metrów wysokości. Ma dekoracyjne liście i białe kwiaty. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Lubi nasłonecznione stanowiska.

Olejki eteryczne, które odstraszają komary

Zanim zaczniemy stosować olejki, warto pamiętać, że przed rozcieńczaniem nie powinniśmy ich nakładać bezpośrednio na skórę.

Polecamy stosować je również w podgrzewaczach i wystawiać na balkon lub trzymać w domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

- olejek z trawy cytrynowej,
- olejek patchouli,
- olejek goździkowy,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek bazyliowy,
- olejek lawendowy,
- olejek tymiankowy,
- olejek rozmarynowy,
- olejek kopru włoskiego,
- olejek cytrynowy i pomarańczowy,
- olejek cedrowy,
- olejek mięty pieprzowej,
- olejek geranium,
- olejek cynamonowy z liści.

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.