Porady ogrodnicze

10 ozdobnych roślin, które kwitną zimą

Tegoroczna zima jest całkiem łaskawa – nieduże mrozy nie trzymały zbyt długo, śniegu jak nie było, tak nie ma. Nawet o tej porze roku, kojarzonej raczej z przestojem w pracach ogrodowych i zimowym letargiem większość roślin, niektóre ozdobne drzewa i krzewy zakwitają, upiększając ogrody i dając namiastkę wiosny. Oto wybór najpiękniejszych z nich.
10 ozdobnych roślin, które kwitną zimą
REKLAMA

Leszczyna pospolita
Należy do rodziny brzozowatych. Jest krzewem o pokroju wzniesionym, dorasta do 5 m wysokości. Ma gładką, popielatą korę z korkowatymi kreseczkami. Kwitnie od lutego do kwietnia. Wytwarza jednopienne kwiaty: męskie, żółte „kotki” i żeńskie - niepozorne, rozwijające się w pąkach w ten sposób, że widoczne są jedynie ich karminowe znamiona. Jadalne owoce – orzechy laskowe – dojrzewają na przełomie września i października. Leszczyna nie ma wysokich wymagań stanowiskowych (nie toleruje jedynie miejsc stale podmokłych i bardzo suchych), należy jednak zapewnić jej dużo miejsca do wzrostu. Szczególnie ozdobna jest odmiana ‘Contorta’, o powykręcanych pędach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wierzba
Wyróżnia się ok. 350 gatunków wierzby. Do krzewów ozdobnych należą m.in. wierzba argentyńska o żółtej i pomarańczowej korze, wierzba całolistna o trójkolorowych liściach, wyglądem przypominających kwiaty i okrągłym pokroju oraz wierzba purpurowa, której pędy zabarwione są na purpurowo-czerwono. Najwcześniej zakwita wierzba iwa, która bardzo licznie wytwarza charakterystyczne bazie. Iwa to krzew o kulistym pokroju, dorastający do 9 m, bez ścisłych preferencji względem stanowiska, ale jak większość gatunków tego rodzaju, lepiej rozwija się w miejscach wilgotnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko to piękny krzew, niedoceniany jednak przez wielu z powodu swoich trujących własności. Spożycie kilku jego owoców może zakończyć się śmiercią, a kontakt skórny z jego liśćmi czasem powoduje zaczerwieniania, obrzęki i pęcherze. Zakwita z końcem lutego i w marcu. Jest niewielkim, słabo rozgałęzionym krzewem osiągającym ok. 1 m wysokości. Wytwarza piękne, różowe, fioletowe lub białawe kwiaty, które wydzielają bardzo intensywny, przyjemny zapach, przypominający woń hiacyntów. Należy sadzić go w miejscach zacienionych, lekko wilgotnych. Roślina rośnie bardzo powoli, dlatego najlepiej nadaje się do małych ogrodów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dereń jadalny
Dereń jadalny to bardzo duży krzew, niemal całkowicie odporny na mróz. Okres kwitnienia rozpoczyna z końcem lutego. Zanim wypuści liście, wytwarza drobne, żółte kwiatuszki. Nie sprawia problemów w uprawie – toleruje susze, dobrze rośnie w słonecznym lub częściowo zacienionym stanowisku i na każdej glebie, choć najbardziej przepada za lekkimi, próchniczymi, łagodnie wapiennymi podłożami. Jest ceniony ze względu na kwaskowate owoce, które są doskonałym surowcem na domowe nalewki. Sprawdza się dobrze jako roślina na nieregularny, nieformowany żywopłot.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kalina wonna
Jeszcze w przedwiośniu kalina zakwita drobnymi, białoróżowymi kwiatami, zebranymi w nieduże wiechy. Wydziela charakterystyczny, słodki zapach. Jest średniowysokim krzewem, dorastającym do 2 m wysokości. Młode liście rośliny są purpurowe, z czasem przybierają zielonooliwkową barwę. Kalina jest mrozoodporna, rośnie w stanowiskach słonecznych, jak i bardziej zacienionych. Preferuje gleby o lekko kwaśnym odczynie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Oczary
Pajączkowate kwiaty oczarów, o długich, wąskich płatkach, pojawiają się na tych krzewach już w styczniu. Ciepłymi barwami – w zależności od gatunku mogą być żółtawe, pomarańczowe, czerwone i brązowawe – doskonale urozmaicają zimowe krajobrazy ogrodów. Rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Wymagają regularnego podlewania, stanowisk osłoniętych przed wiatrem i gleb lekko kwaśnych (wszystkie poza oczarem wirginijskim, który radzi sobie także na glebie zasadowej).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jaśmin nagokwiatowy
Kwitnienie rozpoczyna w październiku, trwa aż do pierwszych przymrozków. Po paromiesięcznej przerwie wznawia je znów w styczniu i kontynuuje do kwietnia. Tworzy intensywnie żółte, rurkowe kwiaty, wyrastające z wiotkich pędów. Dorasta do 1,5 m wysokości, warto prowadzić go jednak na podporze (do której trzeba go lekko przywiązać) – wtedy rośnie wyżej i szerzej. Lubi gleby próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Najobficiej kwieci się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zimokwiat wczesny
Ozdobny krzew osiągający do 2 m wysokości. Dzwonkowate kwiaty o żółto-purpurowych płatkach wypuszcza od lutego do marca, i jak większość roślin w tym zestawieniu, jeszcze zanim wytworzy liście. Wydziela przyjemny, intensywny zapach. Łatwo pomylić go z forsycją, od której zakwita zdecydowanie wcześniej. Jest prosty w uprawie — jego potrzeby doskonale spełnią zwyczajna gleba ogrodowa i stanowisko o przeciętnym nasłonecznieniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wrzosiec krwisty
Wrzośce to rośliny blisko spokrewnione z popularnymi późnym latem i jesienią wrzosami. Kwitnienie zaczynają wcześnie, przy sprzyjających warunkach już w styczniu. Niewysokie, rozłożyste krzewinki nie rosną wyższe, niż ok. 30 cm. Na ich zdrewniałych, cienkich pędach wyrastają igiełkowate listki, układające się w okółki. Późną zimą pojawiają się niewielkie, dzwonkowate, zebrane w grona kwiaty, w kolorach różu, fioletu, czerwieni i bieli. Wrzośce potrzebują przepuszczalnych gleb o odczynie od obojętnego do kwaśnego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Mahonia pośrednia
Zimozielony krzew o sztywnych, wzniesionych pędach. W zależności od odmiany osiąga ok. 1,5 – 2,5 m. Ozdobnym elementem mahonii, poza żółtymi, kłosowymi kwiatostanami pojawiającymi się w marcu, są jej egzotyczne w formie błyszczące, skórzaste liście zebrane w rozety. Nie toleruje silnych mrozów. Dobrze znosi zacienienie, potrzebuje gleby przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj: Poradnik ogrodnika: Co wysiewać w lutym?

Zobacz również:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Te rośliny wyrosną z pestki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "10 ozdobnych roślin, które kwitną zimą"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.