Porady ogrodnicze

Apteka w ogrodzie: Eukaliptus. Uprawa i zastosowania

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś opowiemy wam o eukaliptusie i jego ciekawych zastosowaniach.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jak uprawiać eukaliptus w domu?

Eukaliptus jest ogromnych rozmiarów, szybkorosnącym drzewem z rodziny mirtowatych. Słynie z ozdobnych zielono-niebieskawych liści pokrytych białawym meszkiem. U młodych okazów układają się naprzemianlegle i mają sercowaty kształt; liście starszych okazów są gładkie, mają zieloną barwę i lancetowatą formę. Wydziela intensywny, charakterystyczny, orzeźwiający zapach.

Roślina pochodzi z Australii – chyba każdy kojarzy ją jako przysmak koali. Z powodzeniem jest uprawiany również na plantacjach w innych częściach świata, przede wszystkim tam, gdzie zimowe warunki nie są zbyt srogie. Istnieje wiele odmian eukaliptusa, wśród nich również takie, które nadają się do prowadzenia w doniczkach, jako mniejsze drzewka lub krzewy.

Zobacz więcej zdjęć

W Polsce uprawa eukaliptusa jest możliwa jedynie w pojemnikach, wystawianych latem na zewnątrz: na taras lub do ogrodu. Wśród polecanych odmian możliwych do uprawy w domu, w doniczkach znajdują się: eukaliptus śnieżny, (Eucalyptus pauciflora), eukaliptus sercowaty (Eucalyptus cordata), eukaliptus biały (Eucalyptus alba), eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus) lub cytrynowy (Eucalyptus citriodora). Z kolei eukaliptus niebieski (Eucalyptus gunnii) w prawdzie w naturze dorasta do 30 m wysokości, w polskim klimacie rośnie mniejszy (osiąga wysokość 2-3 m), co sprawia, że przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym przycinaniu, można uprawiać go również jako krzew w ogrodzie. Jest odporny na temperatury do -20 st. C, jednak wymaga zapewnienia ochrony przed mroźnym wiatrem, który najbardziej mu szkodzi. Największe znaczenie dla medycyny i przemysłu kosmetycznego ma Eucalyptus globulus, głównie z którego pozyskuje się drogocenny olejek eukaliptusowy.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak uprawiać eukaliptus oraz jakie są jego zastosowania »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Eukaliptus. Uprawa i zastosowania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.