Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak powstają dziury na trawniku i w jaki sposób im zaradzić?

Zadbany trawnik to chluba każdego ogrodu. Czasem jednak pojawiają się na nim nieestetyczne dziury, łyse placki. Dlaczego powstają i w jaki sposób można im zaradzić?

Jak powstają dziury na trawniku i w jaki sposób im zaradzić?

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga wiele wysiłku i systematycznej pracy. Okres najcięższych robót przypada zwykle na wiosnę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji możemy mieć pewność, że w sezonie trawa będzie zielona i gęsta.

Problem, z którym często przychodzi się nam borykać, są puste, łyse placki widoczne na powierzchni murawy. Powodowane są one przez pleśń śniegową, chorobę grzybową, której oddziaływanie zauważamy dopiero wtedy, gdy śnieg całkiem ustąpi. Dostrzec wówczas możemy poszczególnych źdźbłach białe, lekko różowawe lub brązowawe ślady watowatej pleśni. Grzyb rozwija się pod grubą warstwą „białego puchu”, która w przedwiośniu powoli topnieje. Ma tam zapewnione doskonałe warunki do wzrostu: pożywkę w postaci martwej materii organicznej, podwyższoną temperaturę, wilgoć, brak wentylacji. Stopniowo wyniszcza trawę, sprawia, że brązowieje, w konsekwencji może doprowadzić nawet do jej całkowitego obumarcia.

Najlepszym sposobem na tę chorobę jest właściwa profilaktyka, a więc odpowiednia pielęgnacja trawnika, który regularnie trzeba kosić, grabić, nawozić oraz podlewać. Gdy pleśń śniegowa sieje spustoszenie na naszej murawie, konieczne będzie usunięcie fragmentów porażonej trawy wraz z paru centymetrową warstwą ziemi, którą porastała. O zwalczaniu pleśni śniegowej przeczytasz w tym artykule.

REKLAMA

Pozostałymi czynnikami powodującymi łysienie trawnika są: inne choroby grzybowe (żółta plamistość trawnika, brunatna plamistość traw, czerwona nitkowatość traw, antraknoza trwa), zwierzęcy mocz oraz szkodniki żerujące w glebie: rolnice, pędraki, opuchlaki. W walce z tymi ostatnimi pomocne będą zabiegi aeracji i wertykulacji.

Ubytki mogą być powodowane też przez zwierzęta, a szczególnie suki oddające na trawnik mocz. Zawiera się w nim wysoko stężony azot, który pozostawia na murawie żółte, jakby wypalone plamy. Uzupełnienie ubytków w takim przypadku nie jest prostą sprawą – ziemia jest skażona szkodliwą substancją. Nie wystarczy jedynie wysiać brakującą trawę; konieczne będzie również usunięcie kilku warstw ziemi i dosypania nowej.

Zobacz więcej zdjęć

Rada na przyszłość: gdy zdarzy się, że zwierzak odda mocz na trawę, należy szybko polać skażenie zimną wodą, która zneutralizuje szkodliwe działanie azotu.

W jaki sposób uzupełniać dziury powstałe w trawniku?

Po uporaniu się z chorobami niszczącymi trawniki przychodzi nam zmierzyć się z uzupełnieniem braków w darni. Jak się za to zabrać?

REKLAMA

W jaki sposób uzupełniać dziury powstałe w trawniku?

W pierwszym kroku musimy przygotować grunt na dosianie trawy, czyli spulchnić go. Tam, gdzie braki są niewielkie, ziemię wzruszamy motyką lub grabiami. W przypadku większych obszarów z ubytkiem przekopujemy ją z użyciem wideł. Miejsca te wysypujemy 1-2 cm warstwą mieszaniny ziemi i piasku, a później mocno ubijamy.

Pora na wysiew nasion! Do dyspozycji mamy mieszanki regeneracyjne, samo zagęszczające oraz nasiona np. użyte podczas zeszłorocznego siewu. Te pierwsze nie wymagają żadnego dodatkowego przygotowania: w takiej mieszczance znajdują się już nawozy, ułatwiające i przyspieszające wzrost źdźbeł. W przypadku stosowania zwykłych nasion stanowiska, na których je wysiejemy, dobrze wzbogacić odrobiną kompostu lub nawozu azotowego. Po wysianiu nasiona przykrywamy torfem odkwaszonym i wałujemy z użyciem wału ogrodowego.

Ostatnim etapem prac mających na celu uzupełnienie braków w trawniku jest podlewanie. Uważajmy jednak, by nie wypłukać wodą świeżo wysypanych nasion.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.