Szkodliwość przymrozków
Wiosenne przymrozki wyrządzają wiele szkód nie tylko na polach uprawnych, ale też w naszych ogrodach. O tej porze roku temperatura zaczyna wzrastać, co skłania rośliny do rozpoczęcia wegetacji. W fazie wzrostu tracą one odporność na chłód, co przy okresowych ochłodzeniach powoduje nawet ich obumarcie. Na przemarznięcie wrażliwe są najbardziej gatunki pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, rośliny uprawne takie jak kukurydza czy fasola, sadzonki warzyw dyniowych oraz kwiaty wysiewane „pod dachem” - w szklarniach i tunelach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Występowanie
Przymrozki mogą oddziaływać nawet na wysokości do 2 m. Znacznie częściej jednak mamy do czynienia z niższymi, gruntowymi ochłodzeniami, sięgającymi ok. 5 cm nad powierzchnię gleby.
Szczególną uwagę warto zwrócić na zagłębienia terenu w ogrodzie. Mogą powstawać w nich „zastoiska mrozowe”. Kiedy noc jest mroźna, w ciągu dnia nadal utrzymuje się w nich niekorzystna, niska temperatura. Z tego względu raczej nie sadzajmy tam drzew owocowych, których kwiaty i zawiązki owoców są wrażliwe na działanie zimna.
Opady śniegu
Wiosennym spadkom temperatury często towarzyszą również opady ciężkiego, mokrego śniegu, który może powyginać lub przełamać gałęzie drzew i krzewów. Gdy tak się stanie, należy otrzepać z nich biały puch, a następnie ciasno obwiązać je sznurkiem. Jeśli doszło do złamania, uszkodzone fragmenty odcinamy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ochrona roślin w ogrodzie przed przymrozkami
Najlepszą metodą, by ustrzec, rośliny przed przymrozkami jest okrywanie. Można w tym celu użyć białej agrowłókniny, tektury falistej, dekoracyjnych szklanych kloszy, a nawet folii bąbelkowej. Przysłaniami nimi rośliny ok. godzinę przed zachodem słońca. Zdejmujemy je z samego rana. Poza tym, jeśli trzymamy rośliny w pojemnikach, warto umieścić je przy murku lub ścianie budynku, która w nocy oddaje ciepło nagromadzone za dnia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeczytaj również: Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon»
Hartowanie roślin
Warto pamiętać również o hartowaniu rozsad kwiatów i warzyw. Przed wysadzeniem do gruntu musimy przyzwyczaić je do nowych warunków cieplnych. Codziennie przez 7-10 dni wystawiajmy je na zewnątrz. Na początku tylko na kilkanaście minut, później stopniowo zwiększajmy ten okres do kilku godzin. Do gruntu rośliny przesadźmy dopiero w drugiej połowie maja.
Rośliny balkonowe możemy zabezpieczyć kartonem i gazetami. Takie prowizoryczne ekrany osłonią je dodatkowo przed zimnym wiatrem.
Nawożenie
Nie zapominajmy o odpowiednim dokarmianiu ogrodu na wiosnę. Zamiast nawozów azotowych, stosujmy te wieloskładnikowe, zawierające potas. Dzięki niemu rośliny będą bardziej odporne na niesprzyjające, mroźne warunki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Podłoże
Wilgotność podłoża również nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa roślin. Woda nagromadzona w glebie w ciągu dnia ogrzewa się, a chłodnymi nocami stopniowo oddaje zakumulowane ciepło.
Zraszanie
Jedną ze znanych metod zabezpieczenia roślin, jest zraszanie. Woda, zamarzając na liściach i kwiatach, również wydziela cenne ciepło. Spryskiwanie powtarzamy, dopóki temperatura nie podniesie się powyżej 0 st. C.
Zadymianie
Dawniej, aby uchronić przyszłe plony przed przemarznięciem, wielu ogrodników i rolników stosowało zadymianie. Aby wytworzyć dym, który zapobiega stratom cieplnym w sadzie czy ogrodzie, spalano mokrą słomę. Obecnie zabieg ten przeprowadzać można przy użyciu specjalnych świec dymnych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Terminy siewu
Najlepszym jednak sposobem, by uniknąć przykrych skutków przymrozków, jest wstrzymywanie się ze zbyt wczesnymi nasadzeniami, do czasu kiedy temperatura się nie ustabilizuje. Terminy siewu dostosowujmy do panujących warunków atmosferycznych.
Jak odratować zmarznięte rośliny
W przypadku gwałtownej poprawy pogody fragmenty roślin, które wcześniej zostały pokryte lodem, należy osłonić przed promieniami słonecznymi, inaczej szybko zniszczeją. W tym celu można użyć np. siatki cieniującej. Okryte w ten sposób egzemplarze będą mogły powoli odtajać.
Przeczytaj również: Wiosenna regeneracja trawnika w 7 krokach. Kliknij!
Równie skuteczne i niepowodujące nadmiernych szkód jest rozmnażanie z pomocą wody. Jeśli mamy w ogrodzie zraszacze uruchommy je, zwróćmy jednak uwagę, by emitowany przez nie strumień był delikatny, tak by nie połamał gałęzi czy liści.
Przemrożone rośliny wymagają specjalnej pielęgnacji. Ponieważ zostały znacznie osłabione, musimy zapewnić im ochronę przed szkodnikami i chorobami, szczególnie grzybowymi. Pamiętajmy, że nie zawsze można je standardowo nawozić. Uszkodzona bryła korzeniowa nie przyswoi dostarczanych składników odżywczych. Zwyczajne odżywki zastąpmy nawozami dolisntymi lub biostymulatorami.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące