A oto kilka punktów, które powinniście odhaczyć na waszej liście spraw do zrobienia w ogrodzie w kwietniu:
Zajmij się ogólnymi porządkami, czyli np. zdejmowaniem okryć zimowych z traw ozdobnych i innych mniej odpornych na mróz roślin, przycinaniem suchych i uszkodzonych fragmentów traw oraz bylin, obcinaniem przekwitniętych kwiatostanów wczesnowiosennych roślin cebulowych, przygotowywaniem gleby pod nowe bylinowe nasadzenia – czyli przekopaniem gruntu i wymieszaniem go np. z kompostem, obornikiem lub torfem.
Zajmij się trawnikiem – niezależnie od tego, czy jest młody, zdrowy i niezachwaszczony, czy wręcz przeciwnie – każdy trawnik wymaga po zimie oczyszczenia i porządnego wygrabienia suchych liści i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo, jeśli na twoim trawniku jest dużo mchu lub chwastów należy wykonać odpowiedni oprysk.
Zbawieniem dla starszego, kilkusezonowego trawnika jest zabieg wertykulacji. Polega on na nacinaniu darni za pomocą urządzenia wyglądem zbliżonego do kosiarki. Zabieg ten pozwala usunąć zalegające głębiej warstwy trawiastego mulczu. Zaraz po zabiegu, trawnik nie jest u szczytu swych możliwości dekoracyjnych, czasem nawet wymaga dosiewki nowej trawy w miejscach, gdzie było np. dużo mchu, ale uwierzcie, odmładza on trawnik i przygotowuje do przyjęcia składników pokarmowych.
Fot. Zabieg wertykulalcji, znacząco podnosi kondycję trawnika!
Zajmij się krzewami – kwiecień to czas przycinania krzewów kwitnących wczesną wiosną – zaraz po przekwitnięciu obcinamy np. forsycję, tawułę wczesną oraz tych, które kwitną latem na jednorocznych pędach, tj. tawuł japońskich, buddlei, hortensji. To także czas cięcia żywopłotów, oraz przycinania róż – ale to najlepiej w drugiej połowie kwietnia.
Fot. Kwiecień to odpowiedni moment na przycinanie róż
Obejrzyj rośliny – czy nie ma na nich śladów żerowania szkodników lub rozpoczynającej się choroby grzybowej lub jeśli szkodniki były w zeszłym roku – warto wykonać oprysk profilaktyczny, przeciwko owadom i grzybom uszkadzającym rośliny. W kwietniu pryskamy przeciwko: mszycom, szpecielom, misecznikom i tarcznikom, opuchlakom, przędziorkom, szarej pleśni, plamistości i zgniliźnie. Pamiętajcie – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Fot. Obejrzyj dokładnie swoje rośliny
Daj roślinom jeść – niezależnie czy stosujesz nawozy naturalne czy nie, warto rozplanować kalendarz nawożenia roślin w ogrodzie. W kwietniu nawozimy trawniki, krzewy ozdobne, róże. Ja polecam nawozy długodziałające – oszczędzają czas, bo nawożenie można wykonywać przy ich zastosowaniu tylko raz lub dwa razy w sezonie – a rośliny i tak odwdzięczą się pięknym wyglądem.
Fot. Nasz ekspert (Patrycja Lipiec z Pracowni Atchitektury Krajobrazu 'Lipcowe Ogrody') poleca nawozy długodziałające
Zastanów się nad wyglądem ogrodu i nad tym, czy nie zechcesz zmienić lokalizacji poszczególnych roślin – kwiecień to miesiąc sadzenia i przesadzania krzewów oraz sadzenia, dzielenia i przesadzania bylin.
Przywracamy oczko wodne do życia – najpierw czyścimy zbiornik i filtry, stopniowo zwiększamy przepływ wody, przenosimy do zbiornika rośliny, które zimowały w pomieszczeniach.
Klikniej w zdjęcie i zobacz galerię "Oczka wodne"
mgr inż. Patrycja Lipiec
Inne porady naszego eksperta:
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>
Subiektywnym okiem - ulubione rośliny wczesnej wiosny >>
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin >>
Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem.