Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwiaty na zacieniony balkon

Jeżeli twój balkon ma wystawę północną, północno – wschodnią lub północno – zachodnią, wcale nie musisz rezygnować z kwitnących roślin, a jedynie nieco ograniczyć ich wybór. Co posadzić w cieniu, aby było kolorowo i ciekawie?

Kwiaty na zacieniony balkon

Jakie gatunki wybrać na zacieniony balkon?

Na balkon o wystawie północnej słońce dochodzi jedynie wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Przez pozostałą część dnia dominuje tutaj cień. Wcale nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z kwitnących kwiatów, a miejsce ma świecić pustkami.  

Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich gatunków, które zniosą zacienienie i niedostatek światła słonecznego. Wbrew pozorom, takich roślin jest sporo. Przygotowaliśmy dla was ich listę poniżej.

Kwiaty ozdobne: niecierpek nowogwinejski, niecierpek walleriana, bakopa, stuera, fuksja, werbena, laurencja zatokowa, niezapominajka, nasturcja, tytoń oskrzydlony, alstromeria, żeniszek meksykański, domowa zielistka i trzykrotka.

Ozdobne liście: bluszczyk kurdybanek, plektrantus, komarzyca, koleus Blumego.


Fot.123RF.com/Koleus

Byliny: funkia, barwinek, fiołek labradorski, begonia bulwiasta, dzwonek Poszarskiego, rozwar wielkokwiatowy, triarella, jasnota plamista, tawułka, żurawka, dąbrówka, paprocie.

Krzewy: hortensja, azalia, rododendron, trzmielina Fortune’a, bukszpan.

Pnącza: bluszcz, wiciokrzew, winobluszcz trójklapowy, wilec ziemniaczany.

Trawy: turzyca Morrow.


Fot.123RF.com/Hortensja

Jakie donice na balkon północny?

Do uprawy roślin na balkonie północnym najlepiej użyć donic o grubych ściankach lub drewnianych skrzyń, które pomieszczą więcej podłoża i lepiej utrzymają ciepło. Co najważniejsze, wszystkie pojemniki muszą posiadać otwory odpływowe oraz warstwę drenażu na dnie, co pozwoli utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni. 


Fot.123RF.com/Wiciokrzew

Jeśli na waszym balkonie zdarza się, że mocno wieje, zrezygnujcie z niektórych kwiatów zwisających. Do takich należy, niestety, piękna fuksja. Silne podmuchy wiatru mogą także połamać koleusa. W takich warunkach poradzą sobie natomiast: bluszcz, bluszczyk kurdybanek, trzmielina Fortune'a, runianka, funkia i niska odmiana niecierpka. Może tu rosnąć także wilec, plektrantus i barwinek. 

Jak podlewać kwiaty na zacienionym balkonie?

Rośliny na cienistym stanowisku potrzebują z reguły o wiele mniej wody, niż te, które rosną na balkonie południowym. Podczas podlewania należy zwrócić uwagę, aby nie powstawały zastoje wody w pojemnikach. Na północnym balkonie wilgoć szybko nie wyparowuje i korzenie mogą zacząć gnić.

Deccoria.pl
Zdjęcia główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Kwiatowa aranżacja tarasu. Jakie rośliny na taras?

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.