Porady ogrodnicze

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Luty to okres spoczynku dla naszego ogrodu, nie znaczy to jednak, że myślenie o naszym zieleńcu odkładamy na bok - wręcz przeciwnie. Długie wieczory to najlepszy czas na spokojne planowanie i obmyślanie nowych nasadzeń. Poniżej znajdziecie zestaw wskazówek, które będą pomocne przy samodzielnym projektowaniu ogrodu od podstaw.
REKLAMA

Ułóż listę życzeń i uporządkuj je według ważnosci
Zastanów się jakie elementy chcesz mieć w swoim ogrodzie, czy ma to być oczko wodne, drewniany taras czy hamak wśórd drzew? Tylko nieliczni właściciele, naprawdę dużych działek, mogą sobie pozwolić, na realizację wszytkich ogrodowych planów. Uporządkowanie ich według ważności, pozwoli nam zdecydować, które pozostaną jedynie w sferze marzeń, a które realnie pojawią się na naszej działce.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zastanów się, jaki styl ogrodowy jest ci najbliższy
Wolisz ogrody uporządkowanie i formalne, a może kontrolowany chaos i swobodny styl? Kochasz kolory i blisko ci do stylistyki ogrodów w stylu wiejskim? A może cenisz sobie spokój i harmonię, którą łatwo uzyskać poprzez ograniczenie liczby kolorów w ogrodzie? Trzymaj się swoich założeń, a napewno osiągniesz sukces.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pogodzenie swoich wizji z instniejącymi warunkami
Kiedy zdecydowaliśmy już, jakie elementy pojawią się w ogrodzie - czas na konfrontację z istniejącymi warunkami. Możemy marzyć o ogrodzie cienistym i leśnym, ale działka jest bardzo nasłoneczniona i daleko od lasu, albo pragniemy założyć wrzosowisko, ale pH gleby jest zasadowe, ponieważ w podłożu występuje skała wapienna. Czasami warto pójść na kompromis i wybrać pomysł możliwy do realizacji, niż denerwować się, że nie osiągamy zamierzonego efektu.

Przy doborze poszczególnych gatunków, a także typu siedlisk ogrodowych weźmy pod uwagę: warunki klimatyczne i glebowe, nasłonecznienie oraz wilgotność podłoża i powietrza.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Od ogółu do szczegółu
Kiedy nasz ogród to niezagospodarowany kawałek pola, łatwo wpaść w przerażenie: "Od czego zacząć?!". Na początek warto zaplanować strefy funkcjonalne, umeijscowienie największych elementów, tj. drzewa, tarasy, komunikację, duże rabaty i zakrzewienia, a następnie stopniowo wchodzić głębiej w szczegóły i budować całą kompozycję wokół tych elementów. Pamiętajmy również o tym, kto będzie korzystał z ogrodu i jakie ma pełnić on funkcje. Inaczej buduje się ogód gdzie przebywają dzieci, inaczej ten gdzie są zwierzęta (psy i koty). Inne są ogrody rekreacyjne czy typowo ozdobne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

I na koniec: nie śpiesz się!
Ogród potrzebuje czasu żeby "dorosnąć" i przybrać wymarzoną postać. To właśnie jest najpiękniejsze w jego tworzeniu - praca, któa nigdy nie ma końca. Zawsze można coś ulepszyć, przesadzić, zaplanować inaczej, a porównywanie stanu swojego ogrodu z dnia dzisiejszego i tego za następne 5 lat to naprawdę wielka satysfakcja.

Barbara Cyran Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przecytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

roomi

Wiadomo każda praca wymaga czasu. Jesteśmy z żoną cierpliwi i nie możemy się doczekać efektó. Większość zrobiliśmy sami łącznie z zaplanowaniem. W tym roku założymy w ogrodzie system zraszający z cellfastu, bo kumpel ma i bardzo poleca. A nam zależy na dobrej kondycji trawy i innych roslin,

werkyz

moim zdaniem warto zasięgnąć rady fachowców, polecam www.gardeners.pl

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.