Warzywnik - od czego zacząć
Chcąc mieć kąt z własnymi ziołami i warzywami, musimy uwzględnić kilka istotnych spraw. Po pierwsze należy wybrać odpowiednie miejsce. Większość gatunków ziół i warzyw lubi stanowiska nasłonecznione i ciepłe, dlatego już na wstępie odrzucamy wszystkie miejsca zacienione i wietrzne. Warzywnik powinien być zlokalizowany blisko ujęcia wody, aby nie trzeba było jej nosić na zbyt duże odległości oraz w pobliżu budynku gospodarczego na narzędzia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Marchew 123RF/PICSELL
Przy wytyczaniu grządek należy przewidzieć także ścieżki, dzięki którym będziemy mieli możliwość dotarcia do wszystkich uprawianych warzyw. Po drugie badamy, jaką mamy glebę w miejscu, gdzie zaplanowaliśmy warzywnik. Warzywa najlepiej rosną na glebie próchnicznej, zasobnej w składniki odżywcze. Zwracamy również uwagę na kwasowość gleby — większości gatunków warzyw odpowiada gleba lekko kwaśna do obojętnej (pH 5,5-6 do 7). Glebę w miejscu uprawy warzyw należy spulchnić poprzez przekopanie. Dzięki temu jej struktura rozluźni się oraz poprawią się jej warunki powietrzno-wodne. Warto także wzbogacić ją w nawóz naturalny, taki jak obornik. Gdy już spełnimy te wszystkie warunki, możemy przystąpić do wysiewu warzyw.
Rekomendowane dla ciebie:
Jakie gatunki warzyw i ziół są najłatwiejsze w uprawie?
Dla mniej doświadczonych ogrodników jako pierwsze warzywa do własnej uprawy poleca się rzodkiewkę, fasolkę szparagową ogórki, dynie czy sałatę. Z ziół będzie to bazylia, oregano oraz mięta. Warzywa można wysiewać wprost do gruntu lub posadzić już gotowe sadzonki. Ta druga opcja daje nam większą gwarancję powodzenia w uprawie. Nieco trudniejszymi w uprawie są: pomidor, burak, marchewka, pietruszka, czosnek, cebula, por.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Miniszklarnia
Posiadanie mini szklarni w ogrodzie jest prawdziwym atutem. Warzywa pod osłoną rosną szybciej, nie są narażone na wczesnowiosenne przymrozki oraz dojrzewają szybciej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli mini szklarni. Często przybierają różne formy — od prostych, po prostu spełniających swoje funkcje po szklarnie stylizowane na konkretną epokę. Jednak każda z nich składa się z konstrukcji oraz materiału ochronnego (szkła lub folii). Niewątpliwą zaletą posiadania szklarni jest też ochrona roślin przed gwałtownymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr i deszcz czy gradobicie, które mogłyby połamać i poczynić straty w naszych uprawach. Szklarnia chroni przed wiosennymi przymrozkami, dlatego z powodzeniem można uprawiać w niej warzywa bardziej wymagające co do temperatury jak na przykład pomidory, ogórki, cukinie, fasolkę szparagową, paprykę, które w gruncie sadzimy dopiero po 15 maja a w szklarni około miesiąca wcześniej.
mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Rekomendowane dla ciebie:
Przeczytaj inne porady naszego eksperta:
Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami
Maj w ogrodzie
Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie
Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?
Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon
Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże
Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon
Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?
Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych
Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach
Jesienny kalendarz prac w ogrodzie
Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie