Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Poradnik ogrodnika: czerwiec w ogrodzie

Czerwiec – miesiąc na przełomie wiosny i lata. To czas bujnego wzrostu wszystkich roślin. Wyższa temperatura, cieplejsze noce i burze z opadami sprawiają, że byliny i krzewy pięknie kwitną, a wzrost ich zielonej masy jest niemal dostrzegalny gołym okiem.
Poradnik ogrodnika: czerwiec w ogrodzie

To idealny czas do odpoczynku w ogrodzie i porannej kawy na tarasie. Podczas relaksu nie zapominajmy, że systematyczność i odpowiednie rozplanowanie prac w ogrodzie sprawi, że dalsza część sezonu wegetacyjnego naszych ogrodowych ulubieńców, upłynie w równie przyjaznej i miłej atmosferze. Zatem, o czym nie możemy zapomnieć, planując czerwcowe prace w ogrodzie?

Po pierwsze – podlewanie. Idealnie dla roślin jest, kiedy upalne i słoneczne dni, zakończone są porządną dawką wody spadającej z nieba, kiedy natomiast jej brakuje, musimy zadziałać. W nowo zakładanych ogrodach, już na etapie projektowania warto pomyśleć o automatycznym systemie nawadniającym. Jeżeli nasz ogród nie jest zaopatrzony w takie dobrodziejstwa, to niech podlewanie stanie się  naszym wieczornym lub porannym rytuałem. I tu uwaga – rośliny wolą rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie, niż bardzo częste, ale takie, które zwilża tylko niewielką warstwę gleby.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Po drugie – zadbajmy o trawnik. Skoro wszystko tak obficie rośnie, to trawnik również. Nie możemy sobie pozwolić na lenistwo i koszenie z częstotliwością raz na dwa tygodnie lub co gorsze, jeszcze rzadziej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że minimalna częstotliwość koszenia trawnika w miesiącach ich najsilniejszego wzrostu, to raz na tydzień. Wtedy mamy pewność, że trawnik jest pięknie zagęszczony, soczyście zielony, niższe warstwy źdźbeł są odpowiednio doświetlone i nie żółkną, a trawa nie wyrasta w kępy, tylko daje efekt zielonego, równomiernego dywanu. Jeżeli wczesną wiosną zasilaliśmy trawnik nawozem na 100 dni, to w czerwcu należy powtórzyć ten zabieg. A kiedy miesiąc jest suchy, trawnik musimy podlewać codziennie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Po trzecie  zadbajmy o rośliny wiosenne cebulowe. W czerwcu wykopujemy i dzielimy cebule tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Przyznam, że nie robię tego co roku, ale raz na dwa-trzy sezony warto. Dlaczego? Cebule pozostawione w ziemi na stałe, po jakimś czasie po prostu znikają. Nie wykopywane, robią się coraz drobniejsze i słabsze, ponadto wykopanie ich daje możliwość ich podziału, a także przejrzenia i eliminacji tych chorych lub mocno uszkodzonych.

Kolejne czerwcowe obowiązki to plewienie. Skoro wszystko tak intensywnie rośnie, to chwasty również (niestety). W czerwcu nie zapomnijcie zatem o porządnym plewieniu i ściółkowaniu miejsc, gdzie chwasty rosły najmocniej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Cięcie, zarówno żywopłotów formowanych, jak i przycinanie krzewów, które kwitły wiosną, jest bardzo pożądane i sprawia, że rośliny pięknie się zagęszczają.

Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów rododendronów, lilaków i róż – sprawia, że rośliny nie tracą sił na produkowanie nasion, tylko z całą mocą bujnie rosną. W czerwcu także zróbmy przegląd roślin, a wszelkie oznaki chorób czy szkodników od razu zwalczajmy. Szczególną uwagę należy zwrócić na mszyce, mączlika lub mączniaka. Szybka reakcja uniemożliwi rozprzestrzenianie szkodników i chorób na inne, podatne rośliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W ogrodzie warzywnym i sadzie możemy spokojnie wysiewać rośliny wybitnie ciepłolubne tak jak ogórki czy dynie. Warto również przerzedzić zawiązki na drzewach owocowych. Wówczas rośliny będą wytwarzać rośliny lepszej jakości.  No i oczywiście najprzyjemniejsze, czerwiec to miesiąc zbioru truskawek, ale tego to już do obowiązków chyba nie zaliczamy?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

mgr inż. Patrycja Lipiec
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz zachwycające sesje w ogrodzie (kliknij w zdjęcie):
  
 
Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.