Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przygotowujemy oczko wodne na zimę

Jesień to czas, kiedy powinniśmy naszemu ogrodowemu oczku wodnemu poświęcić nieco więcej uwagi. W tym okresie usuwamy liście, które opadły z drzew (nieusunięte, rozkładają się i zanieczyszczają wodę). Pora też przygotować je na nadejście zimy. Sposób jego zabezpieczenia uzależniony jest przede wszystkim od wielkości i głębokości zbiornika.
Przygotowujemy oczko wodne na zimę

Główny problem, jaki dotyka oczka wodne w okresie jesieni, jest spadająca jakość wody. Z winy rozkładających się roślin, liści i glonów, dochodzi do licznych infekcji. Aby temu zapobiec, musimy regularnie usuwać z ich powierzchni liście (szczególnie dębowe), gdyż gnijąc, nadmiernie zakwaszają wodę. Wyłapanie ich ułatwiają specjalne siatki ochronne. Należy usunąć również wszelkie przekwitłe i usychające nadziemne części roślin.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                        

Warto czasem profilaktycznie zastosować preparat oczyszczający wodę w oczku, dzięki któremu szybko ustali się równowaga biologiczna. Środki takie zawierają wyselekcjonowane bakterie i enzymy, są więc bezpieczne dla ryb i innych stworzeń zamieszkujących ogrodową sadzawkę. Należy stosować je profilaktycznie w oczkach "czystych", a także doraźnie w sytuacji problemowej.

Prace, które należy wykonać jesienią w ogrodzie Przeczytaj»

Wraz z nadejściem niższych temperatur, zmniejsza się aktywność ryb. Należy ograniczyć ilość dostarczanego im pokarmu. Dla pewności, jakość wody (odczyn pH, twardość, oraz zawartość azotynów i azotanów) warto sprawdzić za pomocą specjalnych testerów, które można nabyć w sklepach akwarystycznych. Jeżeli stężenie azotynów w wodzie jest większe od 0,5 mg/l, to woda taka jest dla ryb szkodliwa. Stężenie powyżej 5 mg/l będzie dla nich śmiertelne. Jeżeli stwierdzimy nieprawidłowości w składzie wody, należy wymienić około 15% płynnej zawartości zbiornika. Po 3 dniach badanie jakości wody powtarzamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Małe zbiorniki przed zimą
Jak pisaliśmy na początku, sposób zabezpieczenia zbiornika uzależniony jest od jego wielkości. W przypadku zbiorników, których pojemność nie przekracza 200l (najczęściej są to zbiorniki ustawione na balkonach lub tarasach), najlepiej całkowicie zlikwidować je na okres zimowy. Rośliny i ryby należy przenieść do zamkniętego pomieszczenia, w którym zapewnimy im odpowiednie warunki na czas przetrwania do wiosny. Pusty pojemnik najlepiej wypełnić posiekaną słomą lub korą dekoracyjną, która uchroni go przed pękaniem podczas mrozów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli twoje oczko wodne umieszczone jest w ciepłym i zacisznym miejscu, a jego dno ma solidną izolację, można po usunięciu ryb i części wody, nie likwidować go zupełnie. Pojemnik przykrywamy drewnianą skrzynią, obłożoną od wewnątrz i na zewnątrz grubą warstwą styropianu. W przypadku pozostawienia wybranych roślin w zbiorniku, należy okryć je słomianą matą i porządną warstwą suchych liści. Co jakiś czas kontrolujemy wilgotność dna zbiornika. Jeżeli całkowicie wyschnie, nawilżamy go niewielką ilością wody.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Karp koi

Duże zbiorniki przed zimą
Kiedy głębokość zbiornika przekracza 1 m, istnieje możliwość pozostawienia w nim na okres zimowy ryb i roślin. W tak głębokich zbiornikach woda nigdy nie zamarza do końca, dzięki czemu zwierzęta będą mogły przezimować - temperatura wody nie powinna spaść poniżej 4°C.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli twój zbiornik ma głębokość od 1 m do 1,2 m, to po opadnięciu wszystkich liści, powinieneś wykonać gruntowne sprzątanie. Na jego czas ryby przenosimy do innego zbiornika, co ułatwi nam pracę. Czyszczenie poprzedzamy usunięciem około 2/3 zawartości wody. Po obniżeniu poziomu cieczy, wydobywamy osiadły na dnie zbiornika szlam, a następnie czyścimy jego brzegi i dno. Silnie rozrośnięte rośliny przycinamy. Po wykonaniu tych czynności wodę uzupełniamy i z powrotem wpuszczamy ryby.

W okresie jesiennym, ryby powinniśmy zacząć dokarmiać specjalną karmą. Jesienny pokarm jest lekkostrawny i wysokoenergetyczny. W okresie zimowym, gdy temperatura wody spada poniżej 15 stopni, dodatek czosnku i nienasyconych kwasów tłuszczowych wzmocni ich układ odpornościowy i uchroni przed infekcjami. W temperaturze poniżej 12°C ryby przestają trawić i nie należy już ich karmić. Jeżeli
 posiadamy w naszym oczku urządzenie do napowietrzania, koniecznie umieśćmy je głębiej niż 20 cm pod powierzchnią wody. Nie możemy pozwolić, aby doszło do zmieszania chłodnej wierzchniej warstwy wody z tą cieplejszą, znajdująca się na dnie. Ponadto, pozostawiony w ten sposób napowietrzacz sprawi, że woda będzie zamarzać wolniej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli chcemy zapobiec całkowitemu zamarznięciu tafli wody, przed nadejściem silnych ochłodzeń, umieśćmy w wodzie jedną lub dwie wiązki trzciny lub maty trzcinowej. Istnieją również inne metody: umieszczenie w wodzie pływających piłek, pływaka z brzęczykiem lub zastosowanie pływającego ogrzewacza do wody.

Jesień to idealna pora na założenie kompostownika  Przeczytaj»

Zabezpieczenie roślin wodnych przed zimą

Rośliny wodne, które spotykamy w Polsce, zazwyczaj dobrze znoszą okres zimowy. Zimotrwałe odmiany lilii wodnych możemy pozostawić w zbiorniku. Jeżeli uprawiamy je w małych oczkach wodnych, które będą przez nas opróżniane na okres zimy, rośliny należy przykryć matą słomianą i suchymi liśćmi. Część roślin przezimuje na dnie sadzawki w postaci zarodników (min. salwinia pływająca), czy też pąków zimowych (żabiściek pływający). Niestety, gatunki, które są wrażliwe na niskie temperatury, należy przenieść do akwarium (płytki zbiornik o wysokość maksymalnie 30 cm i o temperaturze wody około 10°C.)

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Należy również uwzględnić wymagania posiadanych przez nas gatunków. Rośliny takie jak topian osokowaty czy hiacynt wodny, przetrzymujemy w miejscu jasnym, aby nie zatrzymać procesów fotosyntezy. Onowodek czy też jaszczurzec pochylony, możemy przetrzymać zarówno w miejscu jasnym, jak i lekko zacienionym. Z kolei grążel drobny czy też lotos tygrysi, wręcz wymagają okresowego przyciemnienia.

Niektóre rośliny możemy przechowywać bez wody, ale w stale wilgotnym podłożu. Tę metodę stosujemy w przypadku grzybieńczyka wodnego, jaszczurzca pochylonego, czy okrężnicy bagiennej.
Nieodporne na mrozy gatunki roślin żyjących w strefie płytkiej wody i strefie brzegowej przenosimy wraz z pojemnikami, w których zostały posadzone.

Sadzenie roślin cebulowych jesienią  Przeczytaj»
Które ryby mogą zimować w oczku wodnym?
W oczku wodnym  mogą zimować takie gatunki ryb jak: karaś srebrzysty, ciernik, różanka, słonecznica, bass słoneczny, złota orfa oraz karp koi. W przypadku "złotej rybki" (Carassius auratus auratus), zimować w stawie może jedynie forma podstawowa. Wszelkie hodowlane formy welonek należy  przenieść do akwarium.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ  »

Przeczytaj również:

OGRODY NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW 

 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.