REKLAMA
Szkody odnoszą zazwyczaj ogrody warzywne. W ogrodach ozdobnych nie mamy problemu z małymi, latającymi przyjaciółmi. Wręcz przeciwnie, powinniśmy ich do nas zapraszać. Powróćmy jednak do problemu w warzywniakch. Świeżo wysiane nasiona, które stanowią przysmak ptaków, możemy łatwo uchronić. Wystarczy, że zastosujemy kilka bardzo prostych zabiegów.
Pierwszy sposób to wbicie patyków na każdym z boków obsianego poletka. Następnie, łączymy stojące naprzeciwko siebie patyki za pomocą sznurka i przyczepiamy do nich gałązki kolczastej rośliny. Może to być: mahonia, ostrokrzew, róża czy berberys. Co prawda nie wygląda to ładnie, jednak skutecznie zabezpiecza nasze plony. Ptaki możemy również odstraszać poprzez inną metodę. Na gałązkach drzewek i krzewów owocowych wieszamy po dwa lub trzy kawałki folii aluminiowej, najlepiej na długich nitkach. Folia odstrasza ptaki na dwa sposoby. Po pierwsze, szeleści poruszana przez wiatr, jak również odbija promienie słoneczne. Istnieje również minus tej metody. Po upływie pewnego czasu ptaki przyzwyczajają się do tej „ozdoby” i nie jest ona już tak skuteczna.
Fot. Siewki warzyw ochronimy równie łatwo dzięki specjalnym kloszom przygotowanym ze zwykłych, plastikowych butelek. Odpowiednio przygotowane, pomagają naszym siewkom przeżyć. Poza ochroną sadzonek mają one również inną zaletę: ogrzewają ziemię przed posadzeniem roślin oraz zatrzymują wilgoć w podłożu. Najczęściej stosuje się klosze przezroczyste (szklane lub plastikowe).
Możemy również posłużyć się strachem z taśmy magnetofonowej. Ptaki bardzo jej nie lubią. Przywiązujemy jeden koniec np. na krzewie malin, a drugi puszczamy luźno. Dźwięk, który wydaje taśma na wietrze, odstrasza latających intruzów. Jednak tak jak w przypadku folii aluminiowej, ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do obecności tego hałasu.
Ptaki równie często, jak nasiona wyjadają uprawy. Aby temu zapobiec, należy pociąć na kawałki siatkę ogrodniczą PCV. Kawałki powinny odpowiadać długością rowkom na grządkach. Nadajemy im owalny kształt tunelu i ustawiamy nad poszczególnymi roślinami.
Kolejnym, dość nowatorskim sposobem, jest odstraszenie ptaków za pomocą sylwetek ptaków drapieżnych. Metoda ta polega, na ustawieniu w miejscu widocznym, naturalnej wielkości sylwetki jastrzębia lub sokoła.
Niektórzy ogrodnicy stosują również metodę hukową. Jest to obecnie, najczęściej stosowana metoda. Jednak ma ona bardzo dużo wad. Przede wszystkim, ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do huku, a ponadto jest to metoda bardzo uciążliwa dla środowiska. Zwłaszcza na terenach zabudowanych, kiedy to huk staje się uciążliwy na zamieszkujących okolicę ludzi.
Jak widać, skuteczność metod maleje wraz z czasem, kiedy ptaki zaczynają się do nich przyzwyczajać. Najlepiej zatem, stosować kilka sposobów na zmianę.
Przeczytaj również:
Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?