Z artykułu dowiesz się:
Kiedy warto stworzyć ogród z roślin lubiących suszę?
Jeśli masz podwórko, które przez większą część dnia jest skąpane w słońcu, a gleba na nim jest mocno piaszczysta, masz kilka wyjść.
- Pierwszym z nich jest zainwestowanie w dużą ilość hydrożelu i wymianę części gleby, jednak może to być rozwiązanie bardzo kosztowne.
- Drugie wyjście to częstsze podlewanie ogrodu, jednak jest to związane ze zwiększonym poborem wody, co z wielu względów nie jest dziś rozsądnym pomysłem.
- Trzecim, optymalnym rozwiązaniem jest posadzenie w ogrodzie dobrze przystosowanych do takich warunków roślin. Byliny odporne na suszę i rośliny niewymagające podlewania w trybie codziennym to coś, o czym zdecydowanie warto pomyśleć.
Drzewa odporne na suszę
Jeżeli dopiero aranżujesz swoją przestrzeń ogrodową lub masz miejsce na posadzenie kilku drzew, warto wybrać drzewa odporne na suszę. Nie oznacza to, że nie będą one całkowicie odporne na brak wody, jednakże znacznie łatwiej będzie im przetrwać w glebie, w której tej wilgoci jest naprawdę mało. Z czasem, kiedy drzewa osiągną większą dojrzałość, będą potrzebować jeszcze mniej nawadniania.
Powszechnie wiadomo, że na suszę odporne są przede wszystkim drzewa iglaste. Takie właśnie powinieneś posadzić w swoim ogrodzie, jeśli chcesz zapewnić sobie zielony zakątek, jednocześnie nie obciążając się zbytnio potrzebą jego podlewania w późniejszym okresie. Poniżej opisaliśmy dla ciebie kilka najpopularniejszych gatunków, które nie potrzebują do życia zbyt dużo wody.
- Jodła kalifornijska. Dekoracyjna z igieł i owocostanów, bardzo mało wymagająca. Może rosnąć na ubogiej, piaszczystej glebie. Ma stożkowatą koronę i jest zimozielona. Doskonale prezentuje się samotnie, ale może rosnąć również w szpalerach i nasadzeniach naturalistycznych.
- Świerk kłujący. Dekoracyjny ze względu na swoje jasne igły i zwarty, stożkowaty pokrój. Ma bardzo niewielkie wymagania glebowe i lubi słońce. Świetny na żywopłoty i naturalnie aranżowane ogrody, ale dobrze wygląda również posadzony jako pojedyncza ozdoba ogrodu.
Świerki kłujące mają niewielkie wymagania glebowe. Fot. 123RF/PICSEL
- Modrzew. Ozdobny zarówno ze względu na ulistnienie, jak i na owoce i pokrój. Wymaga przepuszczalnej gleby i pełnego słońca. Lubi, gdy jest wilgotno, jednak jest w stanie przetrwać suszę. Ma luźną, atrakcyjną koronę. Dobry do dużych ogrodów.
- Sosna zwyczajna. Ozdobna przede wszystkim ze względu na swoje długie, charakterystyczne igły. Lubi każdy odczyn gleby. Ma wzniesiony pokrój i może dorastać nawet do 40 m wysokości. Ma parasolowatą, luźną koronę i doskonale czuje się jako samotne drzewo.
- Jałowiec zwyczajny. Jet nie tylko dekoracyjny, ale też pięknie pachnie. Ma szaro-zielone igły i niebieskie owoce, które dodają mu niezwykłego uroku. Miej na uwadze, że owoce są trujące. Ma gęstą koronę. Lubi pełne słońce i przepuszczalną glebę.
Jałowce są odporne na warunki atmosferyczne. Fot. 123RF/PICSEL
Pamiętaj, że rośliny odporne na suszę to nie tylko drzewa, ale krzewy, krzewiny, rośliny ozdobne, czy też trawy.
Krzewy odporne na suszę
Urozmaicenie ogrodu roślinami o różnej wysokości jest podstawą dobrej aranżacji. Nie musisz od razu wybierać wśród różnokolorowych roślin i swobodnie możesz korzystać jedynie z tych, które są ozdobne ze swoich zielonych liści lub igieł. Tego rodzaju rośliny są często również zimozielone, więc warto je rozważyć również z tego powodu. Krzewy odporne na suszę przedstawiamy poniżej.
- Berberys. Ma atrakcyjne, czerwone owoce i ulistnienie od zielonego do czerwonego, w zależności od odmiany. Ma żółte kwiaty. Wymaga średniej gleby i lubi rosnąć w słońcu. Dobrze znosi suszę. Świetny do wiejskich lub naturalistycznych aranżacji ogrodowych.
Czerwony berberys to ceniona na całym świecie ozdoba ogrodu. Fot. 123RF/PICSEL
- Świdośliwa. Duży, dekoracyjny z kwiatów i owoców krzew owocowy zaliczany do superowoców tak jak borówka i jagoda kamczacka. Może dorastać nawet do 10 m o doskonale radzi sobie jako samodzielna ozdoba ogrodu. Niektóre z odmian świetnie radzą sobie z suszą.
- Żarnowiec. Ma bardzo dekoracyjne, długie pędy z intensywnie żółtymi kwiatami. Preferuje kwaśną, ale ubogą w składniki pokarmowe glebę i lubi rosnąć w pełnym słońcu. Dobry na ogrody wrzosowiskowe oraz na tyły skalniaków, ponieważ może dorastać nawet do 2 m wysokości.
Żarnowce mają niewielkie wymagania uprawowe. Fot. Pexels
- Rokitnik. Dekoracyjny przede wszystkim dzięki intensywnie wybarwionym owocom. Kwitnie w marcu i kwietniu. Lubi suchą glebę i pełne słońce. Doskonale prezentuje się zarówno pojedynczo, jak i w grupach.
- Pięciornik. Będzie rosnąć w każdych warunkach. Lubi słońce, na którym obsypuje się dużą ilością intensywnie żółtych kwiatów. Dorasta do około 1 m. Dobry na skalniaki, tradycyjne rabaty i na zieleń miejską, ponieważ dodatkowo dobrze sobie radzie z zanieczyszczeniem powietrza.
Krzewy liściaste opisane wyżej są nie tylko odporne na suszę, ale też niezwykle ozdobne zarówno z liści, jak i z kwiatów. Pamiętaj, że wskazane drzewa i krzewy możesz uzupełnić bylinami.
Byliny odporne na suszę
Upały zniosą również niektóre rośliny, które nie wymagają podczas nich większej intensywności nawadniania, a mimo to i tak nie usychają. Niektóre byliny odporne na suszę opisaliśmy niżej.
- Rozchodnik. Szczególnie ten okazały. Dekoracyjny zarówno z różowych kwiatów, jak i z intensywnie zielonych liści. Rośnie we wzniesionych kępach, lubi suchą glebę i pełne słońce. Dobry na skalniaki.
Rozchodnikami można obsadzać rabaty i skalniaki. Fot. Pexels
- Macierzanka. Niska, bardzo dekoracyjna roślina, która może rosnąć na jałowej i suchej glebie. Lubi dostęp do słońca. Dobrze rośnie w ogrodach skalnych, w szczelinach chodników i w doniczkach. Najczęściej kwitnie na fioletowo.
- Dziewanna. Ozdobna ze względu na swoje duże, eteryczne kwiaty, które mogą być białe, kremowe, żółte lub łososiowe. Dorasta nawet do 1,5 m wysokości, a kwiaty pokazują się na niej od lipca do września. Lubi glebę umiarkowanie suchą i pełne słońce. Świetna do nasadzeń obok płotów lub jako wysoka obwódka rabaty.
- Krwawnik. Roślina łąkowa, która rzadko jest doceniana przez ogrodników, a warto jej spróbować. Ma białe, drobne kwiaty zebrane w wiechy, bardzo niewielkie wymagania glebowe i wzniesiony pokrój. Dorasta do około 80 cm wysokości, lubi słońce i świetnie nadaje się do bukietów.
- Jeżówka. Ma bardzo duże, dekoracyjne kwiaty, które mogą przybierać różne barwy, jednak najpopularniejsza jest na różowa. Dorasta nawet do 1 m wysokości i jest wyjątkowo mało wymagająca. Znosi długie okresy suszy, rośnie na jałowej glebie i lubi mieć dostęp do słońca.
Jak widzisz, aranżacja z roślin, które lubią suszę, wcale nie musi być nudna. Jest wiele roślin, które doskonale radzą sobie z ograniczoną dostępnością wody i słońcem, które ogrzewa je przez większą część dnia. Poświęć trochę czasu na wybór kilku głównych gatunków i uzupełnij je barwnymi bylinami odpornymi na brak podlewania. Tak szybko zorientujesz się, że twój ogród może być tak samo ciekawy, jak ten pełen wymagających, wyjątkowo dekoracyjnych roślin.