Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pszczoły od zawsze były i będą niezbędną częścią ekosystemu, uzależniając istnienie roślin owadopylnych od swojej kondycji i obecności w przyrodzie. Ponad 80% roślin zapylanych jest przez owady, najczęściej właśnie przez pszczołowate. Na swoim ciele przenoszą one ziarna pyłku z pylników na znamiona słupków roślin, w ten sposób je zapylając. W zamian wykorzystują ich zasoby, czerpiąc od nich pokarm białkowy w postaci pyłku kwiatowego oraz energetyczny, czyli nektar.

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

W naszych ogrodach, na balkonach i tarasach warto również wziąć pod uwagę posadzenie różnych ziół, przyciągających pszczoły. Będzie to szczególnie korzystne, gdy mamy również własny warzywniak z roślinami wymagającymi zapylenia, jak np. pomidory czy groszek. Warto wtedy wzbogacić nasze ogrody między innymi w tymianek, bazylię i mniej popularny, a uwielbiany przez pszczoły hyzop lekarski.

 

 

Tymianek (Thymus vulgaris)
Tymianek zwany macierzanką, to niewielka, silnie rozgałęziona, wieloletnia krzewinka. Zakwita od maja do października, drobnymi, w zależności od odmiany białymi, różowo-czerwonymi lub czerwono-fioletowymi kwiatami. Z powodzeniem możemy uprawiać go zarówno w ogrodach, jak i pojemnikach, nie tylko z korzyścią dla pszczół, ale także dla celów leczniczych i kulinarnych. W ogrodzie, by cieszyć swoim wyglądem i zapachem, warto go sadzić na skalnikach, wzdłuż ścieżek, murków, alejek lub między schodami czy płytami chodnikowymi, a w uprawach doniczkowych samego lub w kombinacjach. Do wyboru mamy odmiany różniące się kolorem i wielkością listków oraz zapachem. Nasze przyjazne pszczołom ziołowe uprawy warto zaopatrzyć w bardzo aromatyczny tymianek cytrynowy. Jego odmiana Silver Oueen jest niezwykle atrakcyjna na skalnikach czy obwódkach rabat, a poza zastosowaniem dekoracyjnym ma także właściwości przyprawowe i lecznicze. Ponadto, jeśli mamy w naszym ogrodzie warzywniak, tymianek warto mieć w pobliżu kapusty i sałaty, bo jego właściwości zapachowe odstraszają ślimaki i motyle.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Bazylia pospolita (Ocimum basillicum)
Jest to roślina jednoroczna, kwitnąca w lipcu i sierpniu. Kwiaty są drobne, w zależności od odmiany białe, żółte lub różowe, zebrane w nibykłos na szczycie pędów kwiatostanowych. Warto sadzić ją nie tylko w pojemnikach w domu, ale również w przydomowych ogródkach ziołowych, bo jej zapach jest specyficzny i bardzo przyjemny, a dzięki walorom smakowym, jej liście znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Ma również właściwości lecznicze. Duża popularność bazylii zaowocowała różnorodnością jej odmian, różniących się wyglądem, zapachem i barwą, jak na przykład bazylia cytrynowa, cynamonowa, czerwona czy indyjska.

    

1 2 3 4 5 6

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.