Porady ogrodnicze

Sposób na skarpę w ogrodzie

Malownicze skarpy, pokryte kolorową roślinnością to ozdoba każdego domu. Możemy cieszyć się ich widokiem i to niekoniecznie mieszkając na zboczu.
Sposób na skarpę w ogrodzie

Skarpa stanowi zazwyczaj swoiste przejście przy różnicy poziomów w terenie. Jej nachylenie oraz wysokość uzależnione są rodzaju gleby, jaką dysponujemy w ogrodzie oraz od nachylenia terenu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Nachyleniem skarpy nazywamy stosunek jej wysokości do szerokości. Zatem, skarpa o nachyleniu 1:1, będzie miała np. 2 metry szerokości i 2 metry wysokości. W zależności od rodzaju gleby stosuje się również różne nachylenia. Gdy do budowy skarpy używamy gleby bardzo lekkiej, piaszczystej, wówczas nachylenie powinno być łagodne, najlepiej o stosunku 1:4 (szerokość podstawy jest czterokrotnie większa niż wysokość).

Na glebach cięższych, gliniastych stosujemy nachylenie strome. Zazwyczaj o stosunku 1:1. W ogrodach praktycznie przyjęto zasadę, że najlepiej zastosować proporcje 1:1 ½  lub 1:2. Zdarza się, że nachylenie podyktowane jest pewną koniecznością np. kiedy dysponujemy zbyt małą ilością miejsca i nie możemy stworzyć łagodnego nachylenia. W takiej sytuacji do budowy nasypu stosujemy glebę cięższą, najlepiej gliniastą, lepką. Do stworzenia podłoża skarpy, możemy wykorzystać ziemię pochodzącą z głębszych warstw wykopu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ziemi na skarpie przed spłukaniem jej przez deszcz. Robimy to, poprzez formowanie podłoża w kształcie schodków (użyjmy do tego np. gliny) lub zastosowaniu murka oporowego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Na wierzchnią warstwę naszej skarpy nawozimy żyzną ziemię, najlepiej wymieszaną z kompostem. Celem nadania regularnego kształtu skarpie, musimy dokładnie wyznaczyć jej szerokość i wysokość. Na jej górnych i dolnych krawędziach wbijamy kołki pomiarowe. Kołek górny i dolny, powinny znajdować się dokładnie naprzeciw siebie, tak żeby można było precyzyjnie sprawdzić pochylenie stoku. Skarpy buduje się jesienią (podobnie jak inne nasypy). Samo modelowanie nawierzchni, wykonujemy wczesną wiosną, przed zasianiem trawnika lub rozłożeniem darni w rolce.

Skarpy kwiatowe, to hybryda zwykłej skarpy i murka kwiatowego. Od murków i zwykłych nasypów ziemnych różni je jednak fakt, iż mają łagodniejsze nachylenie, a ich powierzchnię wykłada się luźno i nieregularnie rozłożonymi kamieniami. Kamienie zagłębiamy na ¾ ich wysokości w ziemi (dodatkowo ustabilizuje to skarpę i uchroni rośliny przed osuwaniem się podczas opadów).  Roślinki nasadzamy  w szczelinach pomiędzy kamieniami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zaletą skarp kwiatowych, jest dużo mniejsze zużycie kamienia aniżeli podczas budowy murka. Możemy używać kamieni o różnym kształcie, wielkości czy rodzaju. Ich powierzchnia i tak bardzo szybko zostanie zarośnięta przez zwartą roślinność.  


KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Rośliny przy kamiennym murku
W takim miejscu dobrze będą rosły
śródziemnomorskie zioła: lawenda, tymianek, hyzop i szałwia, a także lebiodka zwana też oregano, która dziko występuje również w Polsce. Mogą im towarzyszyć: macierzanki, estragon, rumian szlachetny, kocimiętka i złocień maruna.

Rośliny te mają wiele zalet. Są odporne na brak wody (przy murku ziemia szybko się nagrzewa i przesycha). Są również łatwe w uprawie. Ładnie kwitną i różnią się kolorem liści (wiele z nich tworzy różnobarwne ogrodowe odmiany). Poza tym, nie tylko zdobią ogród, ale też napełniają najbliższe otoczenie przyjemnym aromatem, a świeże liście wielu z nich przydają się do przyprawiania potraw.W miejscach ograniczonych murkami, można też założyć skalniak albo ogród żwirowy z odpornymi na suszę rozchodnikami, rojnikami, macierzankami, goździkami kropkowanymi, czosnkami ozdobnymi, kosaćcami bródkowatymi oraz zawciągami nadmorskimi. Lepiej nie sadzić w żwirze roślin tworzących rozłogi (będą zarastały powierzchnię) i takich, które muszą być często przesadzane.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.