Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te rośliny uwielbiają zacienione miejsca! Ponad 30 niezawodnych gatunków

Cieniste zakątki w ogrodzie potrafią być niezwykle efektowne – urozmaicają jego krajobraz oraz nadają mu tajemniczy charakter. Odpowiednio reprezentacyjny.

Te rośliny uwielbiają zacienione miejsca! Ponad 30 niezawodnych gatunków

fot. 123RF/PICSEL

Rośliny do cienia - rośliny okrywowe

Oto sprawdzone gatunki, które świetnie zadarniają ciemne zakamarki ogrodu — wizualnie mogą pełnić funkcję podobną do trawnika. Będą rosły wszędzie tam, gdzie trawa nie da rady z powodu niedostatku promieni słonecznych.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – świetnie zadarnia płaskie powierzchnie i nie pozwala rosnąć na nich chwastom. Wspina się po podporach, murkach, drzewach, nada się zatem do pokrywania skarp. Duży plus za to, że jest zimozielony

Zobacz więcej zdjęć

Runianka pospolita (Pachysandra terminalis) – bywa kapryśna: nie lubi za bardzo podmokłych gleb, ale nie przepada również za przesuszeniem. Jeśli spodoba jej się w naszym ogrodzie, to zadarnia na potęgę. Wiosną nowe przyrosty są w kolorze soczystej zieleni. Także zimozielona.

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) – rozjaśnia cieniste zakątki drobnymi błękitnymi kwiatami z białymi oczkami. Zebrane w luźne szczytowe grona, przypominają nieco niezapominajki. Rośliny te pięknie rozrastają się dzięki podziemnym rozłogom. Szczególnie polecana do gleb wilgotnych, w których czuje się najlepiej.

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – jest zimozieloną, niską, płożącą się byliną, rodem z leśnego podszytu. Toleruje bardzo głęboki cień, ale źle znosi suszę. Jest ozdobna z błyszczących zielonych liści, osiągających nawet 12 cm szerokości.

Trójlist (Trillium sp.) - to roślina runa leśnego. Świetnie znosi bardzo duże zacienienie, lubi również wilgotne stanowiska. Jest rośliną kolekcjonerską, ale wartą uwagi. Potrzebuje kilku sezonów, żeby się przyjąć. Nie znosi uszkadzania korzeni, a zimą dobrze jest je okrywać. Kiedy już się przyjmie, pięknie zadarnia, rozrastając się szeroko. Wytwarza łodygi zwieńczone trzema liśćmi, spomiędzy których wyrasta trójpłatkowy kwiat barwy białej lub w różnych odcieniach różu.

Inne sprawdzone gatunki, które świetnie nadają się do zadarniania cienistych miejsc w ogrodzie to:

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata)
Dereń kanadyjski (Cornus canadensis)
Bodziszek – odmiany niskie, zadarniające
Barwinek (Vinca minor)
Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)
Tiarella (Tiarella Wherry'ego)
Fiołek motylkowaty (Viola sororia)

Byliny do cienia

Epimedium – to mało znana, niewielka, ale wdzięczna i warta uwagi kępkowa bylina, która posadzona w większej ilości tworzy efektowną okrywę. Wiosną zachwyca świeżą zielenią liści z odcieniem miedziano-czerwonych żyłkowań. Spośród nich wyrastają wówczas na sztywnych łodygach ostrogowate kwiaty, zebrane w luźne grona. W lecie liście przybierają ciemnozieloną barwę.

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) – jest bujnie rosnącą, okazałą paprocią, która rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Liście dorastające nawet do 100 cm wysokości, wiosną są jasnozielone. Te zarodnionośne są natomiast brązowe i bardzo trwałe – widoczne ponad powierzchnią ziemi przez całą zimę. Lubi glebę próchniczną i wilgotną.

Tawułka (Astilbe sp.) – to wspaniałe byliny, które swoimi dużymi (dorastają nawet do 20 cm długości!) delikatnymi oraz puszystymi kwiatostanami w pastelowych odcieniach szczególnie zwracają na siebie uwagę. Aby rosły intensywnie i obficie kwitły, potrzebują żyznej i wilgotnej gleby. Co 4 lata należy je wykopywać i dzielić – w przeciwnym wypadku obumrą.

Rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia) – jest długowieczną byliną o dużych, dekoracyjnych, dłoniastych liściach. Jej kremowe kwiaty są drobniutkie zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. Do bujnego wzrostu i rozwoju potrzebuje gleb żyznych i wilgotnych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych zakątków nad zbiornikami wodnymi.

Kokoryczka olbrzymia (Polygonatum giganteum) – to wysoka bylina, która świetnie prezentuje się w założeniach naturalistycznych. Lubi gleby żyzne, próchniczno-piaszczyste i wilgotne – posadzona na takim stanowisku dorasta nawet do 150 cm wysokości. Białe kwiaty podobne są do dzwonków, zwisają pod liśćmi z długiej wygiętej łodygi. Po przekwitnięciu ozdobna jest łodyga z soczyście zielonymi liśćmi.

Konwalia majowa (Convallaria majalis) - uwielbia miejsca cieniste, jednak w mocnym cieniu słabiej kwitnie - za to doskonale rozwijają się liście. Wymaga stanowiska co najmniej przez pół dnia zacienionego.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować konwalie?



Ciemiernik ogrodowy - roślina najwcześniej zakwitająca w naszych ogrodach. Przy łagodnej zimie kwiaty mogą pojawić się nawet w grudniu.

Fiołek wonny - o drobnych niebiesko-fioletowych kwiatach i wyjątkowo miłym zapachu. Kwitnie od marca do maja. Jest łatwy w uprawie i  dość szybko się rozprzestrzenia.

Miodunka czerwona - roślina ma wysokość 30-40 cm, może rosnąć pod drzewami i krzewami. Kwitnie od marca do kwietnia. Kwiaty w kolorze ceglastoczerwonym. 

Miodunka pstra - zdecydowanie cieniolubna na miejsca półcieniste i cieniste. Lubi glebę wilgotną i żyzną. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, ciemnozielonymi liśćmi, które wyglądają, jak nakrapiane biało srebrzystymi plamkami. Kwiaty miodunki mają początkowo koralowo-czerwony kolor, a po rozwinięciu zmieniają barwę na różową,  jasnoniebieską lub fioletowy. Kwitnie od marca do kwietnia. Roślina tworzy gęste, zadarniające kępki.

Przylaszczka pospolita - tworzy niskie dywany, liście w dobrych warunkach utrzymują się przez całą zimę - z wierzchu zielone, a od spodu mają odcień fioletowy. Przylaszczka pospolita idealnie nadaje się jako runo pod wyższymi drzewami.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować ciemierniki?

Omieg kaukaski – złotożółte kwiaty rozwijają się w maju. Dobrze rośnie w pulchnej i wilgotnej glebie ogrodowej.

Pierwiosnek ząbkowany - silne słońce szkodzi tej roślinie! Gleba powinna być żyzna, gliniasta, stale wilgotna (latem nie powinna przesychać). Odczyn obojętny.

Inne efektowne byliny do cienia to:

Parzydło leśne (Aruncus dioicus)
Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis)
Hosta
Żurawka
Orlik Aquilegia
Serduszka okazała (Dicentra spectabilis)
Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)

Rośliny do cienia: Trawy, które dobrze znoszą zacienienie

Kosmatka śnieżna - można sadzić ją pod drzewami i krzewami, jednak nie w głębokim cieniu.
Kosmatka leśna, kosmatka owłosiona - roślina zimozielona o liściach posiadających długie, wełniste owłosienie,
Kostrzewa sina, kostrzewa miotlasta, niskie turzyce.

Przeczytaj również: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?

Rośliny cebulowe i bulwiaste na stanowiska półcieniste:

Przebiśniegi - niskie roślinki o białych zwisających kwiatach. Kwitną w marcu.

Bożykwiat Meada - roślina bulwiasta, rzadko spotykana w naszych ogrodach, efektownie kwitnie i jest odporna na mrozy. Rośnie w półcieniu, powinna być sadzona w towarzystwie z innymi bylinami, ponieważ  po przekwitnięciu zasycha.

Kokorycz - niska lub średnio wysoka roślina cieniolubna, kwitnie w maju.

Szachownica kostkowata - o zwisłych dzwonkowatych kwiatach z charakterystycznym wzorem. Może być uprawiana w ciemniejszych i wilgotniejszych miejscach.

Krzewy dobrze rosnące w cieniu

Wawrzynek wilczełyko - krzew, który powinien rosnąć w cieniu, kwitnie wcześnie i obficie na różowo lub biało, w czerwcu pojawiają się na roślinie owoce.

Hortensje - dobrze radzą sobie w cieniu, choć słabiej w takich warunkach kwitną. Najlepiej w cieniu rośnie hortensja bukietowa.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować hortensję?

Ostrokrzew kolczasty – urośnie w cieniu, zwłaszcza w towarzystwie wyższych drzew. Najlepsze dla ostrokrzewu są miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, z niezbyt dużymi wahaniami temperatury. Zbyt ostre słońce może "przypalić" jego liście ostrokrzewu.

Fuksja (Hosta) - Kwitnie od końca przez całe lato i jesień. Na zimę przenieśmy je do chłodnego pomieszczenia.

Różanecznik (Rododendron) - lubi półcień, a nawet miejsca cieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować różaneczniki?

Drzewa dobrze znoszące zacienienie

Buk pospolity - najlepiej czuje się glebie żyznej i lekko wilgotnej, ale za to może rosnąć w cieniu.

Jesion wyniosły – posiada szybki przyrost i jest odporny na zanieczyszczenia. Może rosnąć w przeciętnej glebie (choć woli żyzną).

Jarząb pospolity - niewielkie, wytrzymałe, drzewo, dobrze rośnie w każdej glebie.

Wiąz pospolity, wiąz szypułkowy i wiąz górski - wymagają gleby wilgotnej, żyznej i głębokiej. Są odporne na mrozy.

Grab pospolity - może rosnąć w cieniu, ale w miejscach nasłonecznionych lepiej zagęszcza się korona drzewa.

Choina kanadyjska - drzewo lub krzew iglasty wybitnie lubiący miejsca cieniste i wilgotne. Potrzebuje też żyznej gleby. Odmiany karłowe nadają się do mniejszych ogrodów, mogą być sadzone na cienistych rabatach i skalniakach.

Rośliny pod drzewa

Przylaszczka pospolita, przebiśniegi, konwalie, barwinki, dąbrówka rozłogowa, niecierpki Waleriana, niezapominajki, fiołki.

Deccoria.pl

Przeczytaj również: Kiedy przycinać lawendę?

Przeczytaj również: Azalie wielkokwiatowe – królowe maja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.