Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trendy ogrodnicze 2024 – co warto uprawiać w swoim ogrodzie? Co to jest slow gardening?

Śledzenie gorących trendów to sposób na modną aranżację przestrzeni zewnętrznej i zaplanowanie roku w ogrodzie. Poznaj trendy ogrodnicze 2024 i stwórz plan na wiosnę, zagłębiając się w slow gardening. Praca stanie się przyjemnością, a ogród wyrazem szacunku dla natury i miejscem jej podziwiania.

Trendy ogrodnicze 2024 – co warto uprawiać w swoim ogrodzie? Co to jest slow gardening?
Baśniowa feeria barw czy naturalne ukojenie? Który z trendów ogrodniczych 2024 skradnie twoje serce? Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Trendy ogrodnicze 2024

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż łączenie ze sobą roślin i pozwolenie, aby zdrowo rosły w swoim własnym tempie, harmonijnie przekształcając się z niewielkich sadzonek w malownicze, naturalne i nieco spontaniczne kompozycje. W końcu podstawą większości kierunków rozwoju ogrodnictwa, zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego, jest dopuszczenie do głosu Matki Natury.

Fakt, jak bardzo oddaliliśmy się od dzikiej, najbardziej autentycznej strony świata widać szczególnie w wielkich aglomeracjach, gdzie zieleni wciąż jest dużo mniej, niż potrzebujemy. I to konieczność odwrócenia biegu wydarzeń sprawia, że kolejny rok w ogrodach i kolejne trendy, wyznaczające kierunek projektowania, aranżacji i codziennej pielęgnacji stawiają otwartość na przyrodę i współistnienie człowieka z naturą na pierwszym miejscu.

Co ciekawe, trendy ogrodnicze 2024 przypominają trochę balansowanie pomiędzy dwoma biegunami: barwną koncepcją viva la vida a będącym wytchnieniem od życia slow gardening. Jak zatem zaplanować nowy rok w ogrodzie? Czy trendy ogrodnicze 2024 pozwolą każdemu znaleźć własną koncepcję porządku? I czy na pewno leżąca u jego podstaw równowaga jest najważniejsza, czy może lepiej pozostawić miejsce na większą dowolność, ucząc się, czym jest slow gardening?

Przeczytaj również: Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Zasady projektowania ogrodu

Nowe oblicze zieleni, czyli co warto uprawiać w ogrodzie w 2024 roku?

Przesadna dbałość o równowagę i porządek ogranicza otwartość na to, co naturalne, spontaniczne i nieoczekiwane. Dlatego wśród trendów na ten rok głównym przesłaniem przestaje być znalezienie wzoru do naśladowania, a staje się nim sztuka tworzenia. To od nas zależy, jakim zbiorem roślin, kompozycjami czy sposobem kształtowania ogrodu jako całości będziemy się cieszyć. Jednocześnie nowe koncepcje planowania jego rozwoju obejmują powrót do korzeni i zwrócenie się ku rodzimym gatunkom, zapewnienie roślinom w ogrodzie większej swobody, a sobie dostępu do ekologicznych produktów.

Wszystko po to, by przeciwstawić się kryzysom. Ogród ma wspierać ekologię, chronić cenne dobra naturalne, pomóc w odzyskaniu ginących gatunków, a przy tym stanowić miejsce, w którym ulecą wszelkie niepokoje. Tak z pewnością zadziałają miejsca zbudowane na podstawie wytycznych, jakie kreślą gorące trendy ogrodnicze 2024.

  • Viva La Vida i ekspansja barw

Minimalizm, który niezmiennie królować będzie w tematyce mebli zewnętrznych, oddaje podium rozkwitającym (dosłownie) wzorom i kolorom. Kluczowe są kompozycje barw, kształtów i faktur – mają ekscytować, zachęcać do eksplorowania i aktywnego obcowania z przyrodą. Zatem, co warto uprawiać w ogrodzie w 2024 roku, aby ożywić przestrzeń? Bujnie kwitnące krzewy różane, ekspansywne powojniki, egzotyczne bugenwille, bajkowe migdałki czy wisterie wprowadzą moc żywiołowej energii, a przy tym stworzą nastrojowe miejsca wyciszenia.

kolory Wśród kolorów Viva La Vida dominują: fiolety, róże i energetyzujące pomarańcze. Fot. CanvaPro

  • Naturalna idylla, czyli trend na nieporządek

W kontraście do wysyconych barw trendu Viva La Vida powstała koncepcja naturalistycznych łąk, oparta na kontrolowanym i sumiennie zaplanowanym braku typowego dla przydomowych ogrodów porządku. Z jej pomocą można zrealizować kilka ważnych założeń:

  • wspierać działania proekologiczne,
  • promować ogrodnictwo naturalnej ekspansji,
  • budować owadom środowisko bezpieczne do życia,
  • kreować przestrzeń wellbeing.

łąka Łąka w ogrodzie to sposób na przyciągnięcie owadów i budowanie schronienia innym stworzeniom. Fot. CanvaPro

W takim ogrodzie powinna dominować bioróżnorodność i rodzime gatunki, które niezmiennie budują lokalny ekosystem. Co warto zasadzić w takim ogrodzie w 2024 roku? Postaw np. na różnego rodzaju byliny, rośliny łąkowe, koniczynę, gatunki miododajne, a także kaliny, jarzęby i jałowce oraz bluszcze czy dziką różę.

Przeczytaj również: Najciekawsze gatunki wierzb do małych i dużych ogrodów. Warto je mieć w ogrodzie

Co to jest slow gardening? W królestwie ciszy i cierpliwości

Stworzenie przestrzeni, w której praca przy uprawach roślin będzie koić, uprzyjemniać czas i uczyć samokontroli oraz życia w zgodzie z naturą – czy to nie brzmi jak doskonały plan? Właśnie ten kierunek wyznacza głośny trend slow gardening. Co to takiego? Koncepcja ta opiera się na zwolnieniu tempa, większej uważności w tworzeniu ogrodu od podstaw oraz świadomości, jak ważny jest czas i to w kontekście jego spowalniania, a nie oszczędzania.

Slow gardening, spośród wszystkich trendów ogrodniczych 2024, wymaga najwięcej zaangażowania przede wszystkim dlatego, że dąży do zmian pewnych silnie zakorzenionych w nas tendencji. Wymusza poszanowanie naturalnych cyklów (dobowego, pór roku, zmian pogodowych), przestrzeganie kolejności prac oraz formy ich prowadzenia, a tym samym zwalczenie skłonności do pośpiechu. Aby zrozumieć, co to jest slow gardening i jak naprawdę trend ten wpływa na nasze życie, trzeba poznać jego zasady.

  1. Bardziej świadomy sposób uprawy roślin ozdobnych, owocowych i warzyw ma zachęcać do szanowania natury, poprzez poznanie jej procesów. 
  2. Prace w ogrodzie muszą odpowiadać kalendarzowi naturalnemu z uwzględnieniem zmian pór roku czy pogody. 
  3. Prace w ogrodzie mają być wykonywane siłą własnych mięśni przy użyciu ręcznych narzędzi, aby na każdym etapie być jeszcze bliżej ziemi i roślin. 
  4. Prace ogrodowe mają przebiegać bez pośpiechu tak, abyśmy mogli w pełni docenić narodziny roślin, a także wartość obcowania z przyrodą i powietrzem. 
  5. Istotą działania jest szacunek dla czasu, jakiego potrzebują rośliny do rozwoju oraz cierpliwość. 
  6. Ogród powinien być budowany z pomocą roślin, które naturalnie pasują do danego obszaru, czerpią wszystko, co najlepsze z klimatu oraz oddają dorodne plony bez wspomagania sztucznymi nawozami. 
  7. Wybór roślin do takiego ogrodu jest prosty: mają cieszyć oko, dawać cień, zapewniać pożywienie ludziom i zwierzętom, a przy tym sprzyjać sezonowej aromaterapii. 
  8. Slow gardening to świadome budowanie siedliska dla różnych gatunków zwierząt, w tym ptaków i owadów, z którymi należy nauczyć się żyć w symbiozie. 
  9. Slow gardening to lek na życiowy pośpiech, ale nie ma nic wspólnego z lenistwem – uczy ciągłej, równej pracy, która nie przekracza możliwości, ale przynosi satysfakcję.
  10. Kompozycje wykonane samodzielnie i ręcznie, w myśl slow gardening powinny łączyć dziką naturę z miejscem przyjemności, w którym każdy element ma swoją przestrzeń.

ogród Własnymi rękami możemy stworzyć i świadomie pielęgnować ogród, odpowiadając na potrzeby roślin. Fot. CanvaPro

Pielęgnacja ogrodu, niezależnie od tego, jakie trendy akurat królują, wymaga czasu i cierpliwości. W istocie są one najważniejsze, aby rośliny mogły zdrowo rosnąć, a my czerpać z pracy przy ich uprawach to, co najlepsze. Slow gardening niejako wymusza to, co doskonale wiemy, jednak często brakuje nam motywacji, aby trzymać się dobrych praktyk. Może to właśnie jest sposób na zmiany, rozpoznanie potrzeb i wskazanie na nowo celów uprawy ogrodu? Z pewnością warto spróbować.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie rośliny kwitną i owocują w ogrodzie w lipcu? Pielęgnacja ogrodu w lipcu

Jak założyć ogród japoński? Zasady projektowania, najpiękniejsze rośliny, pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.