Porady ogrodnicze

Truskawki w ogrodzie. Jak je uprawiać?

Truskawki mają przepyszne owoce, które zazwyczaj kupujemy albo dostajemy w prezencie od bliskich mieszkających na wsi. Nie musi tak jednak być. Uprawa truskawek nie jest tak trudna, jak się wydaje.
REKLAMA

Pod truskawki, podobnie jak pod poziomki, glebę przygotowujemy jesienią lub wczesną wiosną. Rozkładamy przefermentowany obornik z torfem lub kompost z torfem w ilości 30 kg ma 1 m2, dokładnie przekopujemy z podłożem. Tak jak w przypadku uprawy roślin ozdobnych, przed posadzeniem truskawek,  dokładnie oczyśćmy glebę z chwastów.

Truskawki sadzimy w okresie lipca i sierpnia. Będą lepiej rosły i owocowały, jeżeli umieścimy je na stanowisku słonecznym (w cieniu słabiej kwitną i wydają mniejszy plon, a owoce nie są tak aromatyczne i słodkie), na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę oraz przewiewnych. Truskawki bardzo źle znoszą gleby ciężki i podmokłe. Optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,2.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ. KLIKNIJ!

Zaraz po posadzeniu, bardzo obficie je podlewamy. W następnym roku rośliny rozpoczną nieznaczne owocowanie. Wydadzą też dużo wąsów, na których znajdą się nowe rośliny (samoistnie się ukorzeniające). Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi owocami, pamiętajmy, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy kolejnymi krzaczkami (przynajmniej 30 cm). Truskawki będą wówczas większe i bardziej soczyste. Jeżeli zależy nam na dużym plonie (na ilości, a nie jakości), pozwalamy roślinom zagęścić się (sadzimy je wtedy w odległości do 20 cm od siebie). W drugim i trzecim roku po posadzeniu, nie dopuszczamy już do zagęszczenia. Usuwamy wszystkie wąsy i nowopowstałe rośliny. Jeżeli to zaniedbamy, spowodujemy drobnienie owoców.

Jak kupić dobre truskawki? Przeczytaj!

          Truskawki w czekoladzie                              Tarta z truskawkami

Truskawki nawozimy co rok we wrześniu. Do tego celu używamy przefermentowanego obornika lub kompostu. Wiosną dodatkowo zasilamy nawozami mineralnymi, w ilości na 10 m2: 20-40 dag nawozu azotowego, 20-40 dag soli potasowej i 10-20 dag superfosfatu. Zaleca się ściółkowanie zagonów słomą (całą lub pociętą na sieczkę). Zmniejsza to ilość chwastów oraz chroni glebę przed nadmiernym przeschnięciem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ. KLIKNIJ!

Jeżeli nie mamy dostępu do słomy, możemy w tym celu użyć maty ogrodniczej lub czarnej foli. W listopadzie warstwę ściółki należy zwiększyć, uchroni to nasze truskawki przed przymrozkiem. Pamiętajmy również o obfitym podlewaniu podczas suszy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ. KLIKNIJ!

Choroby
Jedną z najczęstszych chorób atakujących truskawki, jest biała plamistość.
Objawami są szarobiałe plamki z czerwoną obwódką, które pojawiają się na liściach.  Następnie, w miejscu plamy liść obumiera. Aby uchronić rośliny przed tą chorobą, należy opryskać je np. Miedzianem. Zabieg ten stosujemy przed kwitnieniem lub po zakończeniu owocowania.

Jeżeli zapowiada się wilgotny rok, wówczas truskawki narażone są na szarą pleśń, która jest przyczyną masowego gnicia owoców. Aby temu zapobiec, najlepiej tuż przed kwitnieniem spryskać roślinę np. Euparenem. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
 

Najpiękniejsze balkony Polaków            Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj również:

Sernik na zimno z truskawkami na herbatnikach maślanych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Truskawki w ogrodzie. Jak je uprawiać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.