Jednorazowy wydatek na każdorazowe upiększenie balkonu lub tarasu roślinami jednorocznymi czasami może być spory. Szczególnie wtedy, kiedy chcemy, żeby nasze rośliny od razu były bujne i efekt zazielenienia był natychmiastowy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ja przed tym wyzwaniem stanęłam niedawno, kiedy moja klientka poprosiła mnie o taki dobór roślin, żeby na balkonie było gęsto i zielono już od końca marca. Głównym założeniem było dobranie roślin, które nie wymagają częstego i intensywnego podlewania.
Zaproponowałam połączenie bylinowych roślin wieloletnich, które poradzą sobie w skrzynkach balkonowych oraz stanowią szkielet całej kompozycji, uzupełnionych gatunkami typowo balkonowymi.
Poniżej przedstawiam wam plan takiego rozwiązania:
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jest to balkon słoneczny, a głównym tematem przewodnim była stonowana kolorystyka, utrzymująca się w barwach: białej, fioletowej i różowej kwiatów: pelargonii, rozchodnika, lawendy, dzwonka karpackiego i jednorocznej lobelii, z mocnymi akcentami srebrzystych liści kostrzewy, oraz jednorocznej i zwisającej kocanki i plektrantusa, z dodatkiem miniaturowej rozplenicy odmiany `little bunny`. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Po pierwsze w 3/4 roślin z tego projektu inwestujemy tylko raz, bo jako rośliny wieloletnie i mało wymagające, odpowiednio zabezpieczone, przetrwają do wiosny.
Po drugie już na wiosnę mamy coś w doniczkach, tzn. lawendę, kostrzewę, dzwonki, które możemy uzupełnić wczesną wiosną np. bratkami lub wczesnowiosennymi roślinami cebulowymi i nasz balkon wygląda super już w połowie marca.
Po trzecie, zaraz po pierwszych przymrozkach nie musimy żegnać się z naszymi balkonowymi kwiatkami, bo byliny będą cieszyć oko do zimy.
I po czwarte, byliny i trawy stanowią szkielet balkonowych kompozycji, który co roku możemy modyfikować i dodawać np. gatunki jednorocznych roślin w zupełnie innej kolorystyce i w sumie niewielkim kosztem, tylko kilku sztuk roślin jednorocznych, zmieniać charakter naszego balkonu.
Nie jest to jednak kompozycja bardzo długie lata. Byliny potrzebują miejsca do rozwoju i zmiany gleby, która może, pomimo corocznego nawożenia, stać się dla tych roślin już za słaba. Dlatego co kilka sezonów, konieczna będzie mała reorganizacja. Jest to świetny moment na podział roślin i oddanie części zaprzyjaźnionej sąsiadce.
ROŚLINY WYKORZYSTANE W PROJECIE
Dzwonek karpacki Campanula carpatica
Roślina o 20-40 cm wysokości, łodygi są wiotkie, proste lub pokładające się, kwitnie od lipca do września na niebiesko. Dobrze rośnie na glebach suchych i słonecznych. Po kwitnieniu należy ściąć pędy blisko powierzchni ziemi (w ciągu dwóch tygodni odrosną nowe i roślina zakwitnie ponownie).
Kostrzewa sina Festuca glauca
Roślina o dorasta do 30 cm wysokości i 20 cm szerokości, tworzy małe kępki. Źdźbła trawy mają kolor niebieskosiny. Jest rośliną zimozieloną, tworzy niskie, dekoracyjne poduszki w srebrzystoniebieskim kolorze i kwiatostany w formie luźnych kłosów, pojawiające się w czerwcu.
Lobelia przylądkowa Lobelia erinus
Odmiana biała i fioletowa: roślina jednoroczna o wysokości do 20 cm. Rozpoczynająca kwitnienie w czerwcu. Lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Przekwitające i podsychające rośliny, należy przyciąć oraz zasilić nawozami płynnymi. Dzięki temu ponownie zakwitną.
Rozplenica japońska 'Little Bunny' Pennisetum alopecuroides 'Little Bunny'
Kępkowa trawa o wysokości do 40 cm. Kwitnie na biało pod koniec lat. Roślina wymaga okrycia na zimę oraz niskiego przycięcia wiosną.
Kocanka włochata Helichrysum petiolare
Roślina jednoroczna o wysokości do 40 cm. Odznacza się płożącymi się lub zwisającymi pędami, gęsto pokrytymi niewielkimi, całkowicie owłosionymi, owalnymi liśćmi. Kwietnie od czerwca na biało.
Plektrantus koleusowaty 'Marginatus' Plectranthus coleoides 'Marginatus'
Roślina jednoroczna o pędach przewisających o długości 60-100 cm. Posiada jajowate, ciemnozielone, karbowanych brzegach, delikatnie owłosione liście. Kwitnie od lipca do jesieni na biało. Dzięki swojemu zapachowi odpędza komary i mole.
Rozchodnik okazały 'Carl' Sedum spectabile 'Carl'
Bylina o wysokości do 30 cm. Posiada grube, mięsiste liściach i kwiaty w kolorze różowym od września do listopada. Dobrze znosi suszę.
Lawenda wąskolistna
Zimozielony krzew, liście wąskie, szaro srebrzyste, kwiaty pachnące, ciemnopurpurowe lub białe, zebrane w gęste kłosy. Kwitnie od końca czerwca, wymaga osłonięcia na zimę.
Pelargonia rabatowa odm. biała
Roślina o wysokości do 30 cm. Posiada białe, kuliste kwiaty o długich łodygach. Mogą osiągnąć około 15 cm średnicy, kwitnie od maja do jesien. Zaleca się nawożenie rośliny.
mgr inż. Patrycja Lipiec
Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem.
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?