Porady ogrodnicze

Zaburzenia fizjologiczne roślin

Wszystkie niepokojące zmiany na roślinach, których nie można określić jako wynik choroby lub działania pasożytniczego szkodników, klasyfikowane są do zaburzeń fizjologicznych. Zmiany te odpowiedzialne są za deformację, a nawet śmierć rośliny, o ile odpowiednio wcześniej nie zostaną zdiagnozowane.

Zaburzenia fizjologiczne roślin

Najczęstszymi czynnikami powodującymi niepokojące zmiany w budowie roślin są między innymi: brak lub nadmiar wody, brak lub nadmiar substancji mineralnych, nieprawidłowe oświetlenie w stosunku do wymogów rośliny, oraz niewłaściwa temperatura pomieszczenia. Wszystkie te czynniki, pojedynczo, a nawet w kombinacji kilku z nich mogą wpływać niekorzystnie na roślinę, będącą przecież żywym organizmem.

Do najczęstszych zaburzeń fizjologicznych należą te związane z wodą. Roślina, która z braku wody oraz zaopatrzenia w substancje odżywcze nie rośnie prawidłowo, na pierwszy rzut oka nie wygląda na chorą, dopóki nie zostanie porównana z innymi okazami. Każdy kwiat, któremu brakuje wody oraz nawozu jest narażony na działanie czynników chorobotwórczych. Dokładnie jak w przypadku ludzi. Człowiek niedożywiony częściej zapada na choroby wywołane bakteriami, czy wirusami. Susza, która powoduje więdnięcie, lub nadmiar wody powodujący gnicie systemu korzeniowego doprowadzają do śmierci rośliny. Każdy gatunek wymaga odmiennego zaopatrzenia w wodę, jeżeli nie znamy rodzaju rośliny, lub nie orientujemy się w jej wymaganiach dotyczących częstotliwości podlewania, to najprostszą metodą prawidłowego nawadniania jest sposób „na palec". Sprawdźmy zwyczajnie poprzez dotyk stan wilgotności ziemi w donicy. Nie może ona być zbyt mokra ani przesuszona.

Zobacz więcej zdjęć

Kolejną często spotykaną przyczyną pogarszania stanu rośliny jest niedobór substancji odżywczych. Dolegliwości wywołane poprzez brak witamin obrazowane są cienkimi przyrostami, odbarwieniem liści, lub brakiem kwitnienia, czy owocowania. Niedobory często stają się widoczne dopiero wtedy, gdy brak pierwiastków odżywczych jest już bardzo dotkliwy. Najważniejszymi pierwiastkami niezbędnymi do życia rośliny są: azot, fosfor, potas. W znacznie mniejszych dawkach będą również korzystnie działały na stan zdrowia kwiatów: bor, wapń, chlor, miedź, żelazo, siarka, czy cynk. Substancji odżywczych potrzebują wszystkie rośliny, choć w różnych dawkach, w zależności od gatunku oraz wieku i wielkości okazu. Kolejnym problemem jest nieprawidłowe ilościowo łączenie ze sobą wyżej wymienionych minerałów. Mogą one wchodzić ze sobą w kontrreakcję i zamiast wspomóc roślinę, wręcz jej zaszkodzić. Zatem najbezpieczniej będzie zakupić w specjalistycznych sklepach odpowiednią mieszankę nawozu do danego gatunku roślin. Jeżeli dostosujemy się do zasad dawkowania umieszczonych na ulotce, cały zabieg powinien zakończyć się sukcesem.

Zobacz więcej zdjęć

Warunki środowiskowe, do których należy też temperatura pomieszczenia, mają silny wpływ na to, jak radzi sobie roślina. Problemy mogą wywoływać zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury. Zabójcze dla rośliny są wręcz ciągłe zmiany temperatury w pomieszczeniu. Zbyt wysokie temperatury spowalniają wzrost, ponieważ w takich warunkach atmosferycznych roślina nie jest w stanie przeprowadzić niezbędnych reakcji chemicznych. Mówimy tu o temperaturze przekraczającej 35 ℃. W najcięższych przypadkach wysokie temperatury oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych spala liście. Rośliny w okresie kwitnienia bardzo źle znoszą niskie temperatury, nie mówiąc już o przeciągach. W takim przypadku ryzyko utraty kwiatostanów jest bardzo duże.

Przebywając w zatłoczonych miejscach, nie lubimy być trącani oraz dotykani przez inne osoby. Rzecz ta odnosi się również do roślin. Ustawienie kwiatu w ciągu komunikacyjnym, narażając ją na ciągły dotyk, skutkuje przebarwieniem końcówek liści, a nawet całkowitym uschnięciem pędów.

Pamiętajmy więc, że roślina tak jak człowiek do życia potrzebuje jeść, pić oraz swobodnie oddychać. Jeśli zapewnimy wszystkie te wymogi, odwdzięczy się nam zdrowym, pięknym wyglądem. Zaniedbane rośliny nie stanowią elementu dekoracyjnego, a przywracanie ich do stanu zdrowia jest procesem długotrwałym, niestety nie zawsze zakończonym sukcesem.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra 
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Dusza w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.