Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Artykuły

Nazwa tej rośliny nie wzięła się znikąd, jej liście są tak olbrzymie, że z łatwością zakryją ażurową ścianę altany, wysoką pergolę, ogrodzenie z siatki, a przy tym będą przez dłuższy czas pięknie zielone. Ta naturalna osłona, co ciekawe, nie wymaga wieloetapowej pielęgnacji, wystarczy parę zabiegów, by puściła pędy nawet na 12 metrów. Sprawdź, co musisz zrobić, aby kokornak wielkolistny na żywopłot rozwinął dziesiątki sercowatych liści i rozrósł się tak okazale, że nie będzie widać niczego, co znajduje się za nim.

Czytaj artykuł 

Zamiokulkas jest gatunkiem, który rośnie stosunkowo powoli, jednak martwi nas, gdy po wielu miesiącach ciągle ma tę samą wysokość i nie pojawiają się nowe liście. Na szczęście zazwyczaj wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w pielęgnacji, aby zaczął się pięknie rozwijać. Sprawdź, dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści i jak zrobić odżywkę, która zadziała na niego jak stymulator wzrostu.

Czytaj artykuł 

Czyszczenie palników kuchenki gazowej to czynność, którą często odkładamy na później. Zdecydowanie lepiej usuwać zabrudzenia na bieżąco, ponieważ z czasem stają się one wyjątkowo uporczywe. Zabrudzone palniki często są siedliskiem groźnych bakterii, a dodatkowo prowadzą do większego zużycia gazu. Czym je wyczyścić, aby wyglądały jak nowe? Koleżanka z pracy podzieliła się prostym, a jednocześnie skutecznym sposobem na przypalone palniki. Zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia znikają w mig.

Czytaj artykuł 

Zbliża się październik, a wraz z nim czas sadzenia czosnku ozimego. Robiąc to teraz, a nie wiosną uzyskasz z wybranych odmian dorodniejsze cebule z regularnie ułożonymi, naprawdę dużymi ząbkami. Sadzenie jesienne to najprostsza metoda na uprawę czosnku niskim nakładem pracy, jednak by wyrósł smaczny i okazały, warto go wcześniej zaprawić. Ogrodnicy stosują rozmaite metody, ja wybieram wyłącznie te naturalne. Sprawdź, jak działa na uprawy zaprawianie czosnku przed sadzeniem i dlaczego lepiej nie sięgać po chemię. 

Czytaj artykuł 

Zastanawiasz się, co zrobić z krzakami pomidorów po sezonie? Zastosuj nasze wskazówki, aby w myśl zasady „zero waste” wykorzystać to, co się nadaje w ogrodzie i cieszyć się uporządkowanym otoczeniem, które w dodatku zostanie zasilone przez wartościowy nawóz.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Śliwa jest drzewem o bardzo płytkim systemie korzeniowym, przez co źle reaguje zarówno na suszę, jak i niedostatek składników pokarmowych w podłożu. Potrzebuje zasobnej gleby oraz systematycznego nawożenia, aby była w dobrej kondycji i co roku obficie plonowała. Trzeba ją nawozić nie tylko na początku wegetacji, ale też po owocowaniu. Podpowiadamy, jak przeprowadzić jesienne nawożenie śliwy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Pielęgnacja hortensji jesienią ma ogromny wpływ na jej prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie, dlatego warto podejść do tego procesu odpowiedzialnie. W tym okresie krzewy wymagają szczególnej troski, co pozwoli im lepiej przygotować się do zimy. Kluczowe znaczenie ma właściwe nawożenie. Jesienią sięgnij po ten naturalny nawóz do hortensji, który nie tylko dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych, ale również poprawi strukturę gleby i ochroni korzenie przed mrozem.  

Czytaj artykuł 

Zaniedbane krzewy jeżyny bezkolcowej mogą szybko przekształcić się w gąszcz, który zamiast soczystych owoców przyniesie rozczarowanie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie cięcie – to od niego zależy, czy za rok będziesz cieszyć się obfitym plonem. Regularne przeprowadzanie tego zabiegu zapobiega również rozprzestrzenianiu się chorób. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać jeżynę bezkolcową, aby owoce były liczne i smaczne.

Czytaj artykuł 

Wraz z nadejściem jesieni krajobraz w ogrodzie zupełnie się zmienia. Pojawiają się dziesiątki kolorów i ciekawych wzorów, które sprawiają, że podziwianie kwiatowej rabaty sprawia jeszcze większą frajdę. Wśród roślin późno kwitnących, które kwitną okazale, łapiąc jesienne słońce, wyjątkowym okazem jest barbula klandońska. Nadaje się do uprawy na sporej wielkości rabatach oraz w dużych pojemnikach na jasnych tarasach. Choć sposób prowadzenia upodabnia ją do byliny, barbula to miododajny półkrzew, którego niebieskie kwiaty nieustannie przyciągają dziesiątki owadów.

Czytaj artykuł 

Szarłat wyniosły, często nazywany amarantusem, to roślina jednoroczna, której barwne kwiatostany zdobią rabaty do samych mrozów. Warto mieć ją w ogrodzie nie tylko ze względu na walory ozdobne – jej odżywcze nasiona zaliczane są do superżywności, czyli grupy najcenniejszych nieprzetworzonych produktów na świecie. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego fascynującego gatunku? Sprawdź, jak uprawiać szarłat wyniosły i jakie znaleźć dla niego zastosowanie.

Czytaj artykuł 

Ekipa "Naszego Nowego Domu" pomaga rodzinie z miejscowości Bieliny. Pani Danuta zapewnia dom swoim wnukom - Patrykowi oraz Wojtkowi, ale nie jest w stanie w pełni wyremontować cały budynek. Zdołała wymienić dach oraz doprowadzić wodę, dlatego przy pełnej metamorfozie pomoże zespół Przemka Oślaka, wdrażający w życie projekt Maćka Pertkiewicza. Całości pilnuje prowadząca Ela Romanowska. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

To, czy warzywa nadają się już do zbioru, należy każdorazowo oceniać indywidualnie, biorąc pod rozwagę ich kształt, wielkość oraz wybarwienie. Niektóre gatunki mogą zostać zebrane wcześniej. Inne, jak dyniowate, powinny trafić do spiżarni już docelowo wyrośnięte i równomiernie wybarwione. Jednak, aby zachowały świeżość i smak na długo, wszystkie warzywa ciepłolubne wymagają tego konkretnego zabiegu. Bez niego już po kilku dniach będą nadawać się do kosza. Sprawdź, co zrobić, by nie stracić zbiorów.

Czytaj artykuł 

Wczesna jesień to doskonały moment na wysiew poplonów w warzywniku. W ten naturalny i przyjazny środowisku sposób użyźnimy glebę, która jest wyjałowiona po sezonie. Gdy zbiory się kończą i grządki pustoszeją, możemy uprawiać żyto na poplon. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku i jakie efekty to przyniesie.

Czytaj artykuł 

Wasabi znane jest przede wszystkim miłośnikom sushi (w postaci zielonej pasty). Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to jedna z najzdrowszych roślin świata. Chrzan japoński posiada ostry smak, a jego właściwości prozdrowotne doceniane są od bardzo dawna. Choć wasabi pochodzi z krajów azjatyckich, przyprawę tę można wyhodować w swoim ogrodzie. Sprawdź, jakie wymagania ma chrzan japoński oraz do czego go wykorzystać.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.