Rośliny domowe
W uprawie domowych roślin doniczkowych wymiana podłoża jest zabiegiem zarówno odmładzającym, jak i sanitarnym. Podobnie jest w przypadku storczyków. Usuwając stare podłoże i wycinając martwe korzenie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, a rośliny zyskują nową przestrzeń do rozwoju.
Czytaj artykułMałe, czarne muszki latające zimą wokół roślin domowych, doniczkowych, to ziemiórki, które składają jaja w ziemi. Z nich wylęgają się larwy, które podgryzają korzenie roślin, przez co te słabną i często zamierają.
Czytaj artykułZamieszanie w klasyfikacji Miltonii i Miltoniopsis jest stale obecne na sklepowych półkach, ale nie będzie to tematem tego artykułu. Dla nas ważne jest to, że jest to dość powszechnie dostępny storczyk, który może być alternatywą dla najbardziej popularnych falenopsisów. A jeżeli ktoś chciałby mieć w domu orchideę, która pachnie, powinien zainteresować się właśnie tymi okazami.
Czytaj artykułHodowla roślin owadożernych może stanowić oryginalne hobby. Pozwala na poznanie niezwykłych przedstawicieli flory roślin mięsożernych. W domowych warunkach popularna jest uprawa takich gatunków jak dzbanecznik, rosiczka, wężownica czy kapturnica. Do niezmiernie ciekawych roślin należy cefalotus bukłakowaty, roślina wywodząca się z Australii, gdzie endemicznie zasiedla obszar południowo-zachodniej części kontynentu. Poznaj tajniki uprawy drapieżnej piękności.
Czytaj artykułRóża jerychońska to niezwykła roślina, prawdziwa botaniczna ciekawostka. Kiedy brak jej wody – zasycha, co nie oznacza jednak, że całkiem zamiera. Gdy zyska dostęp do wody, natychmiast ożywa. Stąd właśnie wzięła się jej zwyczajowa nazwa – zmartwychwstanka.
Czytaj artykułKwiat nazywany gwiazdą betlejemską przybył do nas aż z Ameryki. Nie jest to żadna gwiazda z Betlejem i nie ma w rzeczywistości nic wspólnego z chrześcijaństwem. Pochodzi z Meksyku, gdzie była kojarzona z okrucieństwem i przelewem krwi.
Czytaj artykułStorczyki to jedne z najchętniej uprawianych roślin domowych. Żółknące, marszczące się lub pokrywające się dziwną wydzieliną liście mogą sygnalizować choroby tych roślin, lub nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne.
Czytaj artykułWarunki uprawowe wszystkich odmian dracen są podobne. Preferują stanowiska jasne lub półcieniste, lepiej chronić je przed palącym słońcem.
Czytaj artykułRośliny domowe to zielone filtry. Kupując je w sklepach ogrodniczych, coraz częściej znajdziemy w doniczkach informację, który gatunek będzie szczególnie pomocny w oczyszczaniu powietrza naszych domów i mieszkań.
Czytaj artykułKaktusy są idealne do małych pomieszczeń i bardzo łatwe w uprawie.
Czytaj artykułPalma kokosowa (Cocos nucifera), czyli kokos właściwy, dorasta w naturze do 30 m wysokości i jest symbolem rajskiego krajobrazu. W mieszkaniach podobno dorasta do 2-3 m. Już pierwsze liście, które wybiły się z orzecha kokosowego, są imponujące. W warunkach domowych rośliny te jednak nie kwitną i nie zawiązują owoców.
Czytaj artykułPrzecięte liście aloesu od dawna były używane do leczenia ran i poparzeń. W jaki sposób uprawiać tę roślinę i pozyskiwać z niej cenny miąższ?
Czytaj artykułNiewiele roślin może dorównać tej nadzwyczaj trwałej i niewymagającej roślinie ciekawym kształtem liści i łatwością w uprawie. W naturze bluszcz pospolity płoży się na ziemi i wspina po podporach. Podobnie może być też w naszych domach.
Czytaj artykułSanseweria, sansewiera, sansewieria gwinejska... W książkach o uprawie roślin można spotkać ją pod wieloma nazwami. Spolszczona nazwa tej rośliny to wężownica. Pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. To bardzo mocna i wytrzymała roślina. Ma grube, proste, mięsiste liście, często w kształcie miecza, ozdobione poprzecznymi paskami.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 68
- Następna