Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Haworsje - uprawa i pielęgnacja

Haworsja to uroczy sukulent z rodziny złotogłowowatych. Pochodzi z południowej Afryki i wyróżnia się niespotykanym kształtem i wyglądem liści. To doskonała roślina dla początkujących ogrodników lub tych, którzy poszukują łatwej w obsłudze zieleni do domu.

Haworsje - uprawa i pielęgnacja

fot. 123RF/PICSEL

Rodzaj Haworthia liczy ponad 80 gatunków! Jednym z najpopularniejszych jest haworsja pasiasta z ciekawym wzorem na liściach, tworzonym przez wystające, białe prążki. W naturze zakwita wcześnie, na przełomie lutego i marca, jednak w warunkach domowych zdarza się to rzadko.  Jej kwiaty są małe, drobne i o mlecznej barwie. Przeczytaj, co zrobić, by sukulenty w końcu zakwitły.

Jak w przypadku większości sukulentów, uprawa haworsji jest stosunkowo łatwa i niezbyt czasochłonna. Jej stanowisko powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione – ekspozycja na intensywne światło powoduje nieestetyczne, czerwone przebarwienia na liściach. Wybierajmy dla niej podłoże przepuszczalne, żyzne, z domieszką gliny. Haworsja dobrze znosi polskie warunki i przeważnie może przebywać w temperaturze pokojowej, zimą jednak, należy ją przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, w którym panuje ok. 10-12 st. C. 

Przeczytaj: Sekrety uprawy sukulentów

REKLAMA

Jak większość sukulentów, haworsja nie wymaga częstego podlewania. Nie oznacza to jednak, że zabieg ten można całkowicie pominąć! Wodę dolewamy do doniczki, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Uważajmy, by nie polewać nią liści. Dodatkową zaletą  rośliny jest jej odporność na ataki chorób i szkodników.

Latem do pielęgnacji haworsji warto włączyć nawóz przeznaczony dla sukulentów lub kaktusów, o obniżonej zawartości azotu.

Roślinę raz na kilka lat należy przesadzić (zwykle na wiosnę). Przy okazji usunąć można boczne odrosty. Po parodniowym podsuszeniu można przenieść je do osobnych doniczek.

fot. Haworsja Cooperi

Do ciekawych gatunków haworsji należą:

Haworthia cymbiformis – o trójkątnych liściach i przejrzystych czubkach;

Haworthia limifolia  - do złudzenia przypomina sansewierę – ma trójkątne, spiczaste liście, poprzecznie prążkowane;

Haworthia venosa – z przejrzystą powłoką liści, przez którą widać ciemne unerwienie rośliny;

Haworthia Cooperi – w odróżnieniu od nadmienionych gatunków, Cooperi wyróżnia się ciekawą, zaokrągloną budową liści, pokrytych przeźroczystą skórką.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.