Rośliny domowe

Najważniejsze zasady podlewania storczyków

Podlewanie storczyków nie jest tak prostą sprawą, jak w przypadku innych roślin. Nieprawidłowe nawadnianie w krótkim ujęciu czasu poskutkuje zmarnieniem ozdobnych okazów.

Najważniejsze zasady podlewania storczyków

Storczyki to rośliny o egzotycznym pochodzeniu, dlatego nie można ich podlewać tak samo, jak rodzimych gatunków. Większość z nich nie przepada za mokrym podłożem i stojącą wodą – ich korzenie reagują na nie gniciem, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia, a czasem także do obumarcia roślin.


Jak podlewać storczyki?
Storczyki można podlewać w sposób tradycyjny, tzn. wlewając wodę wprost do doniczki, należy jednak zwrócić uwagę, by potem woda nie zalegała na dnie. Dużo lepszą metodą będzie wstawienie pojemnika z rośliną do miski z wodą na ok. 15 – 30 min. Czas kąpieli zależy od wieku rośliny, im jest ona młodsza, tym jej podłoże wolniej chłonie wilgoć, dlatego powinna ona moczyć się dłużej. Jeśli uprawiamy więcej niż jeden okaz, pamiętajmy, by nie nawadniać wszystkich roślin w tej samej wodzie – inaczej ryzykujemy przenoszeniem chorób grzybowych i szkodników. W podłożu storczyków można umieścić również knota, po którym woda będzie płynąć samoczynnie.

Jak często podlewać storczyki?
Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość podlewania zależy od kilku czynników: temperatury, pory roku, rodzaju podłoża, wielkości doniczki, uwarunkowań gatunkowych… i tak dalej. By nie dać się zwariować, najważniejszą zasadą, o której warto się trzymać, jest to, by następne podlewanie przeprowadzić dopiero po przeschnięciu podłoża po poprzednim zwilżaniu. Najlepiej robić to rano – minimalizuje to ryzyko nie tylko ataku chorób bakteryjnych (pod wpływem niższej temperatury mokra roślina jest bardziej podatna na zakażenie), ale także poparzeń – podczas słonecznego dnia, kropelki wody, osadzające się na roślinie zadziałają jak soczewka skupiająca światło.

Jakiej wody używać do podlewania storczyków?
Korzenie orchidei są bardzo wrażliwe, a przez to bardziej wymagające względem wody, którą będziemy im dostarczać. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć używanie wody wodociągowej – rośliny te nie lubią nadmiaru wapnia, a tego w kranówce jest bardzo dużo. Jego nadpodaż spowoduje, że storczyki wypuszczą mniej kwiatów, albo nie zakwitną w ogóle. Stosowanie wody mineralnej również nie jest najlepszym pomysłem – ta również zawiera zbyt dużo soli mineralnych. Najkorzystniej stosować deszczówkę lub jeśli nie mamy jak jej zbierać, łączyć w proporcji 1:1 wodę kranową z wodą destylowaną.

Prawidłowość podlewania łatwo poznać po wyglądzie korzeni – jeśli są zielone, roślina otrzymała odpowiednią ilość płynów. Białe sygnalizują, że roślina ma za sucho, a bardzo ciemne to oznaka gnicia.

To cię również zainteresuje: Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? »

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.