Kończy się w łazienkach dominacja terakoty i ceramiki. Zamiast nich coraz częściej poszukujemy lepszych, tańszych czy też ładniejszych alternatyw. Na korzyść „nietypowych” materiałów przemawiają nie tylko atrakcyjność, cena, łatwość w zastosowaniu czy wymianie, ale też bezproblemowe utrzymanie. Co poza kafelkami konsumentom oferuje rynek?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Tapety i grafiki ścienne do łazienki
Tapety i grafiki naścienne dają duże możliwości, jeśli chodzi o estetyczne wykończenie łazienki. Występują w niezliczonych kolorach, wzorach i motywach (także tych imitujących prawdziwe płytki), każdy zatem znajdzie coś dla siebie, a jeśli nie, większość producentów umożliwia stworzenie okładzin z dowolną grafiką na indywidualne zamówienie. Wbrew przypuszczeniom, dzięki specjalnym powłokom PCV i montażu na siatce bawełnianej, są one trwałe i odporne na wilgoć. W miejscach narażonych na długotrwałe działanie wody warto dodatkowo zabezpieczyć je żywicą poliuretanową. Do dyspozycji mamy również droższe tapety laminowane oraz z włókien szklanych, które dobrze kryją ewentualne uszkodzenia tynku oraz zabezpieczają go przed pęknięciami. Jest ona odporna na zadrapania i umożliwia pokrywanie farbą. Strukturalnie przypomina tkaninę o różnych grubościach i układach splotów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Farba
Współczesne farby akrylowe, lateksowe i silikonowe o przeznaczeniu kuchnia-łazienka całkiem nieźle radzą sobie z wilgocią i zapobiegają rozwojowi grzyba na ścianach. Dla większej pewności – nie wszystkie produkty będą bowiem dobrze i długotrwale znosić bezpośredni kontakt z wodą – farbę można nałożyć na inną, bardziej odporną powierzchnię, np. płyty g-k, tapety winylowe, cegłę, czy beton. Na rynku dostępne są również farby umożliwiające zamalowanie starej glazury, co umożliwia szybką metamorfozę łazienki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zobacz więcej: Drewno w łazience. Ma więcej wad czy zalet?
Drewno
Drewno to fantastyczny materiał, którego najważniejszym walorem, obok trwałości, jest unikatowy wygląd. Każdej przestrzeni nadaje ono ciepła i naturalnego uroku. Istnieje kilka gatunków drewna, które poradzą sobie w łazience o zmiennych warunkach cieplnych i wilgotnościowych, np. rodzime dąb, jesion, modrzew, lub z drzew egzotycznych: teak, wenge, jatoba, cedr, iroko. Decydując się na ten sposób wykończenia łazienki, uwzględnijmy zastosowanie desek o stosunkowo dużych rozmiarach, tak aby ograniczyć do koniecznego minimum liczbę złączeń, które najbardziej narażone są na negatywny wpływ wody. Odradza się drewno lite, które jest bardzo skurczliwe i mniej odporne na uszkodzenia. Zamiast niego sięgajmy po drewno klejone — odpowiednio impregnowane i utwardzane. Kafelkowym tradycjonalistom na pewno przypadnie do gustu glazura imitująca wygląd drewna.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Beton
Surowe płyty z betonu architektonicznego to ciekawa opcja dla osób o ograniczonym budżecie i dla tych, którzy stawiają na bardziej ekologiczne rozwiązania. Beton będzie ładnie wyglądał nie tylko w łazienkach z założenia industrialnych. Dzięki odpowiednim połączeniom z lżejszymi materiałami, takimi jak szkło i drewno, zdecydowanie zyska na cieple i przytulności. Nie bez znaczenia są tu również wybrane dodatki i forma dekoracji. Poza tym jest on całkiem odporny, ale wymaga odpowiedniego montażu (na mocnym kleju lub z użyciem śrub) i impregnacji. Po obłożeniu nim ścian zaleca się dwukrotną impregnację przeznaczonym w tym celu specyfikiem. Do kolejnych zalet betonu zaliczyć trzeba możliwość układania w różnorodne formy, tak jak w przypadku zwyczajnych płytek.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Szkło
Dzięki trwałości i funkcjonalności, szkło jest doskonałym materiałem wykończeniowym do łazienki. Jest trwałe i niepodatne na uszkodzenia oraz wilgoć. Stwarza wiele możliwości aranżacyjnych – zdecydować możemy się na materiał połyskujący lub matowy, w formie dużych tafli lub płytek, które z łatwością wpasowują się do większości aranżacji. Warto też dodać, że lekkie i przeźroczyste szkło optycznie powiększy i nada lekkości ciasnym łazienkom. W miejscach w pobliżu wanny, brodzika czy umywalki warto wybrać lacobel, na którym ewentualne zacieki nie będą bardzo widoczne.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Zobacz również: 30 sposobów na drewno w łazience