Liściaste

Klon ginnala (Acer ginnala)

Ginnala z uwagi na szkarłatnoczerwone zabarwienie liści w okresie jesiennym nazywany bywa także klonem ognistym. Czy ładny wygląd to jedyna jego zaleta?

Klon ginnala (Acer ginnala). Fot. 123RF.com

Klon ginnala klasyfikowany jest jako roślina z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Część źródeł uznaje go za podgatunek klonu tatarskiego. Obszarem jego naturalnego występowania są Chiny (Mandżuria), Korea, Japonia. Tam osiąga on wysokość nawet 10 metrów. W naszym klimacie wynosi ona maksymalnie 5-7 metrów.

Ogólna charakterystyka wyglądu: pokrój, liście, kwiaty i owoce

Ginnalę można hodować jako małe, dekoracyjne drzewo lub duży krzew. Jego gałęzie są raczej cienkie. Tworzą one nisko osadzoną, gęstą i dosyć rozłożystą koronę.

Liście tego gatunku klonu są sztywne, zazwyczaj 3-klapowe z charakterystycznymi głębokimi nacięciami. Jesienią zmieniają one kolorystykę z ciemnozielonej na intensywnie czerwoną. Dzieje się tak, gdy na roślinę działa duża ilość słońca.

Na rozkwit kwiatów trzeba długo poczekać (ok. 5 lat od momentu posadzenia), ale jest warto, gdyż zachwycają one zapachem. Typowe jest dla nich białe lub zielonkawe zabarwienie. Zebrane są one w wiechowate kwiatostany.

Warto podkreślić, że jednym z wartościowszych źródeł, jeśli chodzi o pozyskiwanie miodu jest właśnie klon ginnala. Kwiaty tej rośliny są wysoce miododajne. Kwitnie ona wiosną (przełom maja i czerwca), owocuje natomiast jesienią (wrzesień-październik). Na zimę klon gubi liście.

Po zapyleniu kwiatów na klonie zawiązują się owoce w formie ozdobnych skrzydlaków. Ich barwa zmienia się na przestrzeni czasu – od zieleni począwszy, przez czerwień, aż po brąz.

Jakie podłoże „służy” klonom ginnala?

Ta urokliwa roślina dobrze odnajdzie się w niemal każdych warunkach. Nie ma ona specjalnych wymagań, jeśli chodzi o pH gleby. Optymalnie będzie, gdy wybierzesz na stanowisko dla niej miejsce dobrze nasłonecznione.

Klon nieźle toleruje półcień, ale niestety jego liście nie wybarwiają się w nim tak spektakularnie.

Klon ginnala wykazuje dużą odporność na:

  • znaczne zasolenie i suchość podłoża,
  • mróz,
  • zanieczyszczenia,
  • wiatr,
  • szkodniki.

Sadzenie i uprawa klonu ognistego

Dobrze rozmnaża się on poprzez wysiew. Nasiona możesz zebrać późną jesienią. Zanim wsadzisz je do ziemi, powinny one przejść proces stratyfikacji. To przygotowanie do kiełkowania polegające na działaniu na nasiona niską temperaturą w warunkach dużej wilgotności.

Wysiew klonu tatarskiego ginnala należy zorganizować na przełomie marca i kwietnia. Młode drzewka dobrze znoszą przesadzanie. Gałęzie można przycinać dopiero po pełnym rozwinięciu się liści. Pod żadnym pozorem nie wolno robić tego wczesną wiosną.

Roślina ta nie lubi zbyt obfitego podlewania. Należy uważać, by w trakcie nie zmoczyć liści, gdyż może to doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej.

Jakie zastosowanie znajduje klon ginnala tatarski?

Gęsto posadzone klony ginnala świetnie sprawdzają się jako żywopłot oraz szpaler. Zdarza się, że hodowcy formują je na kształt drzewka Bonsai. Architekci zieleni chętnie umieszczają tę roślinę w projektach przestronnych ogrodów podmiejskich, szczególnie tych zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, chińskim lub japońskim.

Klony ogniste korzystnie ożywiają miejski krajobraz, a przy tym są bardzo łatwe w uprawie. Często można je zaobserwować w parkach raz na terenie osiedli mieszkaniowych.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe, średnie

Wysokość: 5-10m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Klon ginnala (Acer ginnala)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.