Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Artykuły

Problem z mrówkami pojawił się wraz z rozpoczęciem wiosennych porządków. Okazało się, że mam ich mnóstwo. Kryły się w martwym drewnie, które zostało po zimie, wśród roślin, pod płytami chodnikowymi i tarasem. Były wszędzie i choć wiem, jak ważną rolę odgrywają w ekosystemie, musiałam odzyskać nad nimi kontrolę, bo niszczyły rośliny. Na forum ogrodniczym przeczytałam, co jest dobre na mrówki w ogrodzie, a znajoma ogrodniczka potwierdziła skuteczność tej prostej metody. Wypróbuj, a zdziwisz się, jak szybko owady znikną.

Czytaj artykuł 

Czubatka ubiorkolistna nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, ale warto zwrócić na nią uwagę. Jest niezwykle urocza, obsypana mnóstwem kwiatów aż do przymrozków, a jej pielęgnacja ogranicza się zaledwie do kilku zabiegów. Efektownie wygląda zarówno w gruncie, jak i pojemniku (również w tym wiszącym), zachwycając swoim urokiem i kolorami. Jakie wymagania ma czubatka ubiorkolistna oraz jak ją pielęgnować? Wyjaśniamy.    

Czytaj artykuł 

Co roku pelargonie zdobią mój balkon. Kwitną bardzo długo, aż do pierwszych przymrozków, a ich kolorowe kwiaty wzbudzają podziw swoją wielką urodą. Aby pelargonie lepiej się krzewiły i wypuszczały mnóstwo nowych pąków, przeprowadzam prosty zabieg, jakim jest uszczykiwanie. Jak prawidłowo wykonać tę czynność? Czy jest ona konieczna? Oto kilka wskazówek, dzięki którym twoje pelargonie będą bujne i zdrowe.     

Czytaj artykuł 

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju, a ich uprawa może dostarczyć wiele satysfakcji. Jak je pielęgnować, aby zawsze cieszyć się dużymi zbiorami? Prowadzenie pomidorów na trzy pędy może wydawać się najbardziej efektywne. Często zdarza się jednak, że owoców jest dużo, ale są one zbyt małe. Podpowiadamy, jak prowadzić pomidory na jednym, dwóch lub trzech pędach i która z tych technik przyniesie największe plony.

Czytaj artykuł 

Wygląda niepozornie, ale gdy zaatakuje ogród sieje prawdziwe spustoszenie. Chrząszcz opuchlak mierzy nie więcej niż 1 cm, ma długie czułki i napęczniały pancerzyk. Trudno go dostrzec za dnia, bo jest aktywny w nocy – to wtedy liść po liściu wyjada maliny, truskawki, porzeczki, a nawet kwitnące krzewy ozdobne. Zauważyłeś na brzegach mięsistych liści zygzakowate wżerki i masę dziur? To zapewne jego robota. Do zwalczania szkodnika przyjaciel polecił mi „wampirzy napar”, który zadziałał już od pierwszego podania.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Odpowiednia pielęgnacja i zapewnienie właściwych warunków to klucz do sukcesu w uprawie śliwek. W trosce o swoje zbiory należy też zadbać o ochronę drzewek przed chorobami i szkodnikami. Duże zagrożenie dla naszych plonów stanowi owocówka śliwkóweczka, która powoduje znaczne pogorszenie jakości owoców, przez co nie nadają się one do spożycia. Aby w śliwkach nie było robaków, należy wykonać opryski przeciwko owocówce śliwkóweczce. Domowe preparaty sprawdzą się najlepiej.    

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Mszyce, jedne z najczęstszych szkodników roślin ozdobnych, stanowią poważne zagrożenie dla róż. Te małe owady, przyciągane przez słodki sok znajdujący się w liściach, łodygach i pąkach, błyskawicznie się namnażają, powodując deformacje i odbarwienia liści oraz osłabienie całej rośliny. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozpoznać obecność mszyc na różach i jak skutecznie je zwalczać.

Czytaj artykuł 

Czosnek to jedna z naszych ulubionych przypraw oraz warzywo, które ma mnóstwo smaku i wartości odżywczych. Naturalny antybiotyk, aromatyczny dodatek – używamy go na wiele sposobów w kuchni. Jeśli zdecydowałaś się na samodzielną uprawę czosnku, np. w przydomowym warzywniaku lub donicy na balkonie, czerwiec jest doskonałym momentem, aby zadbać o jakość i obfitość plonów. Z pomocą przychodzą naturalne nawozy. 

Czytaj artykuł 

Atrakcyjne rośliny, które zmieniają ogród nie do poznania, gdy tylko zakwitną to uzasadniony wybór. W końcu chcemy, by nasza strefa relaksu obok domu zapewniała rozmaite wrażenia estetyczne i wprawiała w zachwyt. Na listę takich właśnie roślin, które z powodzeniem przyćmiłyby nawet krzewy różane, należy wpisać popularne odmiany tawułki. Ich kwiaty a właściwie pierzaste kłosy są wprost niewiarygodne – do złudzenia przypominają wielobarwne pióropusze. Podpowiadamy, z czym sadzić tawułki, by efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Czytaj artykuł 

Ogórki da się uprawiać w gruncie, w tunelach i pod rozmaitymi osłonami, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Możliwości jest wiele, odmian do wyboru jeszcze więcej. Jednak niezależnie od rodzaju ogórków, po które sięgniesz czy sposobu ich uprawy musisz zadbać o regularne dokarmianie sadzonek już od pierwszego dnia, bo bez tego nie urosną. Jak dbać o ogórki, żeby mieć duże zbiory? Stosuj 3 zasady, które dla doświadczonych ogrodników stanowią klucz do warzywnej obfitości. Ogórków będzie tyle, że nie nadążysz ich zaprawiać.

Czytaj artykuł 

Jesteś fanem róż? Chcesz mieć je w ogrodzie, ale nie masz wystarczająco czasu na ich pielęgnację lub nie posiadasz dużego doświadczenia w ogrodnictwie? Róże okrywowe będą dla ciebie idealnym wyborem. Kwitną bardzo długo, tworzą gęste, obsypane kwiatami dywany, a przy tym nie mają szczególnych wymagań uprawowych. Jak uprawiać róże okrywowe, bezobsługowe, aby móc podziwiać ich bujne kwitnienie? Jakie odmiany zasługują na szczególną uwagę? Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji tych zjawiskowych roślin.     

Czytaj artykuł 
REKLAMA

W ubiegłym roku zaczęłam swoją przygodę z uprawą pomidorów koktajlowych. Wcześniej miałam do czynienia tylko z odmianami „tradycyjnymi”, dlatego miałam podstawową wiedzę na temat ich uprawy. Nie wiedziałam jednak, jak prowadzić pomidory koktajlowe, aby uzyskać jak największe plony. W związku z tym postanowiłam wypróbować metodę doświadczonego ogrodnika. Rezultaty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Miałam mnóstwo zdrowych i dorodnych owoców.        

Czytaj artykuł 

W uprawie roślin wykorzystuje się mnóstwo niestandardowych specyfików, które mogą pomóc w prowadzeniu ogródka. Jednym z nich jest oprysk sporządzony z mleka i jodu. Środek ten chwali sobie wielu ogrodników, ponieważ chroni rośliny przed mszycami i rozwojem niektórych chorób. Jak go zrobić i używać? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Uprawa warzyw w ogrodzie przynosi ogrom satysfakcji, bo ekologiczne zbiory prosto z grządki to jednocześnie eksplozja smaków i składników odżywczych w niczym niezanieczyszczonej formie. Oczywiście, aby twoje plony wolne były od niechcianych substancji, musisz pielęgnować je bez użycia chemii. To wcale nie takie trudne – ten sprawdzony, domowy nawóz do roślin w warzywniku robię od lat z przepisu mojej przyjaciółki, działa na pomidory i ogórki jak najlepszy stymulator wzrostu.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.