Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Kozłek lekarski

Dla większości znany pod nazwą: waleriana. Polecany na problemy ze snem i na uspokojenie. Kozłek lekarski ma jednak dużo więcej wspaniałych właściwości, które warto poznać.

Apteka w ogrodzie: Kozłek lekarski

Cechą charakterystyczną dla kozłka jest zapach, który podobno na koty działa jak afrodyzjak. Znajdziemy go w całej Europie, miejscami występuje również w Ameryce Południowej, zawsze na brzegach wód i mokrych łąkach.  Tworzy duże, rozłożyste rozety, przypominające pokrojem liście paproci. Na wysokich łodygach rozwijają się duże, gęste i słodko pachnące kwiatostany. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Znany jest również pod takimi nazwami jak: odolan, kocia trawa i biedrzan.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!



Uprawa
Pochodzący z Europy kozłek lekarski preferuje chłodniejszy klimat, słoneczne lub lekko ocienione stanowisko i wilgotną, żyzną, przepuszczalną glebę ilastą. Można go rozmnażać  poprzez wysiew nasion wiosną. Roślinę należy sadzać w rozstawie  60-60 cm. Starsze kępy należy dzielić jesienią lub wczesną wiosną. Kłącza do celów leczniczych wykopuje się wczesną wiosną, dokładnie płucze, a następie suszy w niegorącym piekarniku z nawiewem, z otwartymi drzwiczkami (temp. max do 100 st. C.). Po wysuszeniu korzeń mielimy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Właściwości lecznicze
Surowcem lekarskim tej rośliny jest korzeń.  Zawiera on w sobie wiele substancji czynnych biologicznie m.in. kwas walerianowy. Od wieków stosowany był jako lek ułatwiający zasypianie i odprężenie. Badania farmakologiczne potwierdziły jego rozluźniające i uspokajające działanie. Ma również korzystny wpływ na sen, zwłaszcza po dwutygodniowym okresie kuracji. Kozłek lekarski można również wykorzystać do przemywania ran i wrzodów. Zwolennicy stosowania tej rośliny przypisują jej jeszcze dwie właściwości. Ma ona pomagać pozbyć się łupieżu. Używać można jej przy łojotoku skóry głowy. Olejek eteryczny z kozłka wykorzystuje się do nadawania aromatu tytoniowi i piwu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Uspokajające działanie kozłka wyjaśnia, dlaczego tradycyjnie zalecano go przy skurczach żołądka i jelit, bólach menstruacyjnych i bólach głowy, przede wszystkim powiązanych z nerwowością i napięciem. Nie powinny go jednak stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby przejmujące leki antydepresyjne oraz pod wpływem alkoholu.

CIEKAWOSTKA
Podobno to właśnie korzenia kozłka użył w 1284 roku Szczurołap w niemieckim mieście Hemelin do wybawiania szczurów. Wiedza o właściwościach tej rośliny bez wątpienia bardzo mu się opłacała w sytuacji, gdzy burmistrz szukał sposobu na ocalenie zapasów żywności.

Przeczytaj również:

 

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

 

 Apteka w ogrodzie: czosnek

 

 Apteka w ogrodzie: oregano

 Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

 

Czarnuszka dobra na wszytko

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.