Artykuły

Ceramiczne cuda ze szwedzkiej Skanii

Moda na wnętrza i dodatki w szwedzkim stylu nie przemija. Coraz więcej osób marzy, by w swojej kuchni mieć ceramikę rodem ze szwedzkiej Skanii. To miejsce, które od lat słynie jako mekka fantastycznych wyrobów ceramiki użytkowej. Piękne, proste, ale i intrygujące w formie kubki, wazony czy talerze to absolutne must have każdego, kto chce być na bieżąco ze światowymi trendami.

Ceramiczne cuda ze szwedzkiej Skanii
REKLAMA

Kubek Höganäs
Od ponad stu lat kubek Höganäs jest w Szwecji synonimem kawowej przerwy w pracy. Tradycyjna „Fika” (nieomal święty czas, kiedy Szwedzi mogą zatrzymać się w ferworze pracy i delektować się aromatycznym, czarnym napojem, kultywowany jest z równym pietyzmem jak słynna, brytyjska „Five o`clock”) - nie może obyć się bez kubka pochodzącego z małej wioski rybackiej Höganäs. Jego fani cenią go za klasyczny, ponadczasowy kształt, który doskonale pasuje do szlachetnego smaku kawy.


Uwielbiane przez Szwedów kubki Höganäs/ © Carolina Romare

Mieszkańcy wioski Höganäs dali początek szwedzkiej ceramice na globalną skalę. To właśnie w jej pobliżu w 1909 roku, zaczęto wydobywać świetne jakościowo surowce do produkcji takich naczyń. Bardzo szybko region otaczający wioskę, stał się istnym kamionkowym zagłębiem, rozpoczynając produkcję glinianych naczyń, które trafiają do sklepów na całym świecie.

Keramiskt Center Höganäs
W samym regionie Höganäs ceramika była obecna, choć nie na tak dużą skalę, już kilka wieków wcześniej. Z powodu kunsztu garncarzy, okolice te stały się znane w całej Skanii. W hołdzie dla wieloletniej tradycji ceramicznej, stworzono tutaj nawet Keramiskt Center - miejsce spotkań i bliskiego kontaktu ze sztuką. To naturalny punkt wyjścia dla lokalnej wycieczki szlakiem gliny i ognia.


Niebanalna pamiątka ze Skanii będzie nie tylko cieszyć oczy, ale też przyda się w kuchni/ © Carolina Romare

Keramiskt Center przyciąga wielu turystów. Starsi i młodsi przyjeżdżają tutaj, by pod okiem specjalistów ubrudzić ręce gliną, poczuć materiał i zacząć tworzyć. W tym miejscu czas jakby się zatrzymał. Skupionych nad formowaniem kamionki turystów relaksuje cichy terkot garncarskiego koła i plaskanie gliny. Wytworzone przez siebie naczynia można zabrać na pamiątkę. Świetną pamiątką „hande made” są także dzieła ceramicznej sztuki, które można kupić w pobliskim sklepie. W ofercie znajdują się unikatowe wyroby sztuki użytkowej wytwarzane przez ponad 50 garncarzy z północno-zachodniej Skanii. Asortyment robi wrażenie. Znaleźć można nieomal wszystko – od dzbanków, przez kubki, po niezwykłą biżuterię.

Niezwykła kobieta, niezwykła ceramika


W Wallåkra Stenkärlsfabrik/ © Måns Fornander

Keramiskt Center to nie jedyne miejsce w Skanii, w którym można odpocząć w towarzystwie sztuki. W rezerwacie przyrody Borgen - miejscu, gdzie często słychać tylko śpiew ptaków i szum wiatru, znajduje się Wallåkra. Tutaj artystka Åsa Orrmell i jej przyjaciele tworzą gliniane dzieła sztuki. W swojej pracy wykorzystują tradycyjne metody, takie, jakich używano przed wiekami w zachodniej Skanii. Sama fabryka ceramiki Wallåkra Stenkärlsfabrik liczy już 150 lat. Długotrwały proces powstawania i miłość, jaką wkładają w nią jej twórcy sprawiają, że powstaje tutaj najpiękniejsza ceramika w Skanii. Åsa organizuje warsztaty, na których dzieli się swoją wiedzą dotyczącą ceramiki i pokazuje jak własnymi rękami przetransformować uczucie w piękne naczynie.

Źródło: Interia / materiały prasowe
Zdjęcie główne: © Foap-Ceramics

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ceramiczne cuda ze szwedzkiej Skanii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.