Dobry rocznik
Na początek musisz wiedzieć, że w vintage liczy się oryginalność i metryka rzeczy. Najlepiej, jeśli skupisz się na rzeczach starszych od obecnej epoki o minimum 25 lat, lecz jeszcze nie antykach. Idealne akcesoria to te zaprojektowane w latach 50., 60. czy 70. ubiegłego wieku. Te meble są jak wino – dlatego wybieraj zawsze dobry rocznik.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. designhouses.biz
Najwygodniej
Jeżeli nie dysponujesz mnóstwem czasu, najskuteczniej natrafisz na meble stylizowane duchem vintage w internetowych sklepach, butikach i na aukcjach. Często popularne serwisy mają zakładkę „Vintage” bądź „Retro”, gdzie znajduje się bogactwo staroci. Jeżeli polskie serwisy ci nie wystarczają, możesz polować również na zagranicznych – niestety, na przesyłkę trzeba poczekać wtedy dłużej.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot: resetpoint.pl
Dodatkowo dużym źródłem wiedzy są serwisy społecznościowe, a także blogi wnętrzarskie, na których autorzy często podają adresy stron projektantów. Dobrze jest także szukać sklepów, które zajmują się recyklingiem, ponieważ vintage nierzadko korzysta z restaurowanych, odnawianych mebli. Co, jeśli wolisz jednak przejść się osobiście i zobaczyć unikat na własne oczy?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZNJĘĆ NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW >>
Najprościej
Jest wiele sklepów, w których kupisz meble, nie wszystkie jednak sprzedają te wyjątkowe w stylu vintage. Upolujesz wyposażenie bez zbędnych wysiłków, jeżeli skupisz się na stylu retro. Najwięcej starych, przerobionych mebli to te z okresu PRL-u. Możesz kupić je w komisach meblowych bądź w nowoczesnych butikach, które odnawiają „nerki” czy fotele projektu 366.
Dla poszukiwaczy skarbów
Jeżeli stacjonarne sklepy ci nie wystarczają i chcesz znaleźć upragniony mebel w nieszablonowym miejscu, a przy okazji poznać wyjątkową historię, która kryje się za przedmiotem, udaj się na pchli targ w twoim mieście. Vintage to wspomnienia, stare ramki na zdjęcia, kolor sepii, stare opowieści, których handlarze na targu mają całą masę.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kupuj z głową
Niestety, wystawcy często wykorzystują naiwność kupujących, uważaj więc by nie dać się oszukać. Nie obnoś się z ilością gotówki jaką masz przy sobie, ubierz się zwyczajnie i nie okazuj zbytniego entuzjazmu, gdy zobaczysz wyjątkową lampę czy sofę. W dobrym tonie jest się też targować, pilnuj jednak by płacąc kilka złotych taniej, nie wyciągać banknotów stu czy dwustu złotowych. Tam gdzie pełno ludzi, jest też pełno złodziei – trzymaj swą torbę blisko i zwracaj uwagę na przedmioty podejrzanego pochodzenia. Pamiętaj o tych wskazówkach, a z targu wyjdziesz wzbogacony nie tylko o nowy nabytek, ale i dobry humor.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Gdzie i kiedy?
Najpopularniejsze targi staroci odbywają się we Wrocławiu. W pozostałych miastach pojawiają się one cyklicznie w tych samych miejscach. Sprawdź największe:
- Warszawa, ul. Obozowa (osiedle Koło na Woli) – sobota i niedziela, 6:00-15:00
- Kraków, Hala Targowa, ul. Grzegórzecka 1 – każda niedziela, od 6:00
- Wrocław, Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1 - raz w miesiącu od 8:00-16:00: 29-30 sierpnia, 19-20 września, 24-25 października, 28-29 listopada i 19-20 grudnia,
- Poznań, Stara Rzeźnia Garbary - Giełda Antyków - druga sobota miesiąca, od 4:00 do ok. 14:00, w pozostałe weekendy pchli targ
- Gdańsk, starówka – 25 lipca do 16 sierpnia 2015, ul. Subisława 26 – każda sobota 9-15
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. blog.globtroter-krakow.com
Najtaniej
Nie masz czasu na poszukiwania? Zwróć się o pomoc do najbliższych. Stare meble babci już nie muszą być niemodne, wystarczy je odnowić. Wybierz się na dawno nieodwiedzany, zagracony strych lub do piwnicy – może znajdziesz tam coś godnego uwagi? Zapytaj znajomych o to, czego potrzebujesz. Wykorzystaj starą rzecz, która dla twoich bliskich jest już dawno passe. Zamiast wylądować na śmietniku, upiększy twoje mieszkanie, a ty zaoszczędzisz pieniądze. Co robić jednak, gdy znalazłaś unikat, ale nie wiesz jak go dopasować do obecnego wystroju?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zrób to sam
Vintage nie oznacza, że całe mieszkanie musi być zaaranżowane w tym stylu. Czasem wystarczy tylko jeden wyszukany mebel, aby nadać wnętrzu niepowtarzalny nastrój. Grunt to wymieszać stare z nowym by wystrój cechował się mieszaniną form. Zszywaj materiały, miksuj kolory i wzory, wykorzystaj stare dodatki, by użyć ich do nowych elementów. Może to być stary zegar w rozmiarze XXL, kufry, stare walizki, które możesz przerobić na stolik lub małą pufę, lampa lawowa, kuty żyrandol lub stary fotel z czasów PRL. Na miejscu będzie tu też staroświecka porcelana, wiklinowe meble czy odrapane przedmioty z odzysku.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZNJĘĆ NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW >>
To nie takie trudne
Kto szuka, ten znajduje, a dodatki w stylu vintage nie trudno jest zdobyć. Jeżeli wykażesz się cierpliwością i kreatywnością, na pewno twoje mieszkanie wyróżni się spośród innych, a ty poczujesz, że nareszcie mieszkasz w takim wnętrzu, w jakim chcesz.
Masz inny pomysł, jak znaleźć akcesoria w stylu vintage? Podziel się z nami w komentarzu!
Monika Sanecka Deccoria.pl
Przeczytaj więcej:
Jak urządzić wnętrze z duszą?
Tego nigdy nie rób w domu – to już dawno jest niemodne!
Odśwież swoją meblościankę!