Artykuły

Inspiracje ogrodowe w zasięgu ręki. Ile zapłacisz za nowe trendy?

„Założyć ogród to uwierzyć w jutro” – powiedziała podobno Audrey Hepburn. By w przyszłości cieszyć się idealnym ogrodem, już dziś zadbajmy o niego i urządźmy go w zgodzie z najnowszymi trendami. art.spons.
Inspiracje ogrodowe w zasięgu ręki. Ile zapłacisz za nowe trendy?
REKLAMA

Ogród ekologiczny
Permakultura to nurt projektowania środowiska z zachowaniem zasad ekologii. Przyświecają mu trzy zasady: troska o Ziemię, troska o ludzi i dzielenie się nadmiarem dóbr niezbędnych do istnienia. Ekologiczne ogrody są nie tylko ładne, ale i użyteczne. Produkujemy w nich żywność albo hodujemy pszczoły. Roślinność służy do naturalnego chłodzenia budynków. Aranżacja takiego ogrodu powinna być przyjazna środowisku i pozwalać na zagnieżdżenie się w nim pożytecznych owadów i ptaków.

W ekologicznych ogrodach bardzo przydaje się nowoczesna technologia. Dzięki niej proces pielęgnacji i nawadniania ogrodu staje się coraz bardziej zautomatyzowany. Nowoczesny ogród powinien zużywać jak najmniej energii i wody. Coraz bardziej popularne są przydomowe kompostowniki i rozwiązania pozwalające podlewać roślinność deszczówką. Nadal mocno się trzyma trend wykorzystujący recykling. Do urządzenia ogrodu wykorzystuje się rzeczy, które jeszcze do niedawna były uznawane za śmieci – stare doniczki, konewki, plastikowe butelki, wydrążone dynie. Jeśli umieścimy je na podwyższeniu, można posadzić w nich drobne, delikatne kwiaty o zwisających kwiatostanach.

Ekologia i ostatnie anomalie pogodowe to również przyczyna, dla której coraz bardziej popularne są tzw. sukulenty, czyli rośliny zatrzymujące wodę i odporne na długotrwałą suszę. Wśród popularnych sukulentów ogrodowych są m.in. agawy, kaktusy, aloesy, jukki czy grubosze.

Kolorowe ogrody – jak łączyć kolory kwiatów
Jeśli chodzi o barwy modnego ogrodu, w tym sezonie wyróżniają się dwa trendy. Pierwszy z nich to zaaranżowanie całej kwitnącej roślinności według dominującej barwy, np. odcieni różu i czerwieni. Kwiaty w takim ogrodzie są jednego gatunku lub w jednym kolorze. Inny trend to pełna dowolność, jeśli chodzi o kolorystykę roślinności. W tym przypadku w jednolitym kolorze powinny być utrzymane wszelkie inne elementy dekoracji ogrodu – meble, płotki, dróżki, altanki. Dobrym i ponadczasowym pomysłem jest również trzymanie się wyznaczonej przez siebie palety barw, która nie musi oznaczać jednego koloru, ale raczej pewien zestaw. Najmodniejsze w tym roku odcienie kwiatów ogrodowych to słoneczna żółć, łagodny błękit i blady róż.
 


Hitem są angielskie rabaty bylinowe, czyli kwiaty rosnące w kształcie wąskiego prostokąta na tle ściany, murku lub żywopłotu. Powinny być gęsto obsadzone roślinami o różnej wysokości, tworzącymi barwne plamy. Z pozoru sprawiają wrażenie chaotycznych i naturalnych, ale ich obsadzenie jest dobrze rozplanowane. Modne są także podwyższone rabaty, zbudowane na najczęściej drewnianych podestach, które nie tylko ładnie wyglądają, lecz także dobrze działają na wzrost i rozwój roślin.

Ponadczasowym, pozytywnym trendem jest subtelność w projektowaniu kolorystyki ogrodu. Coraz więcej widzimy również zaskakujących rozwiązań – na przykład mocny, intensywny kolor z grządek i rabatek przenosi się na płoty, altany, elewacje domów, które są tłem dla roślinności w delikatnych barwach. Kluczem do sukcesu jest umiar. Jeśli go zachowamy i dobrze przemyślimy całość kompozycji, w naszym ogrodzie może dobrze wyglądać nawet krasnal.

Projektanci ogrodów szukają też inspiracji w matematyce. Geometryczne kształty to jeden z trendów obecnych w ogrodnictwie od zawsze. Wiele rozwiązań architektonicznych symbolizuje zmiany pór roku i pogody. Dąży się też do próby przełamania granicy między ogrodem a zamkniętym pomieszczeniem. Modne są również pionowe wersje roślinności, czyli zielone ściany, które pojawiają się również w mieście, na przykład na biurowcach.

Kwiaty vintage i ogrody minimalistyczne
Respektowanie praw natury, odrzucenie pośpiechu i nadmiaru, dbanie o zharmonizowany rozwój siebie i swojego otoczenia to podstawy ruchu slow, który zaczął się od jedzenia i stopniowo objął kolejne dziedziny życia. Dotarł również do ogrodu, który coraz częściej jest bardzo bliski naturze – zamiast trawników sadzi się kwietne łąki, a zamiast starannie przyciętych żywopłotów – naturalnie wyglądające grupy krzewów.Powróciła moda na dawne, wiejskie rośliny z babcinych ogródków. Coraz częściej widujemy w ogrodach dzwonki, groszek pachnący, kosmosy (zwane też warszawiankami), a także georginie, piwonie, mieczyki, paprocie. Na topie są rodzime gatunki roślin. Do łask wróciło miejsce na ognisko w ogrodzie i sztachetowe płoty, obsadzone wysokimi słonecznikami i malwami albo jaśminem i bzem.

Z kolei ogrody minimalistyczne, często spotykane na zachodzie Europy, są idealne w miejscach, w których uwagę przykuwa niezwykła architektura budynku, krajobraz albo ukształtowanie powierzchni. W takim ogrodzie najważniejsza jest bryła, faktura, materiał, naturalny kolor otoczenia. Często spotykane materiały w ogrodach minimalistycznych to drewno, surowy beton, kamień czy corten – stal przypominająca zardzewiałą blachę. Roślinność jest zredukowana do minimum, a jej celem jest podkreślenie urody otoczenia. Aranżacja ogrodu bazuje na trawach, kwiatach, krzewach i drzewach naturalnie występujących na danym terenie.

Kiedy ogród wchodzi do domu
Granica między domem a ogrodem zaciera się coraz bardziej. Ogrody wkraczają do naszych domów, na parapety, werandy i ogrody zimowe, ale i odwrotnie – dom wychodzi do ogrodu. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń przystosowanych do pracy w ogrodzie, począwszy od oświetlenia i technologii wifi, po sprzęty do przygotowywania posiłków na łonie natury. Ogród zajmuje też coraz ważniejszą pozycję w miastach – pojawia się na dachach budynków i na osiedlowych podwórkach. Zieleń jest uprawiana nawet na bardzo ograniczonym i zanieczyszczonym terenie. Wdziera się na coraz bardziej nietypowe miejskie przestrzenie. W Londynie powstaje nawet most, który będzie jednym wielkim ogrodem miejskim. Ponad jedna trzecia jego powierzchni, czyli 2,5 tys. m2, zostanie wypełniona kwiatami, krzewami i drzewami.
Pamiętajmy jednak nie tylko o wielkich ogrodach, lecz także o tych najmniejszych – na naszych domowych parapetach. Czytaj na  vivus.pl: Co kwiaty w domu mówią o Tobie?

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Inspiracje ogrodowe w zasięgu ręki. Ile zapłacisz za nowe trendy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.