Ogród ekologiczny
Permakultura to nurt projektowania środowiska z zachowaniem zasad ekologii. Przyświecają mu trzy zasady: troska o Ziemię, troska o ludzi i dzielenie się nadmiarem dóbr niezbędnych do istnienia. Ekologiczne ogrody są nie tylko ładne, ale i użyteczne. Produkujemy w nich żywność albo hodujemy pszczoły. Roślinność służy do naturalnego chłodzenia budynków. Aranżacja takiego ogrodu powinna być przyjazna środowisku i pozwalać na zagnieżdżenie się w nim pożytecznych owadów i ptaków.
W ekologicznych ogrodach bardzo przydaje się nowoczesna technologia. Dzięki niej proces pielęgnacji i nawadniania ogrodu staje się coraz bardziej zautomatyzowany. Nowoczesny ogród powinien zużywać jak najmniej energii i wody. Coraz bardziej popularne są przydomowe kompostowniki i rozwiązania pozwalające podlewać roślinność deszczówką. Nadal mocno się trzyma trend wykorzystujący recykling. Do urządzenia ogrodu wykorzystuje się rzeczy, które jeszcze do niedawna były uznawane za śmieci – stare doniczki, konewki, plastikowe butelki, wydrążone dynie. Jeśli umieścimy je na podwyższeniu, można posadzić w nich drobne, delikatne kwiaty o zwisających kwiatostanach.
Ekologia i ostatnie anomalie pogodowe to również przyczyna, dla której coraz bardziej popularne są tzw. sukulenty, czyli rośliny zatrzymujące wodę i odporne na długotrwałą suszę. Wśród popularnych sukulentów ogrodowych są m.in. agawy, kaktusy, aloesy, jukki czy grubosze.
Kolorowe ogrody – jak łączyć kolory kwiatów
Jeśli chodzi o barwy modnego ogrodu, w tym sezonie wyróżniają się dwa trendy. Pierwszy z nich to zaaranżowanie całej kwitnącej roślinności według dominującej barwy, np. odcieni różu i czerwieni. Kwiaty w takim ogrodzie są jednego gatunku lub w jednym kolorze. Inny trend to pełna dowolność, jeśli chodzi o kolorystykę roślinności. W tym przypadku w jednolitym kolorze powinny być utrzymane wszelkie inne elementy dekoracji ogrodu – meble, płotki, dróżki, altanki. Dobrym i ponadczasowym pomysłem jest również trzymanie się wyznaczonej przez siebie palety barw, która nie musi oznaczać jednego koloru, ale raczej pewien zestaw. Najmodniejsze w tym roku odcienie kwiatów ogrodowych to słoneczna żółć, łagodny błękit i blady róż.
Hitem są angielskie rabaty bylinowe, czyli kwiaty rosnące w kształcie wąskiego prostokąta na tle ściany, murku lub żywopłotu. Powinny być gęsto obsadzone roślinami o różnej wysokości, tworzącymi barwne plamy. Z pozoru sprawiają wrażenie chaotycznych i naturalnych, ale ich obsadzenie jest dobrze rozplanowane. Modne są także podwyższone rabaty, zbudowane na najczęściej drewnianych podestach, które nie tylko ładnie wyglądają, lecz także dobrze działają na wzrost i rozwój roślin.
Ponadczasowym, pozytywnym trendem jest subtelność w projektowaniu kolorystyki ogrodu. Coraz więcej widzimy również zaskakujących rozwiązań – na przykład mocny, intensywny kolor z grządek i rabatek przenosi się na płoty, altany, elewacje domów, które są tłem dla roślinności w delikatnych barwach. Kluczem do sukcesu jest umiar. Jeśli go zachowamy i dobrze przemyślimy całość kompozycji, w naszym ogrodzie może dobrze wyglądać nawet krasnal.
Projektanci ogrodów szukają też inspiracji w matematyce. Geometryczne kształty to jeden z trendów obecnych w ogrodnictwie od zawsze. Wiele rozwiązań architektonicznych symbolizuje zmiany pór roku i pogody. Dąży się też do próby przełamania granicy między ogrodem a zamkniętym pomieszczeniem. Modne są również pionowe wersje roślinności, czyli zielone ściany, które pojawiają się również w mieście, na przykład na biurowcach.
Kwiaty vintage i ogrody minimalistyczne
Respektowanie praw natury, odrzucenie pośpiechu i nadmiaru, dbanie o zharmonizowany rozwój siebie i swojego otoczenia to podstawy ruchu slow, który zaczął się od jedzenia i stopniowo objął kolejne dziedziny życia. Dotarł również do ogrodu, który coraz częściej jest bardzo bliski naturze – zamiast trawników sadzi się kwietne łąki, a zamiast starannie przyciętych żywopłotów – naturalnie wyglądające grupy krzewów.
Powróciła moda na dawne, wiejskie rośliny z babcinych ogródków. Coraz częściej widujemy w ogrodach dzwonki, groszek pachnący, kosmosy (zwane też warszawiankami), a także georginie, piwonie, mieczyki, paprocie. Na topie są rodzime gatunki roślin. Do łask wróciło miejsce na ognisko w ogrodzie i sztachetowe płoty, obsadzone wysokimi słonecznikami i malwami albo jaśminem i bzem.
Z kolei ogrody minimalistyczne, często spotykane na zachodzie Europy, są idealne w miejscach, w których uwagę przykuwa niezwykła architektura budynku, krajobraz albo ukształtowanie powierzchni. W takim ogrodzie najważniejsza jest bryła, faktura, materiał, naturalny kolor otoczenia. Często spotykane materiały w ogrodach minimalistycznych to drewno, surowy beton, kamień czy corten – stal przypominająca zardzewiałą blachę. Roślinność jest zredukowana do minimum, a jej celem jest podkreślenie urody otoczenia. Aranżacja ogrodu bazuje na trawach, kwiatach, krzewach i drzewach naturalnie występujących na danym terenie.
Kiedy ogród wchodzi do domu
Granica między domem a ogrodem zaciera się coraz bardziej. Ogrody wkraczają do naszych domów, na parapety, werandy i ogrody zimowe, ale i odwrotnie – dom wychodzi do ogrodu. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń przystosowanych do pracy w ogrodzie, począwszy od oświetlenia i technologii wifi, po sprzęty do przygotowywania posiłków na łonie natury. Ogród zajmuje też coraz ważniejszą pozycję w miastach – pojawia się na dachach budynków i na osiedlowych podwórkach. Zieleń jest uprawiana nawet na bardzo ograniczonym i zanieczyszczonym terenie. Wdziera się na coraz bardziej nietypowe miejskie przestrzenie. W Londynie powstaje nawet most, który będzie jednym wielkim ogrodem miejskim. Ponad jedna trzecia jego powierzchni, czyli 2,5 tys. m2, zostanie wypełniona kwiatami, krzewami i drzewami.
Pamiętajmy jednak nie tylko o wielkich ogrodach, lecz także o tych najmniejszych – na naszych domowych parapetach. Czytaj na vivus.pl: Co kwiaty w domu mówią o Tobie?
Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl