Art. Spons.

Lodówka na lata. Którą wybrać?

Współczesne lodówki mają mnóstwo funkcji, dzięki którym użytkowanie sprzętu staje się łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze. Jednak jedną z najważniejszych cech lodówki jest jej trwałość. Jak wybrać tę jedyną, która bezawaryjnie posłuży nam przez lata?

REKLAMA

Fot. System No Frost może powodować wysychanie owoców i warzyw /123RF/PICSEL

Wystarczy wejść do dowolnego marketu, na przykład sklepu RTV Euro AGD, by zobaczyć, że rynkowa oferta jest naprawdę bogata. Jak w tym wszystkim się zorientować? Dlaczego lodówki znacznie różnią się od siebie cenowo? Przede wszystkim musimy sami określić, czego oczekujemy od tego typu sprzętu. Niektórym najbardziej zależy na designie, innym na urządzeniu zaawansowanym technologicznie, jeszcze inni na pierwszym miejscu stawiają rozwiązania ekonomiczne. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki, by zakup był trafny i służył nam latami.

Lodówki do zabudowy czy wolnostojące?

Zapewne dość oczywiste jest stwierdzenie, że lodówka powinna nam się podobać. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nasz gust i moda ulegają zmianie, jeśli więc myślimy nad zakupem lodówki, która ma służyć nam wiele lat, to postawmy na klasyczny design. Sprzęt, który teraz wygląda nowocześnie, za kilka lat może już nie być zgodny z trendami, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór lodówki do zabudowy. Gdy uznamy, że pora wyremontować kuchnię, po prostu wymienimy jej zabudowę, zamiast kupować nowy sprzęt, który będzie pasować do designu odświeżonego pomieszczenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na lodówkę wolnostojącą, zwróćmy uwagę na to, by nie wyróżniała się krzykliwym designem, który za parę lat wyjdzie z mody. Wyjątkiem są sprzęty w stylu retro i vintage. Doskonałym przykładem urządzenia, które zawsze będzie wyglądać rewelacyjnie, jest lodówka Smeg Retro 50's.

Jaka jest optymalna pojemność lodówki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście to zależy od tego, ilu mamy domowników i jak często gotujemy. Czasem singiel potrzebuje urządzenia Side by Side, czyli dwudrzwiowej lodówki i zamrażalnika, gdyż tak uwielbia gotowanie, że nie wychodzi z kuchni. Innym razem pięcioosobowa rodzina praktycznie nie gotuje, gdyż korzysta z diety pudełkowej lub jada na stołówkach, dlatego w zupełności wystarczy przeciętnych rozmiarów lodówka z niewielkim zamrażalnikiem. Wielkość urządzenia należy więc rozsądnie dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, a także możliwości naszej kuchni – choćbyśmy bardzo chcieli, nie zawsze znajdziemy miejsce na sprzęt Side by Side.

Tutaj warto również zwrócić uwagę na sam rozkład szuflad i umiejscawianie zamrażalnika. Może się okazać, że sprytnie zaprojektowana lodówka, mimo że z zewnątrz ma niepozorny rozmiar, w środku jest bardzo pojemna. Dobry sposób na lepszą optymalizację przestrzeni chłodzącej znalazła marka LG, projektując model GBB72MCEFN – wysoki sprzęt z wąską ramą. Warto także zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi. Przeszkody (na przykład parapet) uniemożliwiające pełne ich otwarcie, mogą utrudnić wysuwanie dolnych szuflad. Na szczęście większość producentów oferuje możliwość przełożenia zawiasów. 

Co oznacza klasa energetyczna lodówki?

Nie zapominajmy, że lodówka ma działać prawie nieprzerwanie przez wiele lat. Ma to oczywiście niebagatelny wpływ na nasz rachunek za prąd. Dlatego przy zakupie lodówki koniecznie musimy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną, czyli efektywność energetyczną sprzętu, a mówiąc jeszcze prościej – ile lodówka zużywa prądu. Im wyższa klasa, tym bardziej oszczędne urządzenie. To bardzo ważny parametr, może się bowiem okazać, że tania w zakupie lodówka, jest horrendalnie droga w użytkowaniu. Obecnie w Unii Europejskiej wymaga się, by każde urządzenie wystawione na sprzedaż, było jasno oznaczone tzw. etykietą energetyczną, na której znajdziemy informacje o jego klasie. Najwyższa dostępna na rynku klasa oznaczona jest symbolem A+++. Pamiętajmy również, że zużycie prądu zależy nie tylko od klasy, ale również pojemności urządzenia – im większe, tym więcej musi pobrać energii. W tym kontekście warto wspomnieć o lodówkach z alarmem niedomkniętych drzwi, dzięki któremu unikniemy niekorzystnych dla sprzętu i naszej kieszeni wzrostów temperatury w lodówce. Ciekawym energooszczędnym rozwiązaniem jest także funkcja wakacje, którą znajdziemy na przykład w sprzęcie Whirlpool W7 921O K AQUA. Polega ona na zmniejszeniu mocy chłodzenia podczas naszej dłuższej nieobecności. Temperatura utrzymywana jest na poziomie około 12 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie musimy całkowicie wyłączać lodówki i znika ryzyko powstania nieprzyjemnego zapachu w komorze. Pamiętajmy, że trwałość sprzętu w dużym stopniu zależy od jego prawidłowego użytkowania.

Czym różnią się systemy chłodzenia w lodówkach?

No Frost, Frost Free, system statyczny – laikowi trudno się w tym odnaleźć, warto jednak znać różnice, by właściwie dopasować lodówkę do własnych potrzeb. Lodówki No Frost nie wymagają rozmrażania, gdyż wyposażone są w system zapobiegający osadzaniu się szronu. Nie powinny w nich powstawać nieprzyjemne zapachy. System ogranicza również rozwijanie się pleśni. Ma on jednak istotną wadę – może wysuszać świeżą żywność. Drugi typ lodówek wykorzystuje chłodzenie statyczne z użyciem specjalnych gazów. W nowszych lodówkach tego typu używa się wentylatorów, które równomiernie rozprowadzają schłodzone powietrze po całej komorze. Dzięki temu żywność dłużej zachowuje trwałość. Niestety ten system powoduje osadzanie się szronu na ścianach lodówki, dlatego co jakiś czas sprzęt należy rozmrozić i wyczyścić. Lodówki najnowszej generacji wyposażone są w system Frost Free, który nie powoduje wysychania produktów i nie wymaga odszraniania. Komora chłodzona jest statycznie, a obieg jest oddzielny dla chłodziarki i dla zamrażarki.

Termostat – mechaniczny czy elektryczny?

Jeśli szukamy rozwiązania wygodnego i praktycznego, lepiej wybrać lodówkę z termostatem elektrycznym. Umożliwia znacznie precyzyjniejsze ustawienie temperatury i zwiększa oszczędność urządzenia. Niestety elektryczny termostat jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów tego sprzętu. Warto więc rozważyć zakup lodówki, która będzie być może mniej nowoczesna, ale trwalsza. Gdy więc zależy nam na tym, by latami pozostawała sprawna, lepiej wybrać tę z termostatem manualnym. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w modelu Indesit LR8 S1 S.

Na koniec warto wspomnieć, że ważnym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie lodówki jest długość gwarancji. Daje ona nie tylko poczucie bezpieczeństwa, że sprzęt w razie awarii zostanie wymieniony lub naprawiony, ale świadczy także o pewności producenta, co do jakości oferowanego urządzenia.  

 

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lodówka na lata. Którą wybrać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.