Artykuły

Mieszkasz w centrum miasta? Oto jak, poradzisz sobie z hałasem dobiegającym zza okna

Mieszkanie w centrum miasta ma zdecydowanie wiele zalet, z pewnością nie należy do nich jednak natężenie hałasu. Istnieją skuteczne sposoby, aby się przed nim chronić - jednym z nich jest odpowiedni dobór dźwiękoszczelnych okien.
REKLAMA

Na początek odrobina teorii: dźwiękoszczelność okien określana jest ważonym współczynnikiem tłumienia hałasu (Rw), wyrażanego w decybelach (dB). Im wyższa jego wartość, tym bardziej okno izoluje od dźwięków z zewnątrz. Standardowe okna najczęściej mają ważony współczynnik tłumienia hałasu na poziomie 32 dB. Jednak stosując specjalne rozwiązania okienne można go podnieść i zapewnić sobie wyższy komfort w obcowaniu z otoczeniem.

Hałas hałasowi nierówny
Jeśli mieszkamy w centrum miasta lub w pobliżu autostrad, ważniejsze dla nas mogą okazać się tzw. wskaźniki korekcyjne oznaczane symbolem C i Ctr (o wartościach ujemnych). Informują one, jaka jest zdolność danego okna do tłumienia określonego typu hałasu. Wskaźnik C jest interesujący w przypadku budynków usytuowanych nieopodal lotnisk, tras szybkiego ruchu i dróg kolejowych. Z kolei Ctr określa zdolność tłumienia głównie niskich tonów, charakterystycznych dla ruchu ulicznego i typowo miejskiego zgiełku jak mieszanina muzyki, gwaru i warkotu silników.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

                                           Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Jak dobrać okna idealne?
Przede wszystkim należy określić, jaki typ hałasu dominuje w naszej okolicy. Idealnie byłoby także zasięgnąć informacji, jakie jest jego natężenie. To pozwoli nam dobrać okna o odpowiednich współczynnikach, które zagwarantują nam domowe zacisze. Jako naturalne i nieprzeszkadzające w funkcjonowaniu określa się dźwięki, które nie przekraczają 20-25 dB - to tzw. komfort akustyczny. W doborze okien o odpowiednich współczynnikach pomoże przedstawiciel producenta okien, na którego usługi się zdecydujemy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kliknij w zdjęcie i przejdź do całej galerii!

Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób czytać zapisy dotyczące dźwiękoszczelności umieszczane przy konkretnych modelach okien. Przykładowo okno oznaczone Rw 32 dB (-1; -4) będzie chronić przed dźwiękami o natężeniu 32 dB, z których dźwięki oznaczone wskaźnikiem C będą tłumione o 31 dB, a Ctr - 28 dB.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Dla mieszkań położonych w centrum miasta niezbędne okażą się okna o Rw wynoszącym co najmniej 35 dB i współczynniku Ctr nie mniejszym niż -4. Pamiętajmy jednak, że usytuowanie naszego mieszkania także nie jest bez znaczenia - przykładowo okna od strony podwórka mogą mieć niższe współczynniki przenikalności akustycznej niż te, które znajdują się od frontu budynku i wychodzą na ruchliwą ulicę.

Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Jak działają okna dźwiękoszczelne?
Klasyczne okna składają się ze stolarki i szyby zespolonej, na którą składają się osadzone w ramkach tafle szklane. Tymczasem w oknach dźwiękoszczelnych stosuje się szyby zespolone z tafli o większej masie i zróżnicowanej grubości. W oknach o wysokich współczynnikach co najmniej jedna z tych tafli jest laminowana. Taka technika uniemożliwia przenikanie falom dźwiękowym w głąb pomieszczenia. Okna dźwiękoszczelne najczęściej mają także niskie współczynniki przenikalności cieplnej - oznacza to, że bardzo dobrze izolują mieszkanie od zewnętrznej temperatury. Nie można jednak zapomnieć wtedy o montażu nawietrzników okiennych, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto jednak pamiętać, żeby były to nawietrzaki, które również są dźwiękochłonne. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię 


Dlaczego warto zainwestować w dźwiękoszczelne okna?

Udowodniono, że stała ekspozycja na hałas zwiększa irytację, podwyższa poziom stresu, a co za tym idzie - jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowań na różnorodne choroby. Między innymi są to silne migreny i bezsenność, ale także choroby kardiologiczne i neurologiczne! Nasze mieszkanie powinno być przystanią spokoju i azylem, w którym możemy się relaksować wraz z rodziną i bliskimi. A taki spokój jest zdecydowanie bezcenny.

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mieszkasz w centrum miasta? Oto jak, poradzisz sobie z hałasem dobiegającym zza okna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.