Artykuły

Pokój nastolatka – do nauki i rozrywki

Urządzenie pokoju dla nastolatka to niełatwe zadanie. Na ograniczonej powierzchni musi łączyć rozmaite funkcje – miejsca do nauki, zabawy, realizowania hobby, odpoczynku.
Pokój nastolatka – do nauki i rozrywki
REKLAMA

Urządzanie pokoju – najważniejsze wskazówki
Najważniejszą zasadą przy urządzaniu pokoju dla nastoletniego dziecka jest współpraca – miejsce, w którym nastolatek będzie spędzał czas, powinno odpowiadać jego oczekiwaniom, wyrażać jego zainteresowania i styl. Musi to być azyl, do którego chętnie będzie wracał.

Warto podzielić pokój dla nastolatka na trzy strefy: część sypialną, część poświęconą nauce oraz strefę rozrywki. Nie zawsze łatwo jest je wyznaczyć, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest nieduże. Pomogą wówczas meble przeznaczone do niewielkich pokoi, np. łóżko chowane do szafy, łóżko w regale czy piętrowe łóżko wraz z biurkiem.

Łóżko – centrum dowodzenia
Ciekawym rozwiązaniem jest także łóżko wyposażone w schowki – np. modele umieszczone na większej skrzyni, która zawiera półki i szuflady. Konieczny element w pokoju nastolatka stanowi również w miarę duża szafa – wraz z wiekiem przybywa bowiem ubrań. Część sypialna w pokoju dziewczęcym może uwzględnić ponadto niewielką toaletkę z lusterkiem. Jeśli jednak pokój jest na tyle duży, że pomieści swobodnie stojące łóżko, warto rozważyć ustawienie go w centrum. Wielu młodych woli bowiem uczyć się i czytać na łóżku niż przy biurku.

Pokój dla nastolatka to nie salon reprezentacyjny i nie musi przypominać pomieszczenia z katalogu firm meblowych. Trochę fantazji oraz aktywne włączenie się dziecka w aranżowanie jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Czuwajmy jednak nad ogólną estetyką pokoju oraz rozplanowaniem przestrzeni tak, aby pokój stał się funkcjonalny i wygodny.

Strefa nauki – ergonomiczna i funkcjonalna
Niektórzy radzą ustawić komputer na osobnym stoliku, a nie na biurku do nauki, aby podczas odrabiania lekcji dziecko nie rozpraszało się możliwością skorzystania z multimediów. Jednak obecnie komputer jest nie tylko narzędziem do gier, lecz także pomocą naukową, natomiast dostęp do Internetu nastolatek uzyskuje za pomocą smartfona. W pokojach młodzieżowych często zresztą goszczą laptopy, które można dowolnie przenieść. Drugie biurko może niepotrzebnie zajmować miejsce, zwłaszcza jeśli pokój jest niewielki.

Krzesło bez bólu
Wybierając biurko i krzesło, zwróćmy uwagę przede wszystkim, czy są ergonomiczne. Z różnych publikacji naukowych wynika niestety, że nawet 70% dzieci cierpi na wadę postawy lub chorobę narządów ruchu.
Nie potrafimy wyjaśnić wszystkich przyczyn powstawania skrzywień kręgosłupa, ale takie czynniki, jak niedobór ruchu, asymetryczna postawa ciała (np. przy pisaniu, pracy przy komputerze czy noszeniu ciężkich toreb z książkami), choć mogą nie stanowić pierwotnych przyczyn powstawania skoliozy, znacznie pogłębiają wadę już istniejącą. Źle ukształtowana sylwetka skutkuje także bólami kręgosłupa.

Biurko, które rośnie
Wysokość blatu biurka należy dobrać do wzrostu dziecka, a krzesło musi być wyprofilowane zgodnie z naturalnymi kształtami ciała – zarówno siedzisko, jak i oparcie. "Najlepiej udać się do salonu meblowego wspólnie i dokonać tam przymiarki. Plecy powinny przylegać do oparcia, stopy – stać naturalnie na podłodze, a kąt między podudziem a łydką powinien wynosić przynajmniej 90°, podobnie jak kąt między ramieniem a przedramieniem. Ręce powinny znajdować się na blacie biurka" - mówi Małgorzata Heleniak z firmy AJ Produkty. Praktycznym rozwiązaniem jest biurko z regulowaną wysokością blatu, które pozwoli nam uniknąć konieczności kupowania kolejnego mebla, gdy dziecko podrośnie.

Strefa rozrywki
Warto ustalić motyw przewodni pokoju, najlepiej związany z zainteresowaniami dziecka. Pasjonat muzyki może mieć oprawione plakaty ulubionych zespołów, wyeksponowany instrument, tablicę z biletami z koncertów i inne tematyczne dekoracje. Wielbiciel astronomii ucieszy się np. z galaktycznej fototapety, miejsca na teleskop i półki na modele astronomiczne. Młody fan modelarstwa będzie potrzebował regału czy gablotki na modele, a niektóre z nich (samoloty) można podwiesić pod sufitem. Weźmy też po uwagę rozmaite dekoracje związane z ulubionymi filmami.

Wyspa skarbów
Decyzję dotyczącą koloru ścian również warto podjąć wspólnie. Uważajmy, aby nie przesadzić z liczbą kolorów, ponieważ pokój może wyglądać pstrokato. Jeśli nie mamy wyraźnej koncepcji, lepiej pozostawić kolory neutralne i położyć nacisk na fototapetę, grafiki, plakaty. Nie zapominajmy oczywiście o regale z licznymi szufladami, półkami i schowkami. To mebel wielofunkcyjny, który posłuży do przechowywania książek, komiksów, bibelotów, kolekcji. Rozważmy też jakieś dodatkowe, poza krzesłem i łóżkiem, miejsce do siedzenia – niekoniecznie fotel. Może to być na przykład pufa z oparciem.

Pokój nastolatka powinien odzwierciedlać jego pasje i zainteresowania. Musi on czuć się w nim dobrze, dlatego niech bierze czynny udział w urządzaniu swoich małych czterech kątów – my czuwajmy tylko nad przebiegiem tego procesu i bądźmy ważnym głosem doradczym.

Materiał partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pokój nastolatka – do nauki i rozrywki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.