Artykuły

Nieestetyczny wygląd trawnika to coś, czego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Tym bardziej, gdy pokrywają go tu i ówdzie żółte przebarwienia, będące zwykle objawem poważniejszych uszkodzeń nie tylko powierzchniowych, ale i tych pojawiających się na korzeniach traw. Jak zapobiegać powstawaniu żółtych plam na trawniku, których dotychczas był naszą małą wielką dumą? Podstawą jest prawidłowa diagnoza – sprawdź, co stoi za zniszczeniem zieleni wokół domu i wykorzystaj nasz patent na przywrócenie jej zdrowia i pięknego wyglądu.

Czytaj artykuł 

Perukowiec podolski to ciekawy krzew, który cieszy urokiem przez cały rok. Jego największą ozdobą są wyjątkowo dekoracyjne owocostany przypominające perukę, dzięki czemu z pewnością ożywi każde miejsce w ogrodzie. Choć nie ma zbyt dużych wymagań, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które sprawią, że krzew będzie rosnąć zdrowo i wyglądać okazale. Czego nie lubi perukowiec podolski? Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja tego wyjątkowego gatunku.

Czytaj artykuł 

Na trawniku przed twoim domem pojawiły się żółte, suche placki? Gdy chwytasz źdźbła, bez użycia siły odrywają się od ziemi? Jeśli pod spodem zauważysz wygięte w podkówkę, grube i białe larwy, masz poważny problem. To pędraki – szkodniki glebowe, które sieją spustoszenie nie tylko na murawie, lecz również wśród naszych upraw. Jak pozbyć się pędraków z trawnika? Przekonaj się, jak zadziała na nie oprysk z czosnku.

Czytaj artykuł 

Dipladenia, zwana też mandevillą lub sandevillą gości na naszych balkonach dopiero od dekady, a już cieszy się rosnącą popularnością. Wynika to z jej egzotycznego wyglądu: ciemnozielone błyszczące liście i trąbkowate kwiaty ożywią każdy balkon i taras feerią barw. Roślina kwitnie przez większą część roku, przeszkodzą jej w tym dopiero pierwsze przymrozki. Jedynym problemem w jej uprawie jest zimowanie. Jak pielęgnować dipladenię, by odwdzięczyła się długim kwitnieniem? Nie jest to skomplikowane. 

Czytaj artykuł 

Długie, gęsto usiane kielichowatymi kwiatami pędy supertunii Vista potrafią dorastać nawet do dwóch metrów, tworząc w donicach stojących i podwieszanych barwne kaskady, utrzymujące się od maja do nawet połowy listopada. To supermocna odmiana petunii zwisającej, której estetyka, odporność na zmienne warunki pogodowe i szaleńczo szybki wzrost sprawiają, że ogrodnicy ją wprost uwielbiają. Zapewnij jej odrobinę uwagi, a zakwitnie obficie w jednym, dwóch lub wielu kolorach, a jej ozdobne paski będą prawdziwą „wisienką na torcie” kwiatowej kompozycji.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Tulipany to kwiaty o niezwykłym uroku, które wiosną są najcudowniejszą ozdobą ogrodu. Sadząc je na swojej działce, zakładamy, że co sezon będą wspaniale kwitły, nie zawsze jednak tak się dzieje. Z czego to wynika? Jak powinniśmy postępować, by każdej wiosny pięknie kwitły? Sprawdź, co zrobić z tulipanami po przekwitnięciu – to klucz do ich spektakularnego rozkwitu w kolejnym roku.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Uprawa chrzanu to czysta przyjemność. Jest niezwykle cenionym dodatkiem do potraw, posiada liczne właściwości prozdrowotne, a przy tym nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Mało kto jednak wie, że jego specyficzny zapach działa odstraszająco na niektóre szkodniki. Chrzan to roślina, którą z pewnością warto mieć w swoim ogrodzie. Teraz jest idealny moment, aby zacząć przygodę z nim.

Czytaj artykuł 

Ćma bukszpanowa składa jaja nawet 4 razy w roku, co powoduje prawdziwą plagę żarłocznych larw, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia krzewu. Właściwa prewencja może uratować twój żywopłot. Warto zatem regularnie przeglądać krzewy w poszukiwaniu jaj ćmy bukszpanowej i w razie pierwszych objawów żerowania larw – szybko reagować.  

Czytaj artykuł 

Bywa nazywana lawendą syberyjską, choć ze znaną nam lawendą niewiele ma wspólnego. Pokrojem przypomina dorodne krzewy magnolii, ale jej wiechowate kwiaty, postrzępione, rozwichrzone i niezwykle gęsto osadzone, utrzymują się na gałęziach nawet przez kilka miesięcy, o ile tylko warunki temu sprzyjają. Lagerstroemia indyjska, najdłużej kwitnący krzew ze znanych mi okazów, maluje zdominowane zielenią krajobrazy na intensywne odcienie różu, fioletu lub czerwieni, stając się główną dekoracją przestrzeni. Poznaj jej najpopularniejsze odmiany i wybierz tę, która już wkrótce stanie się królową twojego ogrodu.

Czytaj artykuł 

Szukasz wytrzymałej i niewymagającej rośliny na skalniak, która będzie zdobić go pięknymi kwiatami? Niepozorna, lecz niezwykle urodziwa naradka jest doskonałą propozycją dla ciebie. To gatunek odporny na trudne warunki – wyrośnie nawet w szczelinie muru! Ta piękna bylina świetnie czuje się w suchych i słonecznych miejscach, gdzie tworzy kobierce pełne kwiatów. Podpowiadamy, jak uprawiać naradkę.

Czytaj artykuł 

Punktem honoru każdego ogrodnika amatora jest to, by nie używać w swoich uprawach sztucznych nawozów czy oprysków. Róże, bezsprzeczne królowe naszych ogrodów, również można dokarmiać naturalnie. W tym przypadku trzeba się jednak twardo trzymać pewnych zasad, by nie popełnić błędu, który te wrażliwe i kapryśne kwiaty mogą przypłacić życiem. Podpowiadamy, czym i jak nawozić róże, by było naturalnie i bezpiecznie dla kwiatów oraz innych upraw.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Hosty zachwycają dekoracyjnymi liśćmi, dlatego wiele osób chętnie uprawia je w swoich ogrodach. To rośliny bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i kolorów, świetnie więc nadają się do tworzenia ciekawych kompozycji. Choć nie potrzebują obfitego dokarmiania, warto je zasilać, by miały pięknie wybarwione liście. Kiedy nawozić funkie i czym to robić? Sprawdź, jakie odżywki sprawdzą się najlepiej.

Czytaj artykuł 

Chcesz urozmaicić swój ogród i dodać trochę kolorów? Żywopłot z lilaka pospolitego sprawdzi się idealnie. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko stworzyć zieloną ścianę, ale również zdobi przestrzeń swoimi okazałymi kwiatostanami o intensywnym zapachu. Ponadto ochroni przed wiatrem, a także ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego i jak o niego dbać? Podpowiadamy.    

Czytaj artykuł 

Nawożenie rozsady papryki to jeden z kluczowych czynników wpływających na sukces w uprawie tego warzywa. Odpowiednie dostarczenie składników odżywczych zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój sadzonek, a to przekłada się na wielkość oraz jakość osiąganych plonów. Czego potrzebuje papryka? Bez tych składników sadzonki będą blade i cienkie, co uniemożliwia uzyskanie dorodnych plonów.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.