Budowskaz radzi

Czy warto budować dom z gliny?

Wraca moda na budowanie z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak: glina, słoma czy drewno. Wbrew temu, co może się wydawać, takie domy pozwalają na komfortowe życie. Sporo ich powstaje w USA, Australii, Kanadzie czy w Niemczech. Bez obaw, nie przypominają one dawnych lepianek.

REKLAMA

Zastosowanie gliny w budownictwie

Glina jest surowcem budowlanym znanym od wieków. Pozyskanie jej nie jest trudne. Ponadto nie wymaga ona obróbki w wysokiej temperaturze. Glina ma szerokie zastosowanie w budownictwie, nadaje się do murowania, tynkowania, konstruowania stropów czy stawiania ścian. Można z niej wytwarzać piece, posadzki czy dachówki.

Co istotne, nie każda glina czy słoma nadają się do budowy domu. Muszą one posiadać odpowiednie parametry. Przy wyborze produktów z gliny do budowy domu trzeba pamiętać, że powinny one spełniać normy: BN-62/6738-01, BN-62/8841-04 oraz BN-62/9012-01.

Zobacz więcej zdjęć

Zalety domów z gliny

Domy z gliny są przede wszystkim ekologiczne oraz niemal całkowicie biodegradowalne. Ponadto możemy dowolnie kształtować ich bryłę. Z gliny mogą powstać zarówno domy tradycyjne, jak i też te o nieregularnych kształtach. Mają również dobrą akustykę. Materiał ten zapobiega elektrostatycznemu naładowywaniu się obiektów.

Zaletą gliny jest to, że akumuluje ciepło, wchłania i oddaje wilgoć, dzięki czemu wewnątrz panuje klimat przyjazny dla naszego organizmu. Idealnie sprawdzi się dla alergików, glina bowiem w znacznym stopniu eliminuje kurz. Zapobiega też powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. W pomieszczeniach nie rozwijają się grzyby czy pleśń. Dzięki grubym ścianom w lecie nie jest gorąco, a w zimie zimno.

Zobacz więcej zdjęć

W przypadku domów z gliny i słomy mają one świetne parametry izolacyjne. Glina zwykle pełni rolę tynku dla słomy lub gwarantuje jej spajanie z innymi materiałami. Wykorzystywane są trociny, wióry drewna, keramzyt. Glina może być uzupełniana piaskiem. Wtedy konieczna jest dodatkowa izolacja termiczna.

Nie bez znaczenia jest to, że domy z gliny można budować dość szybko, a same materiały są tańsze niż w przypadku tradycyjnych domów. Na uwagę zasługuje też wyjątkowa estetyka budynków.

Wady glinianego budulca

W Polsce z uwagi na małą popularność tego materiału problematyczne może okazać się znalezienie dobrego i sprawdzonego wykonawcy. Z uwagi na nieodporność na wodę tego materiału, trzeba szczególnie uważać, zakładając instalację wodną. Podczas budowy czynnikiem, który musimy brać pod uwagę jest pogoda. W przypadku gliny ściany powinny być dość grube – 50-60 cm, co wpływa na wielkość powierzchni użytkowej. Jest to szczególnie ważne przy małej działce. Należy położyć trzy warstwy o grubości około 7 cm. Musimy pamiętać, że poszczególne warstwy powinny być całkowicie suche. Podczas budowy trzeba szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie przeciwpożarowym, bowiem kostki zawierające słomę na pierwszym etapie prac nie są zabezpieczone przed ogniem.

Technologia budowy

Najczęściej w przypadku domów z gliny zastosowanie mają dwa rodzaje technologii. W przypadku pierwszej wykorzystuje się szkielet konstrukcyjny ze stali, drewna albo z prefabrykowanych elementów żelbetowych. Następnie szkielet ten jest wypełniany lekką gliną – np. gliną ze słomą.

Do wykonania ścian można też zastosować glinę konstrukcyjną, która jest mieszanką gliny i dodatków. Świetnie sprawdzą się zarówno te organiczne, jak i nieorganiczne. Dzięki temu ściany nie pękają. W przypadku dodatków powinny być one nie tylko wytrzymałe, ale też wyróżniać się minimalną kurczliwością. Można ubijać glinę w szalunkach, jak też wykorzystać gotowe gliniane bloczki. Ściany z bloczków mogą być dodatkowo ocieplone lekką gliną lub wełną mineralną. Jeśli w domu przewidziane jest poddasze, warto wówczas wykorzystać do ocieplenia wełnę celulozową.

Zobacz więcej zdjęć

Właściwe otynkowanie domu zapewnia mu dobrą termoizolacyjność. Dzięki glinie można dobrać różnorodne faktury ścian, a także tworzyć takie bez ostrych krawędzi.

Dom z gliny musi posiadać odpowiedni dach, który będzie ognioodporny, Producenci kostek ze słomy zapewniają, że dzięki ich sprasowaniu znacznie ogranicza się palność tego materiału. Można też wykorzystać wszelkie pokrycia stosowane w tradycyjnych domach. Szczególnie popularna jest dachówka ceramiczna. Więcej o wyborze dachówek możecie przeczytać tutaj.

Zobacz więcej zdjęć

Dom z gliny a dom tradycyjny – koszty budowy i eksploatacji

Ceny domów z gliny i słomy zależą od ich rozmiarów. Najtańsze są proste bryły, droższe te skomplikowane. Wybierając ten rodzaj domu, mniej zapłacimy za materiały, ale więcej za robociznę. Szacuje się, że koszt domu z gliny i słomy jest porównywalny do domów murowanych. Należy podkreślić, że budynki gliniane są jednak tańsze w utrzymaniu – aby we wnętrzu było ciepło zimą potrzeba znacznie mniej energii, dzięki czemu ograniczamy wydatki na ogrzewanie.

Domy z gliny i słomy wciąż nie są w Polsce popularne, jednak niewątpliwe zalety tej technologii mogą sprawić, że to się niebawem zmieni.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy warto budować dom z gliny?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.