Budowskaz radzi

Przyjazne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko mniejsze zużycie energii, zaletą tego rozwiązania jest również lepsze samopoczucie domowników.

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe jak sama nazwa wskazuje, umieszczane jest w jednej z warstw podłogi. Charakteryzuje się tym, że w większości oddaje ciepło poprzez promieniowanie. Można przyjąć, że większość ciepła jest dostarczana właśnie w ten sposób. Co więcej, nasz „grzejnik” ma wtedy powierzchnię prawie porównywalną z powierzchnią podłogi. W efekcie rozkład temperatury w pomieszczeniu jest bardziej przyjazny dla człowieka. Ten sposób ogrzewania pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego przy niższej temperaturze niż w ogrzewaniu grzejnikami tradycyjnymi o około 1 – 2 stopnie. Przekłada się to oczywiście na niższe koszty. Takie ogrzewanie nazywamy niskotemperaturowym. Można szacować, że oszczędności wynoszą tutaj około 10%. Oczywiście jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i stopień naszych oszczędności jest w konsekwencji wypadkową wielu czynników. Istotne jest między innymi prawidłowe rozłożenie ogrzewania i ocieplenie.

Pamiętajmy, by ogrzewania podłogowego nie zakładać w miejscach, gdzie planujemy stałą zabudowę, jak choćby szafa czy wyspa kuchenna. Pionowy rozkład temperatur, który występuje w ogrzewaniu podłogowym, jest dla nas bardzo przyjazny. Od dołu, czyli od stóp czujemy ciepło, a im wyżej tym jest nieco chłodniej. Ogrzane powietrze jest lżejsze do zimnego, więc zawsze będzie unosiło się do góry. Jeśli więc różnice temperatur są minimalne to i cyrkulacja powietrza jest mniejsza.

Zobacz więcej zdjęć

Istotna jest też kwestia estetyki. Przy ogrzewaniu podłogowym po prostu nie ma grzejników i całą przestrzeń ścian możemy wykorzystać na zabudowę, elementy dekoracyjne lub pozostawić ją w określonym dla wystroju wnętrza kolorze. Ze względu na rodzaj środka grzewczego ogrzewanie podłogowe podzielić możemy na dwa zasadnicze i najczęściej stosowane rodzaje: ogrzewanie elektryczne lub wodne.

Najbardziej popularne i uważane za najbardziej energooszczędne jest ogrzewanie wodne. W podłodze układane są rury, przez które przepływa woda. Przyjmuje się, że na zasilaniu temperatura nie powinna być wyższa niż 55 stopni, na powrocie około 40 – 45 stopni. Zakłada się, że temperatura w pomieszczeniach nie będzie wyższa niż 29 stopni (optymalny wskaźnik to około 26 stopni). Do obliczeń powinniśmy założyć wyższą temperaturę w łazienkach. Tu przyjmuje się nawet do 34 stopni.

Oczywiście w praktyce temperaturę dostosujemy do naszego komfortu cieplnego. Dlatego idealne do ogrzewania podłogowego są kotły kondensacyjne lub pompy ciepła. Ich najwyższa sprawność osiągana jest bowiem właśnie w tym przedziale temperatur. Na podłodze uzyskujemy wtedy z reguły bardzo przyjazną dla człowieka temperaturę. Rury układa się nad izolacją w wylewce betonowej (jastrych). Jeśli tego typu ogrzewanie stosujemy na parterze, warto pamiętać o odpowiedniej grubości i jakości izolacji pod wylewką. W innym przypadku zamiast w całości ogrzewać wnętrze domu, ogrzejemy częściowo grunt.

Zobacz więcej zdjęć

Bardzo często stosuje się systemy mieszane, ogrzewanie podłogowe plus grzejniki. Najczęściej w tym systemie podłogówkę stosuje się na parterze i w łazienkach, a na piętrze instaluje się ogrzewanie grzejnikowe. Do niedawna panowało przekonanie, że ogrzewanie podłogowe może być stosowane wyłącznie tam, gdzie mamy na podłodze płytki ceramiczne, beton lub kamień. Teraz do tego typu ogrzewania dostosowali się również producenci paneli. Wystarczy zajrzeć do któregoś z marketów budowlanych, by przekonać się, że na połowie paneli znajdziemy już oznaczenie  "przystosowane do ogrzewania podłogowego".

Do ogrzewania podłogowego dostosowali się także producenci desek podłogowych. Czy to możliwe skoro deska jest materiałem o wyższym oporze cieplnym, z niższą przenikalnością ciepła, a do tego reaguje na zmiany temperatury? Oczywiście, że tak, co więcej wielu producentów desek doskonale przystosowało swoje produkty do ogrzewania podłogowego. Można to osiągnąć między innymi poprzez stosowanie warstw konstrukcyjnych. Należy jednak pamiętać, że drewno nie powinno być nagrzewane do zbyt wysokich temperatur, lepiej nie stosować ich powyżej 27 stopni. W nowych domach, w których zapotrzebowanie na energię jest dużo mniejsze, deski na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się bardzo dobrze. Podłogówka ma dużo wyższą bezwładność od ogrzewania grzejnikowego: okres od włączenia ogrzewania do osiągnięcia satysfakcjonującej temperatury jest więc dłuższy, ale po uruchomieniu podgrzanie lub schłodzenie o kilka stopni nie jest już tak długotrwałe. Przyznać trzeba, że ułożenie ogrzewania podłogowego jest droższe od tradycyjnych grzejników, ale wyższe koszty szybko zrekompensują nam niższe opłaty za ogrzewanie.


Fot. 123RF/PICSELL

Podłogówka elektryczna

W przyszłości raczej możemy spodziewać się wzrostów opłat zarówno za gaz, jak i ogrzewanie elektryczne. Dlatego dzisiaj tak ważne są nakłady na obniżenie kosztów ogrzewania w późniejszym czasie. Właśnie z powodu kosztów prądu dość rzadko stosuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne, choć producenci tego typu ogrzewania wykorzystują coraz bardziej energooszczędne rozwiązania. Czasem stosuje się je jako system dogrzewający: można tak zrobić w łazience lub na ścianach w miejscach, gdzie chcemy uzyskać wyższą temperaturę. Koszt zakładania ogrzewania elektrycznego jest niższy niż wodnego.

Ostatnio coraz częściej stosuje się podłogowe ogrzewanie elektryczne w domach pasywnych, w których cała powierzchnia ogrzewana jest pompą ciepła. Tu koszty są niewielkie, zapotrzebowanie na energię jest bowiem dużo niższe niż w tradycyjnym budownictwie. W ofercie producentów są też maty elektryczne na podczerwień. Zasada ich działania podobna jest do działania słońca. Podczerwień ogrzewa bezpośrednio ciała stałe, w tym znajdującego się w pomieszczeniu człowieka. Dopiero od ciał stałych ogrzewane jest powietrze. Takie ogrzewanie potrzebuje mniej prądu od klasycznego ogrzewania elektrycznego. Maty zakładane są nie tylko na podłogach, popularne jest także układanie mat na sufitach i na ścianach.

Zobacz więcej zdjęć
Koszty i oszczędności

Osiągnięcie nie tylko przyjaznych, ale także energooszczędnych parametrów związane jest z wieloma czynnikami: rodzaj ocieplenia, szczelność okien, wentylacja, rekuperacja itd. Dlatego każdy projektant instalacji przed projektowaniem powinien dokładnie zapoznać się z całym projektem domu, a także uwzględnić jego usytuowanie względem stron świata i terenu gdzie będzie realizowany projekt.

Fakty:
  • ogrzewanie podłogowe będzie dobrze działało tylko wtedy, kiedy zostanie precyzyjnie zaprojektowane i wykonane przez fachowców,
  • jest droższe w wykonaniu od ogrzewania grzejnikowego, ale koszty szybko kompensowane są przez zyski,
  • można je stosować nie tylko przy płytkach ceramicznych, ale także przy panelach, a nawet deskach, ale powinno się to uwzględnić na etapie projektowania ze względu na różne współczynniki przenikania cieplnego,
  • nie ma sensu ogrzewanie podłogowe tam, gdzie chcemy dać gruby, puszysty dywan, jeśli ktoś się upiera to może, ale musi liczyć się ze stratami ciepła,
  • ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się przy zastosowaniu systemu ogrzewania niskotemperaturowego, czyli przy kotłach kondensacyjnych i pompach ciepła.

Zdjęcie główne: Pixabay

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

GabaFi

Mamy ogrzewanie podłogowe dołu oraz kominkowe na cały dom. Metraż 110 metrów. Podłogówkę zastosowaliśmy pod panele winylowe. Wyczytałam na https://akademiafloorexpert.pl, że winyl dobrze przewodzi ciepło i jest ekonomiczny z punktu widzenia rachunków za ogrzewanie podłogowe i potwierdził nam to architekt.

mariolamac123456789

Ja z mężem i kolega z firmy kopiliśmy mieszkanie w 1 z osiedli pod poznaniem ten sam metraż i układ ogrzewanie gazowe piec 2 funkcyjny z zamkniętą komora spalania( był już w ramach zakupu mieszkania ) a wiec metraż plus piece mamy takie same . My z mężem zostaliśmy przy kaloryferach kolega postanowił zainwestować w ogrzewanie podłogowe . My przy temperaturze 22-25 stopni w dzień i 21 w nocy bo tak są ustawione sterowniki płacimy raz na 2 miesiące miedzy 260-300zł za gaz mieszkając w 5 osób . Kolega płaci miedzy 390-480zł mieszkając w 3 osoby utrzymując ta sama temperaturę . A wiec gdzie jest ta oszczędność?? sory ale nie kumam

REKLAMA
Marcinek84

Najwiecej mają do powiedzenia Ci, co podłogówkę znają z opowiadań znajomego znajomego. Mieszkając na wsi wspaniałą sprawą jest duży kocioł najlepiej dolnego spalania na wszelaką biomasę z zbiornikiem akumulacyjnym, ja mam 4tys litrów akurat plus kocioł 60kW. "Dolniaki" z buforem bez problemu spełniają wymogi klasy 5. rozpalam w kotle raz na dobę w sezonie grzewczym, a przejściowym co dwa. Cały parter podłogówka, piętro niestety grzejniki. Każde pomieszczenie ma swój termostat, temp w domu przez cały okres grzewczy jest taka sama 21C pokój dzienny, sypialnia 19C, łazienka 26C. Dla mnie "wieśniaka" był to duży postęp technologiczny, kiedy wcześniej przy zwykłym zestawie kocioł na wszystko-górniak plus grzejniki w domu było albo za gorąco albo za zimno i tak na zmianę, nie wspominając o częstym bieganiu do kotłowni..... biomasa spalana w optymalnych warunkach, wysokiej temp oddaje dużo ciepła, a i kocioł dłużej posłuży niż taki, który się kisi w 40-50C. Termostaty umożliwiają dawkowanie ciepła na instalacje kiedy jest potrzebna, Nie zamienił bym tego typu ogrzewania na żaden inny. Pozdrawiam

Slawek1971

Po przeczytaniu tego co piszesz to chce się tylko pogratulować naszemu systemowi edukacyjnemu. 1. Beton ma opór cieplny ale nie jest materiałem izolacyjny, jest dużo niższy niż opór ocieplenia którym "obudowujesz” wylewaną podłogę - więc zgodnie z prawami fizyki - ciepło będzie wydostawać się tak gdzie jest najniższy opór cieplny. 2. Czy chcesz wszystkim powiedzieć że w domu ogrzewanym kaloryferami o temperaturze zasilania powiedzmy 60 st C nie będzie kurzu? To ciekawe, bo jest to typowe ogrzewanie cyrkulacyjne które działa tylko dlatego że gorące powietrze z kaloryfera krąży po pomieszczeniu a z nim kurz, roztocza. Najwyższa temperatura jest pod sufitem a najniższa przy podłodze. Komfort cieplny w pomieszczeniu jest zdecydowanie niższy niż przy podłogówce - każdy wie że przy podłogówce można chodzić na boso bo jest przyjemnie ciepła w stopy a zna widok domów z kaloryferami gdzie niezbędnym atrybutem jest koc na nogi i ciepła kapcie :-) 4. Jestem alergikiem i dlatego mam ogrzewanie podłogowe, kurzu jest najwięcej w pobliżu podłogi – wystarczy odkurzać. 5. Najtańszy sposób na tanie ogrzewanie to kocioł na węgiel i kaloryfery a nie podłogówka z niskotemperaturowym kotłem lub pompą ciepła. Coś ci się w tym przypadku całkowicie pomieszało. 6. Nie jest to moda polska ale system stosowany na zachodzie od kilkudziesięciu lat a u nas z powodu wysokich kosztów instalacji od kilkunastu. Zresztą historycznie to już zamek krzyżacki w Malborku miał ogrzewanie podłogowe w głównych salach którego źródłem ciepła były paleniska pod podłogami. Dobra zasada by krytykować lub chwalić najpierw poznaj sam.

fehu66

"Bardzo ciekawe stwierdzenia pseudo fachowe i pseudo fachowców. Ogrzewanie podłogowe to zwykła łatwizna a już używanie rur plastikowych ( o dużych własnościach izolujących ) jest śmieszne. Jeszcze bardziej śmieszne jest izolowanie betonem (również duży opór cieplny) oraz wykładziną podłogową, drewno,panele, itp. (duży opór cieplny, za wyjątkiem płytek ale...) Nie jest ani efektywne ani oszczędne. Na dodatek materiały muszą być bardzo dobrej jakości + doskonały montaż. W przypadku awarii tragedia w jednym akcie. Dlatego używa się zasilania na każdy punkt oddzielnie. Dodatkowo tam gdzie będą stały meble, dywany nie powinno być ogrzewania. Konia z rzędem temu, który przez lata będzie miał meble zawsze w jednym miejscu. Dodatkowy problem to temperatura podłogi a szczególnie jej wpływ na zdrowie... radzę poczytać ostrzeżenia... Dodatkowo unoszący się w pomieszczeniach ...kurz, roztocza i wszelkie zanieczyszczenia. To super sprawa dla mieszkańców a szczególnie dzieci i alergików... To moda typowo polska. Jedyną zaletą jest brak kaloryferów na ścianach psujących estetykę pomieszczeń. Ale skoro kogoś nie stać na ładne i drogie kaloryfery to wiadomo,że nie stać go na dom... Dlatego taką cieszy się popularnością to ogrzewanie... bieda ogrzewanie.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przyjazne ogrzewanie podłogowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.