Budowskaz radzi

To warto wiedzieć o fotowoltaice. Co się zmieni od 2022 roku?

Instalacje fotowoltaiczne są dzisiaj jednym z najtańszych alternatywnych źródeł energii. Dowiedz się, jak działa fotowoltaika, czy opłaca się zamontować panele i jakie zmiany czekają nas w rozliczaniu systemów fotowoltaicznych w 2022 roku.

Instalacje fotowoltaiczne w 2022. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Fotowoltaika — jak działa?

Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest prosta. Krzem lub inne podobne substancje przechwytują fotony, czyli cząsteczki światła i zamieniają je w prąd stały. Często bywają mylone z panelami solarnymi, które są po prostu systemami rurek podgrzewającymi wodę. Panele zbudowane są w formie prostokątów, które układa się w miejscach nasłonecznionych. Idealne położenie paneli fotowoltaicznych to takie, gdzie cała powierzchnia panela jest w jak najdłuższym czasie wyeksponowana na promieniowanie słoneczne.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Przy montażu warto uwzględnić fakt, iż w różnych porach roku słońce pada pod innym kątem. W Polsce optymalne nachylenie paneli to kąt pomiędzy 30 a 40 stopni. Takie właśnie nachylenie ma większość dachów dwuspadowych. Nie warto psuć architektury budynku, by dostosować kąt nachylenia dachu do paneli, bowiem spadek sprawności wcale nie jest zbyt duży przy innym kącie niż optymalny. Odchylenie nawet o kilkanaście stopni nie jest żadnym problemem. Wbrew obiegowej opinii można je montować także w pionie i zastępować panelami powierzchnie barierek balkonowych. Przy 90 stopniach dobre panele są w stanie odebrać ponad 70% całkowitej energii. Przy 60 stopniach sprawność takiego panelu w porównaniu z maksymalnym wyniesie 90 procent. Niewiele osób zwraca uwagę na to, że panele ustawione pod większym kątem będą co prawda produkowały trochę mniej energii w lecie, ale za to zimą, kiedy słońce jest najniżej nad horyzontem, ich sprawność wzrośnie, a często właśnie o tej porze roku zużywamy najwięcej energii. Nie jest prawdą, że panele działają tylko w dni słoneczne. Odbierają każdą cząstkę światła. Oczywiście im większe nasłonecznienie, tym lepiej, ale nawet w pochmurne dni potrafią wyprodukować sporo energii.

Przeczytaj: 10 zasad oszczędzania energii 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych:

 • monokrystaliczne – zbudowane z jednego kryształu krzemu, ich sprawność wynosi od 15 do 19 procent, najczęściej mają czarny kolor
 • polikrystaliczne – zbudowane z wielu kryształów krzemu, mają mniejszą sprawność od monokrystalicznych i wynosi ona od 14 do 16 procent, cechują się mniejszym spadkiem mocy przy wzrostach temperatur, są najpopularniejszą formą paneli dostępnych na rynku
 • amorficzne – zbudowane z krzemu niewykrystalizowanego. Są najtańsze na rynku, ale mają też najniższą sprawność i wynosi ona zaledwie 6 do 10 procent.
 • CdTe – zbudowane z półprzewodnika tellurku kadmu, charakteryzują się czerwonym kolorem, mają sprawność od 10 do 12 procent i są bardzo cienkie
 • CIGS – zbudowane z miedzi, indu, galu i selenu, równie cienkie jak panele CdTe, czasem o grubości zaledwie kilku milimetrów, mają standardowo sprawność na poziomie od 12 do 14 procent

Panel, czyli wafel?

Firmy montujące panele poszczególne prostokąty określają mianem wafli. Nie zdziwcie się zatem, jeżeli otrzymacie pytanie, ile wafli ma być ułożone na waszym dachu lub w ogrodzie.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Wszystko zależy od tego, czy chcecie traktować fotowoltaikę jako sposób na obniżenie rachunków, czy też chcecie prawie w całości uniezależnić się od zewnętrznego prądu. Aby o tym zdecydować, warto zapoznać się z modelami użytkowania energii elektrycznej. W Europie panuje model wspólnego pobierania energii zarówno z paneli, jak i z zewnętrznego źródła. W Polsce program ten nazywa się "Prosument". Jest to skrót od słów Konsument i Producent. Jesteśmy więc równocześnie zarówno konsumentem, jak i producentem. To znaczy, że nasza sieć wewnętrzna jest na stałe podpięta do zewnętrznej sieci. W momencie, kiedy produkujemy prądu za dużo, jest on odprowadzany na zewnątrz, jeżeli za mało pobieramy go z sieci zewnętrznej. Jeśli więc zużyjemy 5 tysięcy kWh prądu a wyprodukujemy np. 4 tysiące, zapłacimy jedynie za różnicę, czyli za tysiąc kilowatogodzin. Do tego doliczyć trzeba symboliczną opłatę za obsługę rozliczeń, która wynosi nie więcej niż kilka złotych w zależności od operatora, z którym mamy umowę na dostawę prądu. Klasyczny panel krzemowy polikrystaliczny, a takie są w większości montowane ze względu na sprawność i cenę składa się z 60 lub 72 ogniw i ma średnie wymiary 1 metr na 1,7 w zależności od producenta. Taki jeden panel dobrze wyeksponowany na południe może wyprodukować rocznie około 250 kWh. Średnie zużycie dla domu jednorodzinnego to około 2 500 kWh do 3 500 Kwh. To oznacza, że takich paneli powinniśmy mieć kilkanaście, by w całości zaspokajać zapotrzebowanie na prąd. Wiele zależy jednak od naszych przyzwyczajeń i skłonności do oszczędzania.

Ile pobierają różne odbiorniki prądu?

 • lodówka – około 300 kWh rocznie
 • komputer stacjonarny z ekranem – 120 kWh
 • czajnik – 80 kWh
 • TV – 60 kWh
 • oświetlenie energooszczędne 10 – 15 kWh

Przeczytaj: Prąd — wszystko, co musisz wiedzieć o instalacji elektrycznej w domu

 

Zestaw fotowoltaiki, ile to kosztuje?

Pojedynczy panel to koszt około 700 złotych, przy 16 panelach, czyli optymalnej liczbie zapewniającej całkowite zapotrzebowanie na prąd dla zwracającej uwagę na energooszczędność rodziny to koszt 11 200 zł. Do tego dochodzi inwerter, bez którego instalacja nie będzie pracować. W zależności od producenta kosztuje od 3 do 5 tysięcy złotych. Inwerter jest konieczny, jest to bowiem urządzenie, które zamienia produkowany w panelach prąd stały, na prąd zmienny, taki jaki jest w naszych gniazdkach. Panele trzeba na czymś przymocować i podłączyć okablowaniem. Wraz z robocizną jest to rząd wielkości około 5 tysięcy złotych. Całość instalacji wyniesie więc mniej więcej 20 tysięcy złotych.

Jak długo musimy poczekać na zwrot z inwestycji?

Jeśli zużywamy rocznie 3 tysiące kWh to przy aktualnej cenie 0,6 zł za 1 kWh, nasze roczne wydatki za prąd wyniosą 1800 zł. Okres zwrotu inwestycji to nieco ponad 11 lat. Pamiętajmy też, że ogniwa mają określoną żywotność. Szacuje się, że po około 12 latach sprawność systemu wyniesie 90 procent, po 25 latach 80 procent. To znaczy, że następne kilkanaście lat po zwrocie inwestycji możemy cieszyć się darmowym prądem. W sprzedaży jest teraz coraz więcej coraz tańszych ogniw, ostatnio na rynek wprowadzono mini instalacje wspomagające odzyskiwanie prądu. Kompletna instalacja składająca się z dwóch paneli wraz z inwerterem, dokumentacją do elektrowni i systemami mocującymi kosztuje niewiele ponad 3 tysiące złotych. Panele słoneczne ma w swojej ofercie nawet znany sklep meblarski.

Fotowoltaika – fakty i mity

 • W Polsce jest za zimno i zbyt mało światła – to nieprawda, w leżących na podobnej wysokości geograficznej Niemczech czy Austrii panele są bardzo powszechne. Czynnikiem ograniczającym jest raczej konieczność jednorazowego dużego wydatku, który zwraca się dopiero po kilku lub kilkunastu latach, dlatego w niektórych gminach stosowane są systemy dopłat do instalacji fotowoltaicznych. Takie programy będą coraz bardziej powszechne, choćby z powodu zagrożenia smogiem i zaleceniami dotyczącymi ochrony środowiska.

 • Panele pracują tylko wtedy kiedy świeci mocne słońce – kolejny fałsz, panele odbierają fotony, a nie promienie słoneczne, pracują więc także wtedy kiedy jest ono za chmurami lub jest mniej intensywne. Co więcej, optymalna temperatura dla paneli to nie więcej niż 25 stopni (dotyczy paneli krzemowych). Powyżej tej temperatury obserwowany jest spadek mocy.

 • Panele muszą być ułożone centralnie na południe pod kątem 30 stopni – nie muszą, wtedy jednak pracują z mniejszą sprawnością. Odchylenie o kilka stopni nie zrobi tu żadnej różnicy. Jeśli będziemy je montować np. na linii wschód – południe, spadek sprawności będzie najwyżej kilkunastoprocentowy.

 • Jeśli damy dużo paneli, to nie musimy podłączać się do elektrowni – musimy, jeśli tego nie zrobimy i chcemy się całkowicie uniezależnić od zewnętrznych źródeł zasilania, powinniśmy zainstalować potężne akumulatory, które będą musiały cały czas gromadzić energię. W dzisiejszych relacjach cenowych jest to zupełnie nieopłacalne.

Fotowoltaika — co się zmieni od 2022 roku?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyszło z projektem nowej ustawy, która ma regulować zasady rozliczania energii przez przydomową instalację fotowoltaiczną. Zaproponowany przez resort system rozliczeń będzie polegał na wynagradzaniu prosumentów za nadwyżki energii wprowadzane do sieci, natomiast za pobraną energię będą oni płacić tak samo, jak inni odbiorcy prądu.

Projekt zakłada, że proponowane zasady mają dotyczyć tylko tych prosumentów, którzy dołączą do systemu od 2022 roku. Natomiast ci, którzy zdążą wyprodukować i wprowadzić do systemu pierwszą kilowatogodzinę jeszcze przed końcem 2021 roku, będą mogli liczyć na rozliczanie się za pomocą opustu jeszcze przez kolejnych 15 lat.

Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku, jednak ze względu na przedłużający się proces legislacyjny wydaje się to mało prawdopodobne.

Projekt ustawy zaproponowany przez ministerstwo jest następstwem regulacji unijnych, które wskazują, że prosumenci powinni oddzielnie rozliczać się z energii samodzielnej wyprodukowanej oraz tej pobranej z sieci.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "To warto wiedzieć o fotowoltaice. Co się zmieni od 2022 roku?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.